Wyścig o kawałek tortu

Intel rozwija rodzinę Celeron i wprowadza nowy chipset ze zintegrowanym układem graficznym. AMD pokonuje problemy z wydajnością fabryk i przygotowuje premiery procesorów K7.

Intel rozwija rodzinę Celeron i wprowadza nowy chipset ze zintegrowanym układem graficznym. AMD pokonuje problemy z wydajnością fabryk i przygotowuje premiery procesorów K7.

Rezygnacja National Semiconductor z wytwarzania procesorów Cyrix nie jest dobrą wiadomością dla użytkowników komputerów. Procesory te były tańsze niż układy Intela i AMD. Zmniejsza się więc konkurencja między producentami i spada presja na obniżki cen.

Jest prawdopodobne, że na rynku procesorów dla PC pozostanie jedynie Intel i AMD. Ta ostatnia firma może być najbardziej zadowolona z decyzji National Semiconductor - zyskuje ogromną szansę na zwiększenie udziału w rynku tanich procesorów i poprawę sytuacji finansowej.

W przypadku Intela, który i tak kontroluje rynek procesorów, korzyści są mniej oczywiste. Z jednej strony restrukturyzacja National Semiconductor może zwiększyć konkurencyjność tej firmy w innych segmentach rynku półprzewodników, gdzie Intel nie ma tak silnej pozycji, z drugiej - wzmocnić pozycję konkurencji. Ponadto polityka firmy musi być bardzo wyważona, aby nie narazić się na proces o praktyki monopolistyczne. Być może dlatego wśród kandydatów do zakupu fabryki procesorów National Semiconductor nie wymienia się Intela.

AMD nareszcie produkuje

W I kwartale br. AMD odnotowała zaskakująco wysoką, największą w historii firmy, stratę finansową, która wyniosła prawie 130 mln USD, i znaczny spadek obrotów. Już tradycyjnie kłopoty AMD wiążą się z brakiem mocy produkcyjnych. Tym razem przyczyną problemów było załamanie wydajności linii produkcyjnych, związane z szybszą niż planowano zmianą generacji procesorów i zwiększeniem ich częstotliwości. Podobno już w marcu sytuacja została opanowana i liczba wytwarzanych układów wróciła do normy.

Procesory dla komputerów PC są podstawowym produktem AMD. Firma jest w znacznym stopniu uzależniona od sytuacji w tym segmencie rynku. Usiłuje zwiększyć zakres wytwarzanych układów półprzewodnikowych, np. opracowując procesory do obsługi kart sieciowych. AMD zamierza też wejść na bardziej zyskowny rynek odbiorców korporacyjnych, przygotowując układy przeznaczone do instalacji w serwerach i systemach wieloprocesorowych. Będzie to trudne i kosztowne zadanie. Może się jednak okazać, że od jego powodzenia będzie zależała przyszłość firmy.

Nieoficjalnie wiadomo, że AMD przygotowuje nową wersję gniazda do instalacji procesorów K7, tzw. Slot B, które będzie mechanicznie zgodne z Intel Slot 2 i przeznaczone dla systemów wieloprocesorowych. W czerwcu można oczekiwać premiery układów AMD K7 o częstotliwościach do 600 MHz i gniazda Slot A. Architektury K7, Slot A i Slot B są odmienne od intelowskich Slot 1 i Slot 2, choć przeznaczone do pracy pod kontrolą Windows. Wymagają innych zestawów układów wspomagających i płyt głównych. Opracowanie konstrukcji tych elementów i uruchomienie ich produkcji jest kosztowne, ale niezbędne, jeśli procesory mają znaleźć odbiorców.

Szybkość Intela

Pod koniec kwietnia br. Intel wprowadził na rynek szybką wersję procesora Celeron 466 MHz, przeznaczonego dla tanich komputerów PC. Pod względem częstotliwości niewiele ustępuje on najszybciej pracującym obecnie układom Pentium III. Jednocześnie jest to procesor bardzo tani, w Polsce jego cena netto wynosi tylko niewiele ponad 700 zł.

Bardziej interesującym produktem, który może mieć duży wpływ na rynek, jest zestaw układów (chipset) Intel 810. Ma on pojawić się w sprzedaży w czerwcu. Jest wyposażony w zintegrowany układ do wyświetlania grafiki 3D - Direct AGP 2x obsługujący do 4 MB pamięci wideo oraz wykorzystuje nowe technologie DVM (Dynamic Video Memory), Instantly Available PC (umożliwia szybkie budzenie komputera ze stanu uśpienia) i Accelerated Hub Architecture, która dwukrotnie zwiększa szybkość wymiany danych z urządzeniami zewnętrznymi. Warto zauważyć, że zestaw 810 nie obsługuje interfejsu ISA i umożliwia budowę w pełni funkcjonalnych komputerów PC bez potrzeby instalacji kart graficznych. Jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowania w tanich modelach komputerów dla odbiorców korporacyjnych.

Choć Intel 810 nie jest procesorem, ale do pewnego stopnia można go uznać za konkurencję dla układów typu Cyrix MediaGX, które również zawierają zintegrowane funkcje graficzne i są adresowane na rynek low-end.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200