Wyścig klastrów: Intel - RISC

Intel, Microsoft i Compaq zaproponują standard klastrów dla platformy intelowskiej.

Intel, Microsoft i Compaq zaproponują standard klastrów dla platformy intelowskiej.

Intel, Microsoft i Compaq Computer ogłosiły rozpoczęcie prac nad nowym standardem łączenia serwerów pracujących w klastrach. Prace te powinny przyspieszyć wprowadzenie rozproszonych systemów komputerowych, budowanych na bazie najpopularniejszej platformy sprzętowej - procesorach intelowskich. Intel, Compaq, Microsoft, popierane przez 40 innych producentów, zamierzają opracować wspólnie specyfikację, która umożliwi producentom sieciowych systemów operacyjnych realizowanie w ich produktach środowiska klastrowego, dzięki dodaniu do nich jednej grupy wspólnych sterowników.

RISC nie śpi

Konkurenci oferujący serwery z innymi procesorami niż Intela mają dużą przewagę bo posiadają już stabilne rozwiązania klastrowe, które stale rozwijają.

Firmą, która obecnie niewiele wyprzedza Microsoft i Intela w dziedzinie rozwiązań klastrowych, jest Sun Microsystems. Udostępniła ona już własne oprogramowanie Full Moon oraz interfejs programistyczny, umożliwiający tworzenie aplikacji dla klastrów pracujących pod systemem operacyjnym Solaris. Jeszcze w tym roku dostępne będą klastry umożliwiające łączenie dwóch, czterech i ośmiu serwerów produkcji Sun Microsystems. Inni konkurenci - Digital Equipment Corporation i Hewlett-Packard, którzy od lat posiadają rozwiązania klastrowe obsługujące ich serwery, obecnie koncentrują się na zwiększaniu skalowalności klastrów. Nie czynią tego jednak poprzez umożliwienie współpracy większej liczbie serwerów, ale poprzez zwiększanie liczby procesorów, które można w nich zainstalować, oraz optymalizację pracy tych maszyn z wieloma procesorami (nawet do 32). Jeszcze w tym roku Digital wprowadzi na rynek nową, usprawnioną wersję rozwiązania Memory Channel, nazwaną roboczo WildFire (rozwiązanie wspólnej pamięci dyskowej dla systemów klastrowych) oraz zaimplementuje we własnych klastrach architekturę dostępu do pamięci NUMA. Ponadto dostarczy oprogramowanie middleware o nazwie Galaxies, które umożliwi istniejącym aplikacjom i systemom operacyjnym pracę bez modyfikacji na systemach klastrowych. Hewlett-Packard zapowiada, że jeszcze w tym roku zaprezentuje wieloprocesorowy serwer SMP oparty na technologii wykorzystywanej w superserwerach Convex. Lancelot, bo tak ma nazywać się nowe rozwiązanie, umożliwi pracę w środowisku HP-UX i innych systemach unixowych.

Tanio, ale późno

Prawdopodobnie klastry budowane na bazie procesorów Intela, będą najtańszym rozwiązaniem tego typu na rynku, co ma stanowić istotną przewagę nad rozwiązaniami konkurencji. Jednak znaczne opóźnienia w dostarczeniu poszczególnych elementów tego rozwiązania coraz bardziej oddalają datę jego premiery. Przykładowo technologia Wolfpack Microsoftu, która ma umożliwić realizację klastrów w Windows NT, zapowiadana pierwotnie na połowę tego roku będzie prawdopodobnie dostępna dopiero na początku przyszłego. To może zwiększyć dystans technologiczny w stosunku do klastrów budowanych na bazie serwerów z procesorami RISC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200