Wydajność i elastyczność przede wszystkim

SAS Institute dąży do stworzenia platformy informacyjnej umożliwiającej wydobywanie, czyszczenie, analizę i raportowanie na podstawie danych pochodzących z różnych źródeł.

SAS Institute dąży do stworzenia platformy informacyjnej umożliwiającej wydobywanie, czyszczenie, analizę i raportowanie na podstawie danych pochodzących z różnych źródeł.

Narzędzia Business Intelligence nigdy nie dostarczyły inteligencji oczekiwanej od narzędzi analitycznych - taką nieco przewrotną wypowiedzią przywitał uczestników corocznych spotkań SAS Forum International Art Cooke, prezes SAS Institute. Cytat ten jednak doskonale obrazuje korektę, jakiej wobec strategii dokonał ostatnio SAS. Firma promuje ją pod hasłami Performance Management i Enterprise Intelligence Platform (EIP). W ramach nowych inicjatyw chce zainteresować użytkowników rozwiązaniami, które umożliwiłyby korzystanie ze zróżnicowanych źródeł danych, niekoniecznie pochodzących z systemów transakcyjnych. Jak zapewniają jednak przedstawiciele SAS Institute, nie ma mowy o rezygnacji z integracji rozwiązań z aplikacjami transakcyjnymi.

Platforma informacyjna

W ramach Enterprise Intelligence Platform firma dostarcza klientom pakiet kompleksowych narzędzi do integracji, zarządzania, analizy danych oraz raportowania i obsługi zapytań, które zapewniłyby większą elastyczność i ergonomię wykorzystania energii analitycznych. "W sytuacji, w której narzędzia BI stają się powszechne, coraz większego znaczenia nabiera kwestia wydajności rozwiązań analitycznych" - mówi Art Cooke.

Nowa wersja narzędzi SAS ma umożliwiać łatwe wydobywanie danych z dowolnego źródła, a także ich dopasowywanie, łączenie oraz czyszczenie i transformację do postaci nadającej się do analizy czy raportowania. Wszystko to ma się odbywać szybciej i taniej, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence, bazujących przede wszystkim na danych wydobywanych z baz transakcyjnych, które nie były nigdy przystosowane do współdziałania z tego typu systemami. "Przechowywanie danych w bazach transakcyjnych wymaga 5, 6 razy tyle miejsca, co w przypadku rozwiązań integrujących różne zbiory danych" - mówi Jim Goodnight.

Transparentność przede wszystkim

Z kolei zdaniem Keitha Gile'a z Forrester Research, jest to próba rozszerzenia postrzegania narzędzi BI, które mają stać się platformami informacyjnymi w pełnym tego słowa znaczeniu. Niektórzy analitycy interpretują nową strategię SAS Institute przede wszystkim jako próbę walki tej firmy z dostawcami transakcyjnych baz danych i narzędzi BI takimi jak Oracle.

Na pewno nie ma jednak mowy o całkowitej rezygnacji z wykorzystania systemów transakcyjnych w zasilaniu rozwiązań produkowanych przez SAS Institute. "Narzędzia SAS działały zawsze niejako obok rozwiązań transakcyjnych. Tym, co dziś stara się akcentować SAS, jest przede wszystkim transparentność stosowanych rozwiązań, a więc możliwość integracji z dowolnymi bazami transakcyjnymi i tym samym oderwanie użytkowników od problemów związanych z integracją różnych rozwiązań" - mówi Katarzyna Rostek z Instytutu Organizacji Systemów Produkcyjnych Politechniki Warszawskiej. Koncernowi zależy przede wszystkim na stworzeniu nowych, bardziej efektywnych metod pozyskiwania danych.

Część użytkowników już od pewnego czasu korzysta z narzędzi, które w rozwiązaniach analitycznych z powodzeniem obywają się bez korzystania z transakcyjnych baz danych.

Jedną z takich firm jest Koncern Energetyczny Energa, który wdrożył niedawno repozytorium danych oparte na rozwiązaniu SAS Institute jako jeden z elementów większego systemu segmentacji klientów. "Wdrożenie tego systemu na pewno pozwoliło nam na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na dokonanie analiz" - mówi Zbigniew Wyszogrodzki z Koncernu Energetycznego Energa. Jego zdaniem jednak ewentualne pozbycie się systemów transakcyjnych - nawet w przypadku zastosowań analitycznych - jest na tym etapie rozwoju rozwiązań informatycznych niemożliwe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200