Wreszcie doceniony

Oracle, Netscape i Informix zamierzają stworzyć wersje swoich produktów przeznaczonych do pracy pod systemem operacyjnym Linux.

Oracle, Netscape i Informix zamierzają stworzyć wersje swoich produktów przeznaczonych do pracy pod systemem operacyjnym Linux.

Przed ponad 6 laty Fin Linus Torvalds stworzył sieciowy system operacyjny Linux, udostępniając go bezpłatnie w Internecie. Dzięki temu zdobył on w tym czasie znaczną popularność, a jego rozwojem zajęła się rzesza pasjonatów. Praktycznie każdy może wprowadzić do niego swoje uzupełnienia lub poprawki, udostępniając je innym użytkownikom tego systemu. Dopiero niedawno Linux został doceniony przez wielkie firmy informatyczne, które postanowiły opracować pod ten system wersje swojego oprogramowania.

Jednymi z pierwszych dostępnych pod ten system produktów będą bazy danych Oracle 8 i Informix SE (Standard Edition), a także pakiet narzędzi Informix ESQL/C. Wiosną przyszłego roku na rynku pojawią się również linuxowe wersje serwerów Netscape Messaging Server i Netscape Directory Server. Także IBM opracowuje pod ten system operacyjny bazę danych DB/2. Powstały już aplikacje pod Linuxa takich firm, jak Corel, Adaptec czy Sun. Z twórcami systemu współpracują również specjaliści z Intela. "Dostrzegam dwa główne powody zaangażowania dużych firm w prace nad Linuxem. Chcą one zarobić na użytkownikach tego systemu, a przy okazji otrzymują wymarzoną okazję, by zaszkodzić Microsoftowi" - mówi Martin Marshall, analityk z firmy Zona Research Inc.

Wielka niewiadoma

Ciągle przesuwana data premiery, a także rosnąca w szybkim tempie lista usterek nowej wersji Windows NT 5.0 sprawiają, że Linux udostępniany bezpłatnie staje się coraz poważniejszą alternatywę dla systemu operacyjnego Microsoftu. Liczba użytkowników Linuxa szacowana jest na 5-10 mln. Z badań przeprowadzonych w lutym br. przez firmę Datapro wynika, że systemu tego używa 14% amerykańskich instytucji i przedsiębiorstw. Jest on ponadto uważany za najbardziej funkcjonalny i najlepiej przystosowany do pracy w sieciach typu intranet. Na pewno na ocenie użytkowników zaważył fakt, iż system ten jest dostępny bezpłatnie. Wyniki badań pokazują, że już dłużej nie można lekceważyć jego użytkowników, którzy stanowią coraz większą grupę klientów firm informatycznych. "Jeszcze przed dwoma laty ludzie używali tego systemu, nie wspominjąc o tym nikomu" - mówi Linus Torvalds. - "Teraz stosują go i - co więcej - coraz chętniej o tym mówią. Nie jest to już rzecz, której trzeba by się wstydzić".

Podstawowym problemem, przed jakim staną firmy oferujące rozwiązania pod ten system operacyjny, będzie zapewne przekonanie do Linuxa, popularnego przede wszystkim wśród dostarczycieli usług internetowych, a także w organizacjach naukowych i na wyższych uczelniach, dużych odbiorców korporacyjnych. W tym segmencie rynku użytkownik jest bardzo wymagający i przykłada dużą wagę do serwisu i wsparcia technicznego, ponadto jest przyzwyczajony do systemów oferowanych przez duże firmy informatyczne. Firma Red Hat Software - zajmująca się rozwijaniem oprogramowania na Linuxa - podjęła już działania mające na celu popularyzację tego systemu wśród największych amerykańskich firm z listy "Fortune 1000". Do każdego pakietu, w skład którego wchodzą serwer pocztowy, Apache Web Server, kompilatory C i C++ oraz system X Windows, dołączony jest roczny serwis o wartości 1 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200