Wirtualny magazyn książek

Wdrożenie systemu Baan IV w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych ma usprawnić przepływ informacji i monitorowanie bieżącej działalności firmy.

Wdrożenie systemu Baan IV w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych ma usprawnić przepływ informacji i monitorowanie bieżącej działalności firmy.

Na początku października br. rozpocznie się w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania Baan IV. Obecnie trwają we WSiP analizy, na podstawie których do końca września br. będzie przygotowany szczegółowy plan wdrożenia. Zakończenie projektu planuje się na połowę przyszłego roku. Wykonawcą został warszawski Ster-Projekt, umowę podpisano jednak z Baan Polska.

Efektywniejsze zarządzanie

Dotychczas poszczególne działy były obsługiwane przez niezależne aplikacje, często nie spełniające wymagań koniecznych do funkcjonowania firmy w zmieniających się warunkach. "Decyzja o wdrożeniu nowoczesnego rozwiązania informatycznego została podyktowana koniecznością uzyskania na czas pełnego zakresu informacji niezbędnych do efektywnego zarządzania naszą firmą. Musi ono także podołać zwiększonej liczbie zamówień w okresie jesiennym ze względu na okresowy charakter pracy naszego wydawnictwa" - informuje Iwonna Grondkowska, naczelny informatyk w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Jako pierwszy, najbardziej istotny z punktu widzenia Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, będzie wdrożony moduł obsługujący dystrybucję. Przedstawiciele wydawnictwa postanowili pozostać mimo wszystko przy dotychczas stosowanym oprogramowaniu do obsługi działalności kadrowo-płacowej - Kali firmy MacroSoft, współpracującym jednak z systemem holenderskiego Baana.

Współpraca z hurtowniami

"Nasi partnerzy dysponują ok. 30 magazynami na terenie całego kraju. Ważne jest dla nas, abyśmy mieli szybki dostęp do przekazywanych przez nich danych" - mówi Romuald Darda, kierownik zespołu wdrożeniowego. Informacje o sprzedaży i zapasach muszą przejść przez tzw. centralny magazyn wirtualny, w którym prowadzona jest ewidencja wszystkich magazynów. Dziś odbywa się to na zasadzie przesyłania informacji faksem, na dyskietkach lub modemem, ponieważ hurtownie korzystają z własnych systemów. W przyszłości być może zostaną wdrożone także w nich pewne moduły systemu Baana, co znacznie ułatwiłoby wymianę informacji. W dużym stopniu zależeć będzie to od mającego wkrótce nastąpić przekształcenia formy własności Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Zmieni się wtedy podstawa prawna działania tej firmy. W przyszłości wydawnictwo ma być sprywatyzowane.

System ma pracować na komercyjnej bazie danych Oracle pod kontrolą Windows NT. Nie rozstrzygnięto do tej pory sprawy platformy systemowej i sprzętowej, na jakiej system miałby pracować. "Wolelibyśmy intelowski serwer Compaqa. Dostawca proponuje nam natomiast rozwiązanie na serwerze Alpha, obecnie także firmowanym przez Compaqa. Wdrożenie wersji Baan IV na Windows NT będzie - naszym zdaniem - szybsze i tańsze, ponieważ nasi pracownicy znają już to środowisko" - wyjaśnia Romuald Darda. Przedstawicielom WSiP udało się wynegocjować poddanie serwera testom przed jego zakupem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200