Wystawa NetWorld Europe '93

Wystawa NetWorld Europe '93 (25-27 maja br.) odbyła się we Frankfurcie nad Menem już po raz drugi i jest dobrym przykładem, jak powinny być organizowane specjalistyczne wystawy i targi.

Wystawa NetWorld Europe '93 (25-27 maja br.) odbyła się we Frankfurcie nad Menem już po raz drugi i jest dobrym przykładem, jak powinny być organizowane specjalistyczne wystawy i targi.

Ścisła kontrola na wejściu wykluczyła tabuny dzieci i młodzieży, zbierające prospekty firm i produktów według ich zawartości wizualnej, a nie merytorycznej. Specjalistyczny charakter wystawy spowodował, że uzyskiwanie informacji nie wymagało poszukiwania "kolegi" znającego temat: każdy wystawca był w stanie udzielić wyczerpującej informacji. Plakietka wstępu z kodem paskowym wykluczała potrzebę wypisywania danych osobowych przy prośbie o przesłanie dodatkowych informacji: na każdym stoisku był dostępny czytnik kodu i wpisanie danych do bazy trwało sekundę! Znakomicie przygotowane sale konferencyjne na samym terenie pozwalały na ciągłe prowadzenie pokazów nowych produktów.

Mimo specjalistycznego, dobrze sprecyzowanego tematu wystawy: Networking and Interoperability (systemy sieciowe i ich współpraca) przebojem wystawy był niewątpliwie system operacyjny Windows NT, przyciągający największą liczbę zwiedzających, dziennikarzy, a nawet wystawców. Demonstracje systemu trwały non stop na dwóch dużych ekranach, a na bocznych stoiskach można było zobaczyć Windows NT Advanced Server, Windows NT dla procesora Alpha oraz nowe i stare aplikacje działające w tym systemie.

Na wystawie wydzielono tematycznie lub regionalnie obszary, zwane pawilonami, poświęcone FDDI, ISDN, systemom Novella i producentom z USA. Dominowały w nich produkty odpowiadające dość szeroko pojmowanej tematyce pawilonu.

Na przykład w pawilonie Novella i jego okolicach zgromadzono firmy współpracujące z Novellem i tworzące produkty polepszające lub uzupełniające funkcjonalność tego najpopularniejszego sieciowego systemu operacyjnego świata. Znaczna liczba wystawców pokazywała produkty do archiwizowania i zabezpieczania danych w sieciach Novell oraz szeroką gamę programów i urządzeń do zarządzania sieciami lokalnymi i rozległymi. Pokaz w pawilonie uzupełniała ciągła demonstracja systemu NetWare 4.0 i jego możliwości w zakresie tworzenia sieci globalnych.

W pawilonie ISDN zabrakło największych dostawców usług ISDN, tj. firm: France Telecom (zapewniającej możliwość korzystania przez każdego abonenta telefonu we Francji z usług ISDN), British Telecom czy Deutsche Telekom. Są one jednocześnie znaczącymi producentami sprzętu ISDN i ich brak świadczy o niedocenieniu tej problematyki przez organizatora wystawy.

W pawilonie FDDI prezentowano sprzęt do szybkiej transmisji danych przez linie światłowodowe i skrętki ekranowane, zgodnej ze standardem FDDI. Pokazano urządzenia współpracujące, karty FDDI do komputerów osobistych i omawiano propozycje technologii przyszłości, polegającej na wykorzystaniu światłowodów do przesyłania wielu mediów (telewizja, transmisja danych, telekomunikacja).

Prototypowe rozwiązania ATM (Asynchronous Transfer Mode), umożliwiające przesyłanie z szybkościami znacznie wyższymi niż przy pozostałych rodzajach transmisji danych, umieszczono gdzieś w opłotkach wystawy. Jeden z prelegentów przekonywał nawet, że nie warto zawracać sobie głowy ATM, gdy technika FDDI jest już dostatecznie dojrzała i zapewnia zbliżone parametry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200