Wirtualna organizacja IT

W informatyce Henkela - obsługującej warszawską centralę i cztery rozrzucone po Polsce fabryki - pracuje tylko, a może aż 13 osób. Włodzimierz Sobczyk, kierownik działu informatyki Henkel Polska SA twierdzi, że i tak posiada najliczniejszy zespół w regionie.

W informatyce Henkela - obsługującej warszawską centralę i cztery rozrzucone po Polsce fabryki - pracuje tylko, a może aż 13 osób. Włodzimierz Sobczyk, kierownik działu informatyki Henkel Polska SA twierdzi, że i tak posiada najliczniejszy zespół w regionie.

Wirtualna organizacja IT

Włodzimierz Sobczyk, kierownik działu informatyki Henkel Polska SA

Włodzimierz Sobczyk, kierownik działu informatyki Henkel Polska SA, zauważa, że tak naprawdę pracuje w ośmiu firmach naraz, gdyż w Polsce znajduje się osiem tzw. Strategic Business Units (SBU), czyli organizacji handlowych w dużym stopniu autonomicznych, dedykowanych różnym liniom produktowym. Co więcej, Henkel znajduje się w trakcie reorganizacji, która wpłynie również na losy polskiego działu informatyki.

Międzynarodowe działy produktowe

Do tej pory firma dzieliła się na cztery piony produktowe (detergenty, kosmetyki, kleje i techniki powierzchniowe), uzupełniające tradycyjny podział na centralę, regiony i oddziały narodowe w ramach struktury macierzowej. Tylko w Europie działało ponad 90 firm powiązanych z Grupą Henkel, wydzielonych z firmy-matki lub przejętych przez nią i nigdy nie wcielonych do głównych struktur. W wyniku reorganizacji firmy należące do Grupy zostaną połączone de facto w jedną organizację. Straci na znaczeniu podział na oddziały narodowe, zyska natomiast na znaczeniu podział na linie produktowe.

Włodzimierz Sobczyk

Włodzimierz Sobczyk skończył pod koniec lat 70. Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej ze specjalizacją w zakresie mechaniki stosowanej.

Po zakończeniu studiów został pracownikiem Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej, gdzie aż do 1988 r. zajmował się głównie tworzeniem oprogramowania na komputery mainframe. Kolejne siedem lat spędził w dziale informacji naukowo-technicznej Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań (COBRO).

Równocześnie jako ekspert ONZ, co roku 3-4 miesiące uczestniczył w organizowaniu ośrodków informacyjno-handlowych, których celem było wspieranie, integrowanie i edukowanie lokalnych przedsiębiorców (głównie w krajach afrykańskich). Zajmował się tworzeniem i instalowaniem oprogramowania umożliwiającego zbieranie, przetwarzanie i korzystanie z informacji biznesowej oraz prowadzeniem szkoleń.

W 1995 r. trafił do działu konsultingu SAP firmy Apcon (obecnie itelligence), aby - jak sam mówi - "porządkować to, co jest zagmatwane; przeprowadzać typowe procesy analizy i syntezy; docierać do ludzi i dokonywać czegoś wraz z nimi". Jako konsultant pracował m.in. dla firmy Henkel w Polsce, gdzie od grudnia 1996 r. zajmuje stanowisko szefa działu informatyki.

Transformacja firmy ma przede wszystkim na celu znalezienie wspólnego mianownika dla wszystkich krajów, w których Henkel prowadzi działalność. Chodzi o możliwość porównywania wyników finansowych poszczególnych linii produktowych, ujednolicenie nomenklatury i procedur, również na potrzeby giełdy, ostateczne wprowadzenie standardów korporacyjnych, np. w zakresie sprzętu i oprogramowania, a także obowiązujących na całym świecie umów korporacyjnych, zobowiązujących lokalne oddziały do korzystania z produktów i usług wybranych dostawców.

Wirtualna organizacja IT

Zgodnie z nową koncepcją obok pionów produktowych zostaną wydzielone tzw. Shared Services Organisations, czyli piony usługowe, takie jak informatyka, finanse czy kontroling, wspierające pracę tych pierwszych. Departamenty IT w ramach struktur narodowych będą połączone w "wirtualną organizację IT", podzieloną na cztery działy.

Zadaniem działu ITG (Information Technology Governance) będzie określenie zasad wykorzystywania informatyki w organizacji, negocjowanie umów korporacyjnych, prowadzenie przetargów, określenie procedur kontroligowych obowiązujących działy IT. Innymi słowy, ITG określa reguły gry, mając na uwadze interes udziałowców i zarządu firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200