Z nieba do piekła

Sektor finansowy dziś i przed dwunastoma miesiącami to dwa odrębne światy. Zmieniły się nastroje, reguły i hierarchia ważności projektów biznesowych i informatycznych.

4,5 mld zł

kosztowało banki w Polsce dostosowanie się do wszystkich 75 ustaw regulujących ich działalność, część z tych pieniędzy na pewno trafiła do firm IT.

Przez ostatnie kilka lat banki rosły jak na drożdżach. Rok 2007 był dla branży rekordowy. W ubiegłym roku również wyniki rosły dynamicznie, jednak tylko przez pierwsze dziewięć miesięcy. Granica pomiędzy niebem a piekłem bankowców przebiega w ostatnim kwartale 2008 r. Choć cały rok pobił kolejny rekord, stało się jasne, że to już prędko się nie powtórzy. Zysk sektora bankowego w roku ubiegłym sięgnął prawie 14 mld zł.

Nowe projekty dały zarobić

Rok temu w Raporcie Specjalnym Computerworld Bank 2.0 - poświęconym finansom i bankowości - pisaliśmy, że inwestycjom w nowe instytucje finansowe sprzyjać miał wysoki wzrost PKB (6,7% za rok 2007) wzrost przedsiębiorczości i konsumpcji. Budowa banku od nowa to dla dostawców IT nie lada gratka, a dla zespołu IT naprawdę ciekawe wyzwanie. Dlatego projekt Alior Banku przyciągał uwagę mediów, bankowców i informatyków, nie tylko ze względu na postać Henryka Baniowskiego i wykonanych pod jego kierunkiem w 400 dni aż 200 projektów. Trwające przez 14 miesięcy przedsięwzięcie wystartowało zgodnie z planem 17 listopada 2008 r. Alior postawił na bankowość uniwersalną i jego plany ekspansji świadczą, że apetyt ma spory. W perspektywie trzech lat zamierza pozyskać od 2% do 4% udziałów w rynku - w zależności od segmentu - i 1 mln klientów, osiągając rentowność już w trzecim roku działalności.

Obecnie w Alior Banku pracuje 1800 osób, jeszcze w tym roku zatrudnionych zostanie kolejnych 600 osób. Na początku maja br. miał 119 oddziałów i 8 centrów biznesowych. Do końca roku liczba placówek zostanie zwiększona do 155, a w 2010 r. osiągnie docelową liczbę - 200 oddziałów i 400 placówek partnerskich. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności Alior Bank pozyskał ponad 120 tys. klientów, z czego ponad 13 tys. to klienci biznesowi. Głównym systemem bankowym w Aliorze jest Profile firmy Fidelity.

W dwóch innych ubiegłorocznych przedsięwzięciach bankowych, pozostających nieco w cieniu debiutu Alior Banku, wykorzystany został centralny system Asseco Poland. Pierwszy to Allianz Bank, który rozpoczął działalność pod koniec 2008 r. Obsługuje głównie klientów indywidualnych i skupia się m.in. na pożyczkach gotówkowych. Początkowo miały to być kredyty hipoteczne, jednak rynkowa sytuacja wymusiła zmianę modelu biznesowego. Bank po pierwszym kwartale działalności ma ponad 7 tys. klientów i otworzył 35 oddziałów, a do końca roku chce otworzyć 60 placówek. Drugim użytkownikiem systemu Asseco jest Meritum Bank, który powstał na bazie Banku Współpracy Europejskiej. W tej instytucji przeprowadzono generalny remont systemów IT. Asseco Poland zakończyło też migrację PKO BP do nowego, scentralizowanego systemu Alnova.

Czwartym nowym przedsięwzięciem bankowym miał być bank Internetowego Domu Maklerskiego. IDMSA jednak porzucił te plany i zamierza przejąć nieduży bank lub objąć mniejszościowy pakiet w większej instytucji. Byłby to tańszy i mniej skomplikowany sposób niż staranie się o bankową licencję - twierdzi w prasowych doniesieniach zarząd tej instytucji.

Bez fuzji i przejęć...

Jeżeli nie budowa banku od nowa, to innym atrakcyjnym zleceniem dla branży IT są zawsze prace przy okazji zmian właścicielskich w sektorze. Jednak temat fuzji i przejęć w sektorze bankowym do czasu nadejścia kryzysu koncentrował się głównie wokół podziału BPH między Pekao i GE Money oraz finalizacji tego procesu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200