Wydruki masowo

Warszawski Softex Data wiąże przyszłość z systemami wydruków masowych, skanowania dokumentów i archiwizacji danych.

Warszawski Softex Data wiąże przyszłość z systemami wydruków masowych, skanowania dokumentów i archiwizacji danych.

Stołeczna firma, założona w 1990 r., zajmowała się początkowo tworzeniem oprogramowania, o czym zresztą świadczy jej nazwa. Niewielka akceptacja i opłacalność tego typu działalności na początku lat 90. spowodowały, że kierownictwo Softex Data musiało je wesprzeć sprzedażą sprzętu komputerowego. Firma była jedną z pierwszych na naszym rynku, która zajęła się dystrybucją i serwisowaniem profesjonalnych urządzeń drukujących, w tym tzw. drukarek heavy duty. Obecnie oferta obejmuje wysoko wydajne, specjalizowane urządzenia do wydruków masowych.

Serwis z centrali

Serwis to bardzo istotna usługa w działaniu Softexu. "Drukarki takie psują się niezwykle rzadko, a jeśli już, są to zazwyczaj awarie poważne, wymagające interwencji wysoko wykwalifikowanego specjalisty" - ocenia Wojciech Warski, dyrektor generalny Softex Data. Nie jest może konieczny bardzo krótki, kilkugodzinny czas naprawy, jednak w praktyce wynosi 24-72 godzin. Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności Softex Data ograniczył bazę służb serwisowych do centrali firmy i dwóch oddziałów terenowych. Serwis konserwuje stale ponad 900 drukarek heavy duty.

Przyszłością firmy są jednak rozwiązania bardziej kompleksowe. Pierwsza dziedzina to oprogramowanie i sprzęt do archiwizacji dużej liczby danych. "Nie sposób jeszcze ocenić, czy będą dominować technologie przeniesienia danych z nośnika papierowego na dyski optyczne, czy też większą popularność zyskają proste systemy skanujące. Zawsze jednak najważniejszą częścią systemu archiwizacji jest stosowane w nim oprogramowanie" - mówi Wojciech Warski. "Odczuwalną barierą jest nieufność potencjalnych klientów, ponieważ wciąż brak jest rodzimych referencji z prawdziwego zdarzenia" - dodaje. Przyczyniają się do tego niejasności prawne i brak jednoznacznego określenia statusu elektronicznej archiwizacji dokumentów. Według szefa Softexu, technologie archiwizacji i elektronicznego obiegu dokumentów mogą znaleźć powszechne zastosowanie w Polsce za rok lub dwa lata. Konieczna jest jednak jednoznaczna wykładnia obowiązujących przepisów z dziedziny rachunkowości i prawa bankowego.

Druk na dużą skalę

Technologią przyszłości są też - zdaniem kierownictwa Softex Data - systemy wydruków masowych, obejmujące także urządzenia kopertujące i pakujące. Firma uruchomiła w Łodzi, w Centrum Korespondencji z Klientem Banku Pekao SA, 4 linie tego typu. Przeszkodą w upowszechnieniu tej technologii jest już tylko koszt rozwiązania, oscylujący w granicach 0,5 mln USD za jedną linię. Sof-tex Data liczy na znaczny wzrost popularności podobnych systemów nie tylko w bankach, firmach telekomunikacyjnych i energetycznych, lecz także w przedsiębiorstwach przemysłowych. "Firmy produkujące seryjnie różne dokumenty mogą zastosować u siebie systemy typu print on demand, np. do tworzenia personalizowanej dokumentacji" - mówi Wojciech Warski.

Rynek drukarek heavy duty i podobnych urządzeń jest dość stabilny, rozwija się w tempie kilkunastu procent rocznie. Softex Data zamierza rozwijać się szybciej dzięki oferowaniu kompleksowych rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200