Wszyscy na jednego

IBM i Compaq zamierzają wspólnie stawić czoło dominacji EMC na rynku zaawansowanych pamięci masowych. Jednocześnie Compaq wprowadził do sprzedaży nowe urządzenia typu NAS.

IBM i Compaq zamierzają wspólnie stawić czoło dominacji EMC na rynku zaawansowanych pamięci masowych. Jednocześnie Compaq wprowadził do sprzedaży nowe urządzenia typu NAS.

Nie ustaje walka o prymat na rynku pamięci masowych. Decyzję o bliskiej współpracy w zakresie produktów SAN podjęły IBM i Compaq. Obie firmy zainwestują ok. miliarda dolarów, by zapewnić bezproblemową współpracę ich rozwiązań. To już drugie w ostatnim czasie porozumienie, którego ukrytym celem jest przeciwdziałanie dominującej pozycji EMC na rynku zaawansowanych rozwiązań pamięci masowych. Wcześniej Hewlett-Packard zapowiedział, że będzie sprzedawać zaawansowane rozwiązania Hitachi Data Systems, zamiast dystrybuowanych dotąd w ramach umowy OEM rozwiązań EMC.

Szansa na standard

IBM będzie sprzedawać rozwiązanie Storageworks 8000 Compaqa. Ta druga firma udostępni najbardziej zaawansowany system pamięci masowej IBM - Enterprise Storage Server, znany na rynku również pod nazwą Shark. Dzięki temu oferta IBM wzbogaci się o produkt konkurencyjny w stosunku do linii produktów Clariion firmy EMC, a Compaq wprowadzi na rynek rozwiązanie zbliżone do produktów EMC Symmetrix.

IBM ma poprzeć także technologię Compaqa VersaStor. Natomiast Compaq ma licencjonować niektóre moduły systemu zarządzania Tivoli, które będą dostępne równolegle z rozwiązaniami Computer Associates i Veritas znajdującymi się już w ofercie firmy z Houston.

Deklarowane wspólne inwestycje w zapewnienie kompatybilności oferowanych produktów mogą przyczynić się do częściowej chociaż standaryzacji rozwiązań SAN. Połączone w swych wysiłkach firmy IBM i Compaq mają bowiem wystarczający potencjał, by forsować swoje propozycje w komitetach normalizacyjnych, takich jak Fibre Channel Industry Association i Storage Networking Industry Association.

Windows 2000 w pudełku

Compaq wprowadził na rynek swoją pierwszą pamięć masową włączaną bezpośrednio do sieci (Network Attached Storage) - TaskSmart N2400. Jest to dedykowany serwer pracujący pod kontrolą specjalnie zmodyfikowanej wersji Windows 2000. Jedynym zadaniem systemu jest szybkie udostępnianie plików przechowywanych w ramach macierzy dyskowej. W zależności od konfiguracji, urządzenie TaskSmart N2400 oferuje powierzchnię dyskową od 72 GB do 1 TB i udostępnia, według zapewnień Compaqa, pliki co najmniej 50% szybciej niż tradycyjne serwery plikowe. Urządzenie obsługuje protokoły CIFS i NFS, dzięki czemu dostęp do zasobów dyskowych za pośrednictwem sieci mogą mieć zarówno stacje i serwery wyposażone w system Windows, jak i komputery unixowe.

Nowy TaskSmart jest wyposażony w specjalny interfejs administracyjny, umożliwiający administratorowi lokalną i zdalną pracę za pośrednictwem przeglądarki internetowej i realizowanie takich funkcji, jak dynamiczne dodawanie dodatkowych dysków do macierzy, konfigurowanie archiwizacji itp. Urządzenie zawiera zdublowane zasilacze oraz karty sieciowe realizujące pomiędzy sobą równoważenie obciążenia.

TaskSmart N2400 w podstawowej konfiguracji o pojemności 72 GB kosztuje ponad 35 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200