Wybrać Windows NT

Pierwszy Polsko-Amerykański Bank od dawna stawiał na rozwój informatyki. Również jako pierwszy w Polsce wdrożył pełny mirroring serwerów AS/400. Półtora roku temu dalszy rozwój swojego systemu informatycznego bank oparł na systemie operacyjnym MS Windows NT.

Pierwszy Polsko-Amerykański Bank od dawna stawiał na rozwój informatyki. Również jako pierwszy w Polsce wdrożył pełny mirroring serwerów AS/400. Półtora roku temu dalszy rozwój swojego systemu informatycznego bank oparł na systemie operacyjnym MS Windows NT.

Dynamiczny rozwój banku, wyrażający się szybkim wzrostem liczby oddziałów i przedstawicielstw, znacznie zwiększył wymagania wobec stosowanego systemu informatycznego. Kierunkiem działania stała się migracja w stronę modelu klient/serwer, przy zachowaniu istniejącego systemu bankowego na komputerach AS/400. Przybywało danych do przetwarzania, brakowało zaś jednolitości oprogramowania na komputerach PC, gdzie dane te były obrabiane. Na początku zeszłego roku zespół informatyków banku stanął przed wyborem sieciowego systemu operacyjnego, w którym mógłby funkcjonować serwer aplikacji.

Zdecydowano się na współpracę z Microsoftem i wdrożenie Windows NT. Jaromir Pelczarski, dyrektor Departamentu Informatyki, nie ukrywa, że w tym czasie było to nieszablonowe posunięcie. "Gdyśmy pomylili się w swoim wyborze, zapewne już bym tutaj nie pracował. Różni konsultanci starali się mnie odwieść od tej decyzji, jednak bardzo ważna była dla nas wizja tego, co niesie ze sobą system Windows NT. Ma on bardzo duży potencjał rozwojowy. Dodatkowo - co jest dla nas szczególnie istotne - Microsoft wiele osiągnął w zakresie zapewnienia łączności swoich produktów z systemami klasy midrange" - mówi Jaromir Pelczarski. Zdaniem informatyków banku, Windows NT wymaga nieco odmiennej klasy specjalistów od tej stanowionej przez unixowych guru. Zdecydowanie łatwiej zostać administratorem Windows NT niż pozostałych systemów, w których nie zastosowano bogatego interfejsu graficznego wspomagającego zarządzanie systemem. W tym celu doprowadzono do standaryzacji konfiguracji sieci lokalnych.

"Kierownictwo naszego banku zawsze pragnęło mieć możliwie nowoczesne rozwiązania informatyczne. System Windows NT spełniał to kryterium. Stosowane przez nas narzędzia, takie jak: SQL Server, Mail Server, MS Office czy SNA Server pochodzą od tego samego producenta, co sam system operacyjny i dzięki temu są ze sobą dobrze zintegrowane" - mówi Jaromir Pelczarski. - "Nie ukrywam, że wdrażanie tego systemu nie było bezbolesne - kosztowało nas wiele nie przespanych nocy... Obecnie jednak nasze serwery NT pracują na tyle stabilnie, że właściwie nie musimy się nimi zajmować".

Informatycy banku nie kryją wszakże swojego rozczarowania poziomem pomocy technicznej, świadczonej przez polski oddział Microsofta. "Nie są oni w ogóle przygotowani do obsługi nowych produktów wprowadzanych na rynek. Wszelkie poważniejsze problemy i tak musimy adresować do Digitala" - twierdzi jeden z nich.

Narzędzia

W pracy banku wykorzystywany jest SQL Server. Zapewnia on nieprzerwaną pracę poszczególnych oddziałów. Serwer SNA umożliwia łączność sieci pracującej pod protokołem TCP/IP z wykorzystywanymi nadal minikomputerami AS/400, na których funkcjonuje zakupiona dawniej aplikacja Equation - jądro bankowego systemu informatycznego. Wszelkie transakcje są wykonywane jednocześnie na AS/400 i lokalnym serwerze. Gdy z jakiś powodów zanika łączność (prowadzona przez łącza dzierżawione lub satelitarne VSAT, a docelowo sieć Polpak-T), SQL Server automatycznie przejmuje zadania. Po ponownym nawiązaniu połączenia z centralą, wszystkie dane są uzupełniane. Nowa wersja oprogramowania Equation ma być w pełni zintegrowana z Windows NT.

Na wszystkich komputerach PC stopniowo instalowany jest system Windows 95. Informatycy testują przydatność różnych aplikacji z rodziny BackOffice - jak chociażby Systems Management Server. W przyszłości będą wykorzystane możliwości zdalnego administrowania siecią Windows NT. Zarządzanie wszystkimi serwerami i komputerami w całej Polsce (jest ich ponad 300) będzie dokonywane z jednego punktu - centrali w Krakowie.

Bank w przeglądarce

PPA Bank jest w Polsce jednym z pionierów budowy sieci korporacyjnej typu intranet. "Tworzyliśmy zarys funkcjonowania takiego systemu na długo zanim zaczęto posługiwać się określeniem intranet" - mówi Jaromir Pelczarski. Na każdym komputerze ma być zainstalowana przeglądarka Internet Explorer. "To dość istotne, że jest ona dostępna za darmo" - uważa Jaromir Pelczarski.

W postaci stron WWW dostępne mają być różnego rodzaju wewnętrzne dokumenty banku, a w szczególności informacje o tzw. produktach bankowych. W późniejszym okresie w wewnętrznej sieci WWW zostaną umieszczone informacje i poradniki dla pracowników, przygotowane przez służby informatyczne. Funkcję Web serwera w sieci wewnętrznej ma pełnić Information Server Microsofta. Wkrótce prowadzone będą prace wdrożeniowe nad wykorzystaniem mechanizmów wspomagania grup roboczych, zastosowanych w aplikacji Exchange. Z tej możliwości w pierwszej kolejności skorzystają oficerowie kredytowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200