Wydajne urządzenia do druku

Urządzenia wielofunkcyjne do druku all-in-one są bardzo opłacalne i potrafią ograniczyć koszty, usprawnić drukowanie, obieg dokumentów i zarządzanie w firmie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na rozwiązanie atramentowe czy laserowe, w obecnych czasach najlepiej wybrać AIO (all-in-one), czyli urządzenie wielofunkcyjne. W ostatnich latach ta kategoria rozwinęła się tak bardzo, że zakup sprzętu, który potrafi tylko drukować, stał się mało opłacalny. Urządzenia AIO poza drukowaniem mogą skanować i kopiować dokumenty, a niektóre modele mają też funkcję faksu.

Najbardziej opłacalne wydają się AIO atramentowe, ponieważ są relatywnie tanie. Już za kilkaset złotych można nabyć dobrej jakości urządzenie. Kiedy natomiast warto zdecydować się na urządzenie laserowe? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o dostępny budżet, choć warto zauważyć, że za mniejsze pieniądze kupimy albo rozwiązanie atramentowe (drukujące w kolorze), albo laserowe (druk czarno-biały). Poza budżetem liczy się samo przeznaczenie, czyli co i w jakiej częstotliwości chcemy drukować. Firmy, które drukują zdjęcia i zależy im na wysokiej jakości, będą bardziej zadowolone z rozwiązania atramentowego. Z kolei jeśli większość wydruków to monochromatyczne dokumenty, w dodatku drukowane w dużej liczbie, lepszym wyborem będzie AIO laserowe, ponieważ przyczyni się do oszczędności finansowych – szczególnie w długim okresie użytkowania.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP

AIO laserowe, które drukują w kolorze, sprawdzą się np. przy drukowaniu broszur i prezentacji biznesowych, niemniej należy pamiętać, że to kosztowne urządzenia (ceny zazwyczaj wynoszą od 1 tys. zł), a w dodatku są zwykle większe i cięższe niż modele atramentowe o równoważnych funkcjach.

Różne systemy producentów

Wydajne urządzenia do druku

W ostatnich latach jedną z nowości było wprowadzenie przez HP drukarek wykorzystujących technologię PageWide. Są to drukarki atramentowe, ale używają ponad 42 tys. miniaturowych dysz na nieruchomej głowicy drukującej, która wyrzuca atrament w odpowiednich miejscach na przemieszczającym się arkuszu papieru. Papier porusza się, a głowica drukująca jest nieruchoma – dzięki temu drukarki PageWide są ciche i drukują z laserową prędkością (a przynajmniej porównywalną).

Ale nie tylko HP wprowadziło ciekawe rozwiązanie. Epson, dla porównania, zaprezentował w ostatnich latach technologię PrecisionCore, czyli nową konstrukcję głowic do drukarek atramentowych. Pomimo odmiennego podejścia, zapewnia ona podobną wydajność jak w przypadku HP PageWide’a.

Kolejną nowością wprowadzoną w drukarkach atramentowych w ostatnim czasie było pojawienie się różnych systemów napełniania. Przykładowo Epson oferuje rozwiązanie o nazwie EcoTank, gdzie kupujemy drukarkę z dużą ilością atramentu (ma wystarczyć nawet na kilka lat), a sam tusz jest w niewielkich butelkach, które umieszczamy w odpowiednich miejscach (różne kolory). Aby napełnić tusz, nie wymieniamy kartridży, lecz napełniamy pojemniki za pomocą butelek z atramentem.

Canon oferuje podobne rozwiązanie, które nazywa się MegaTank. Tutaj również pojemniki napełniamy za pomocą specjalnych buteleczek z atramentem, a w niektórych modelach możemy nawet sprawdzać poziom atramentu przez przezroczyste panele z przodu obudowy. W przypadku Brothera mamy natomiast rozwiązanie INKvestment, gdzie firma oferuje kartridże atramentowe, ale za to bardzo wydajne - mogą drukować nawet do 3 tys. stron w czerni lub 1,5 tys. w kolorze.

Wybierając AIO do firmy zawsze powinniśmy natomiast sprawdzić parametr CPP (cost per page), czyli jaki jest koszt wydruku pojedynczej strony. Producenci podają takie informacje, niemniej każdy ma nieco inny sposób obliczania tego parametru - trudno je porównać do rozwiązań konkurencji. Zdecydowanie lepszym podejściem jest czytanie niezależnych recenzji i opinii klientów. Polecamy recenzje w PC World, serwisie należącym do naszego wydawnictwa.

Wi-Fi i drukowanie mobilne

Przy wyborze AIO do firmy zwracajmy uwagę na to, czy urządzenie współpracuje ze smartfonami i pozwala na wydruk przez sieć Wi-Fi. Łączność Wi-Fi jest obecnie bardzo często spotykana, niemniej ciągle może się zdarzyć, że jej brakuje - upewnijmy się, że dany sprzęt pozwala na wydruki z internetu.

Nawet jeśli może się nam wydawać, że drukowanie przez Wi-Fi nie jest potrzebne, w przyszłości może się to zmienić, jeśli np. umieścimy drukarkę w innym miejscu i nie będzie do niej łatwego dostępu, aby podłączyć przewód USB. Co więcej, w biurach często jedna drukarka jest współdzielona pomiędzy pracownikami - o wiele wygodniej jest, gdy każdy pracownik może drukować samodzielnie, niż wysyłać odpowiednie pliki do kolegi, który ma komputer podłączony do drukarki.

Cost per page, czyli opłacalność

Parametr CPP determinuje opłacalność urządzeń wielofunkcyjnych i innych drukarek. Większość producentów drukarek, podając CPP, opiera się na szacunkowych wartościach opracowanych przy użyciu dokumentów zawierających certyfikowane procedury ISO. To wiarygodne dane, zwłaszcza jeśli informacje, jakie podają producent, dotyczą akurat takiego rodzaju drukowania, jaki sami realizujemy. Trzeba natomiast mieć na uwadze, że rodzaj drukowania jest największym czynnikiem przy zużyciu atramentu - pełnostronicowe zdjęcia bez obramowania (pokrywają całą stronę atramentem) wykorzystują o wiele więcej atramentu niż zwykłe monochromatyczne dokumenty tekstowe z 5- lub 10-procentowym pokryciem strony.

Firmy, które drukują sporadycznie, nie muszą zanadto martwić się parametrem CPP. Jeśli jednak drukujemy regularnie i w dużych ilościach, CPP jest o wiele ważniejszy przy wyborze, niż sama cena urządzenia. Często bowiem okazuje się, że tani sprzęt jest o wiele droższy w późniejszej eksploatacji, więc po 1-2 latach użytkowania całkowity koszt posiadania urządzenia jest wyraźnie wyższy.

Kolejną istotną funkcją jest druk z urządzeń mobilnych. Niektórzy producenci mają własne rozwiązania do druku mobilnego, niemniej do najpopularniejszych należą Apple AirPrint (druk z urządzeń iOS takich jak iPady i iPhone'y) oraz Mopria, czyli owoc sojuszu wielu organizacji, który pozwala na łatwe drukowanie bezpośrednio z urządzeń z Androidem. Sprawdzajmy przy wyborze czy dane urządzenie obsługuje iOS/Android, zależnie od wykorzystywanych w firmach urządzeń mobilnych.

Wydajne urządzenia do druku

Tusz w niewielkich butelkach i napełnianie oddzielnych kolorów to popularna metoda w nowoczesnych AIO. Na zdjęciu: system Epson.

Warto dodać, że niektórzy producenci nie określają wyraźnie, jakiego typu urządzenia mobilne są obsługiwane - dotyczy to zwłaszcza Androida. Wówczas należy doczytać w opisie konkretnego modelu, czy dany system mobilny jest rzeczywiście obsługiwany. Przykładami rozwiązań, gdzie trzeba doczytać szczegóły, są Canon Easy-PhotoPrint oraz Brother iPrint&Scan.

Kolejna ważna cecha przy zakupie to zbiorniki z atramentem. Większość AIO stosuje obecnie oddzielne zbiorniki, niemniej niektóre - zwykle najtańsze - ciągle łączą wszystkie kolorowe atramenty (cyjan, magenta, żółty) w jeden kartridż, co oznacza, że trzeba wymieniać całość, nawet jeśli skończy się tylko jeden kolor. Odradzamy zakup najtańszych AIO, ponieważ są one później znacznie droższe w eksploatacji. Dla firm zalecane są konstrukcje z czterema, pięcioma lub sześcioma wkładami (sześć wkładów zwykle znajdziemy w drukarkach nastawionych na druk zdjęć).

Rozdzielczość dpi - jaka jest wystarczająca?

W przypadku drukarek często zwraca się uwagę na parametr techniczny „rozdzielczość dpi”. Odnosi się on do maksymalnej liczby punktów na cal (dots per inch - dpi), które można wydrukować, mierzonej zarówno w pionie, jak i poziomie.

Zazwyczaj rozdzielczość dpi ma różne wartości dla poziomu/pionu, ponieważ główna głowica drukująca ma ustaloną liczbę i gęstość dysz, które określają rozdzielczość poziomą, natomiast rozdzielczość pionowa jest określana przez przyrosty, przy których mechanizm podawania papieru może niezawodnie przesuwać papier na drukarkę.

Obecnie ten parametr nie ma zbyt dużego znaczenia, ponieważ dobra jakość druku jest już przy 300 dpi (poligrafia), natomiast producenci oferują drukarki, gdzie rozdzielczość dpi jest o wiele wyższa, np. 4800 x 1200 dpi.

Niezależne media i eksperci zalecają wybierać drukarki o rozdzielczości: min. 600 x 600 (czerń) i 4800 x 1200 (kolor). Skanowanie slajdów powinno zaś odbywać się przy min. 1200 dpi.

Ekran LCD i dodatkowe funkcje

Bardzo dużym ułatwieniem w użytkowaniu AIO są ekrany LCD, umieszczone bezpośrednio na urządzeniu. Ich obecność docenimy za każdym razem, gdy zechcemy wydrukować coś bezpośrednio z USB, np. z pendrive'a podłączonego do drukarki. Tutaj zasada jest prosta: im większy ekran, tym lepiej, ponieważ łatwiej będziemy mogli dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi obrazami/zdjęciami. Niektóre urządzenia pozwalają też na wprowadzanie drobnych zmian w obrazach, np. przycinanie, bezpośrednio z drukarki. Jeżeli często drukujemy/skanujemy z pendrive'ów USB, wybierzmy taki model, który ma jak najlepszą funkcjonalność związaną z ekranem LCD.

Kolejnym dodatkiem jest radzenie sobie z ponadwymiarowym papierem: tabloid (11x17 cali) oraz supertabloid (13x19 cali). Drukarki HP, Brother, Epson czy Canon radzą sobie z takim formatem - trzeba po prostu sprawdzić specyfikację techniczną danego modelu. Warto się również upewnić, czy dany model potrafi tworzyć skany lub kopie ponadwymiarowych arkuszu - czasami pozwala tylko na ich druk.

Duplex – może się przydać

Duplex – funkcja drukowania po obu stronach kartki. Zazwyczaj to dodatkowy moduł dołączany do drukarki, umożliwiający odwracanie arkusza papieru. W wypadku urządzeń atramentowych problemem jest schnięcie tuszu, Mokry tusz zabrudzi rolki, więc wydruk musi wyschnąć zanim zostanie zadrukowana druga strona. W wypadku urządzeń laserowych rozgrzany toner może przyklejać się do mechanizmów wewnętrznych i niszczyć urządzenie – nie wszyscy producenci dopuszczają drukowanie po obu stronach kartki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200