Wszystko dla użytkownika technicznego

Intergraph zajmuje się dostarczaniem kompletnych rozwiązań sprzętowo-programowych dla inżynierów, architektów, kartografów i innych specjalistów związanych z interaktywną grafiką komputerową.

Intergraph zajmuje się dostarczaniem kompletnych rozwiązań sprzętowo-programowych dla inżynierów, architektów, kartografów i innych specjalistów związanych z interaktywną grafiką komputerową.

Historia firmy

Intergraph powstał 25 lat temu pod nazwą M&S Computing Inc. w Hunstville (Alabama, USA) w wyniku pojawienia się zapotrzebowania na specjalistyczne usługi konsultingowe, dla działającego w okolicy ośrodka badań kosmicznych (Marshall Space Flight Center). Firmę założyli byli pracownicy Federal Systems Division IBM, zaangażowani w projektowanie systemów sterowania pocisków Pershing.

Działanie systemu sterowania, wymagające odpowiedzi w czasie rzeczywistym, nie odbiega zbytnio od działania systemów grafiki interaktywnej. Już na samym początku działalności Intergraph opracował uniwersalne interfejsy graficzne, pozwalające na wizualizację wyników obliczeń, "rozmawiające" z użytkownikiem w języku jego aplikacji, nie zaś w komputerowej "gwarze". Pozwalało to na używanie komputera ludziom nie obeznanym z programowaniem. Początkowo produktami Intergrapha były programy do projektowania obwodów drukowanych.

Pierwszy komercyjny system graficzny firma sprzedała w 1974 r. Był on przeznaczony dla najpopularniejszego w owym czasie komputera DEC PDP i zawierał podstawę wszystkich późniejszych systemów graficznych Intergrapha - Interactive Graphics Design System (IGDS). Wykorzystanie i rozwinięcie tego systemu doprowadziło do opracowania uniwersalnych i specjalistycznych systemów graficznych dla różnorodnych zastosowań: od inżynierskiego projektowania mechanicznego, architektonicznego czy konstrukcji przemysłowych i pojazdów, po systemy informacji geograficznej, zarządzania dokumentami i in.

Firma przyjęła obecną nazwę Intergraph Corporation (INTERactive GRAPHics) w 1980 r. w celu uwypuklenia w nazwie swej zasadniczej dziedziny działalności.

Zarudnienie i status finansowy

Obecnie Intergraph zatrudnia ponad 9600 osób (z tego ok. połowę w Hunstville) i ma oddziały w 49 krajach świata, w tym w Polsce (Warszawa, ul. Wiśniowa 38, tel. 49 78 82).

Obroty firmy wzrosły od kwoty 56 mln USD w 1980 r. do 1,05 mld USD w 1993 r. Z tego ponad połowa pochodzi z działalności poza granicami USA, a 35% z działalności w Europie. Udział w obrotach Polski i innych krajów naszej części kontynentu jest na razie niewielki.

Firmy współpracujące

W ciągu wielu lat swej działalności Intergraph zakupił lub inwestował w firmy uzupełniające jego zasadnicze produkty. Są to m.in. firmy lub oddziały: Intergraph Advanced System Division, zajmująca się działalnością konsultingową; Intergraph ANA Tech Division produkująca skanery wielkiego formatu; firma stowarzyszona (Intergraph ma w niej 50% udziału) Bentley Systems Inc., współtwórca systemu MicroStation, głównego "motoru" wielu aplikacji.

Działalność w zakresie grafiki i zarządzania informacją

Intergraph koncentruje się głównie na tej części rynku komputerowego, która jest związana z interaktywną grafiką komputerową. Elementami tego rynku są produkty do projektowania (Computer Aided Design -- CAD), produkcji (Computer Aided Manufacturing -- CAM), wspomagania działalności inżynierskiej (Computer Aided Engineering) oraz projektowania i kreślenia (Computer Aided Design and Drafting -- CADD).

Praca użytkownika w tej dziedzinie oparta jest na wykorzystaniu komputera do skanowania i przetwarzania informacji graficznych. Pełne jej wykorzystanie wymaga uzupełnienia o informacje tekstowe, gromadzone za pomocą standardowych systemów zarządzania bazami danych. Łatwo sobie wyobrazić, że projekt architektoniczny może zawierać wiele elementów typowych (drzwi, okna, elementy konstrukcyjne), ale danych o nich nie da się zamieścić na rysunku. Byłoby to zresztą rozwiązaniem bardzo rozrzutnym, gdyż wymagałoby powtarzania ich na każdym rysunku. Inteligentne korzystanie z bazy danych pozwola na sięganie do typowych elementów jedynie w razie potrzeby. Poza tym standardowe narzędzia obsługi baz danych lepiej nadają się do przetwarzania tego typu informacji, niż najlepsze systemy graficzne.

Intergraph dostarcza kompletnych rozwiązań sprzętowych i programowych do wspomagania działalności inżynierskiej. Firma jest jednym z większych producentów specjalistycznych stacji roboczych przeznaczonych do prowadzenia takich prac. Wpółpraca z firmą Bentley Systems zaowocowała powstaniem systemu MicroStation - "motoru" do tworzenia aplikacji CAD/CAM/CAE/GIS. Jest to programowalny samodzielny system graficzny, wokół którego powstało setki (jeśli nie tysiące) specjalistycznych aplikacji, napisanych w języku o właściwościach i składni opartej na ANSI C.

W firmie powstały specjalistyczne pakiety do zarządzania dużymi zbiorami informacji graficznej i tekstowej - Technical Information Management (TIM), wykorzystujące zaawansowane techniki skanowania dokumentów, przetwarzania na postać wektorową, obróbki, kompresji i zapamiętywania na dyskach optycznych. Dzięki przejściu na Windows NT, systemy TIM przez sterowniki ODBC (Open Database Connectivity) korzystają z baz danych, działających pod kontrolą Windows NT lub Unixa.

Kierunek: personalne stacje robocze

Firma Intergraph od dawna produkowała stacje robocze wyposażone w szybki firmowy procesor Clipper, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego CLIX (pochodzącego od Unixa). Jednakże zmieniające się realia rynku komputerowego i potrzeba spełniania wymagań użytkowników, coraz częściej żądających możliwości uruchamiania popularnych aplikacji z Windows i zintegrowania ich z aplikacjami inżynierskimi, skłoniły firmę do kompletnej zmiany polityki produkcji sprzętu.

W celu zmniejszenia produkcji stacji roboczych w porównaniu ze stacjami poprzednich generacji, Intergraph całkowicie przeszedł na wykorzystanie standardowych rozwiązań sprzętowych i programowych. Wszystkie nowe komputery Intergraph są wyposażone w procesory Pentium Intela (lub w przyszłości w P6), pojedyncze lub podwójne. Obecnym użytkownikom komputerów z procesorem Clipper proponuje się możliwości łatwego upgradu do nowych rozwiązań z Pentium.

Wykorzystywany do tej pory system operacyjny CLIX także nie będzie rozwijany. Zastosowanie procesora Intel pozwoliło na użycie taniego systemu operacyjnego Windows NT, uzupełnionego o pakiet do tworzenia grafiki 2D i 3D -- OpenGL, zakupiony do Silicon Graphics Inc.

Intergraph produkuje pełną gamę personalnych stacji roboczych. Stacja najmniejsza TD-2 zawiera procesor Pentium 66 MHz, stacja TD-3 procesor Pentium 90 MHz, zaś stacje o największej wydajności TD-4 i TD-5 są wyposażone w dwa procesory Pentium 90 MHz w konfiguracji umożliwiającej optymalne wykorzystanie mocy każdego z procesorów.

Intergraph produkuje także wieloprocesorowe serwery z Pentium, przeznaczone do obsługi sieci lokalnych. Działają one pod kontrolą systemu Windows NT Advanced Server lub SCO Unix i mogą być serwerami zarówno dla stacji roboczych z systemem Unix jak Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200