Wydajność uśredniona

HP wprowadza nowe serwery intelowskie, konfigurowalne w zestawy złożone z 6 procesorów, wyposażone w narzędzia umożliwiające zarządzanie ich pracą poprzez przeglądarkę internetową.

HP wprowadza nowe serwery intelowskie, konfigurowalne w zestawy złożone z 6 procesorów, wyposażone w narzędzia umożliwiające zarządzanie ich pracą poprzez przeglądarkę internetową.

Nowe konstrukcje Hewlett-Packarda są przeznaczone zarówno do pracy jako serwery departamentalne, jak i wydajne komputery do obsługi krytycznych aplikacji firmowych. Spośród trzech modeli: NetServer LC 2000, LH 3000 oraz LH 6000, najciekawszy jest ostatni. To pierwszy serwer produkowany przez HP, który może mieć maksymalnie 6 procesorów Intela.

Sześciu może więcej

Nowe serwery 6-procesorowe mają uzupełnić lukę między dostępnymi obecnie na rynku serwerami 4-procesorowymi a nielicznymi i znacznie droższymi rozwiązaniami 8-procesorowymi. Niska cena ma być podstawową zaletą serwerów 6-procesorowych.

Jednocześnie rozwiązania te zapewnią wyższą skalowalność niż wykorzystywane obecnie serwery 4-procesorowe. Według danych HP, 6-procesorowy serwer LH 6000 oferuje ok. 20-30% wzrost wydajności przetwarzania w porównaniu z takim samym serwerem wyposażonym w 4 procesory (szczegóły w ramce).

Serwer LH 6000 nie wykorzystuje okrojonej wersji architektury Intel Profusion, która jest podstawą budowanych systemów 8-procesorowych. Nie stanowi także rozbudowanej w prosty sposób architektury 4-procesorowej (szyna systemowa serwerów 4-procesorowych uniemożliwia instalację 2 dodatkowych procesorów, gdyż nie zmieściłyby się one na płycie głównej). Hewlett-Packard opracował nowy, własny zestaw układów, oparty na 2 szynach systemowych, obsługujących po 3 procesory.

Konfiguracja

LH 6000 to serwer oferowany w dwóch konfiguracjach - wolno stojącej i przeznaczonej do instalacji w szafie przemysłowej (ten wariant oznaczony jest LH 6000r).

Wersja LH 6000 jest wyposażona w 8 gniazd PCI (w tym 4 pracujące w trybie hot-plug) i 12 kieszeni na dyski twarde hot-swap, co pozwala wyposażyć serwer w 216 GB pamięć dyskową. W maksymalnej konfiguracji serwer może być wyposażony w 6 procesorów Pentium III Xeon i 8 GB pamięci RAM. Serwer ten po wymianie obudowy może być instalowany w szafie przemysłowej, ale zajmuje on w niej wysokość 8U.

Znacznie oszczędniejszym powierzchniowo rozwiązaniem jest serwer LH 6000r zoptymalizowany do pracy w obudowie typu regał. Ma on dwukrotnie mniejszą wysokość kosztem zmniejszenia liczby kieszeni dyskowych (tylko 4) oraz gniazd PCI, których serwer ma 6 (w tym 4 typu hot-swap).

Mniejsze maszyny

Najmniejszym z nowych serwerów jest NetServer LC 2000. Może on być wyposażony w jeden lub dwa procesory Pentium III o maksymalnej częstotliwości 800 MHz. Nowością w tej klasie serwerów jest możliwość wyposażenia LC 2000 w wewnętrzne dyski twarde o łącznej pojemności 144 GB (maksymalnie 6 dysków pracujących w konfiguracji hot-swap). Serwer obsługuje 4 GB RAM i jest wyposażony w 6 gniazd PCI, z czego 2 są 64-bitowe.

Bardziej zaawansowany pod względem konfiguracji jest serwer LH 3000, który przy tych samych parametrach, dotyczących liczby procesorów i pamięci RAM, umożliwia instalację dwukrotnie większej liczby dysków twardych (12 w trybie hot-swap) i ma 8 gniazd PCI (w tym 4 hot-plug i sześć 64-bitowych). Ponadto serwer jest wyposażony w 2 zasilacze, które mogą być wymieniane podczas pracy urządzenia, i 8 wentylatorów również pracujących w trybie hot-swap.

Zarządzanie

Wszystkie nowe serwery są wyposażone w zestaw narzędzi TopTools, umożliwiających zarządzanie pracą serwerów poprzez przeglądarkę internetową. Wszystkie zawierają też zintegrowaną kartę HP Integrated Remote Assistant, pozwalającą na pełną zdalną kontrolę nad serwerem bez względu na to, jaki system operacyjny na nim działa. Karta ma standardowy, szeregowy port przeznaczony do podłączenia modemu wykorzystywanego w celach administracyjnych. Ma również własny zasilacz, dzięki czemu może pracować nawet wtedy, gdy serwer jest wyłączony. Umożliwia to wykonywanie zdalnie takich operacji, jak całkowite odcięcie zasilania serwera bez obawy o utratę połączenia z kartą zarządzającą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200