Wirtualizacja środowisk PC

Być może już wkrótce komputery używane w pracy staną się własnością pracowników, a nie firm.

Być może już wkrótce komputery używane w pracy staną się własnością pracowników, a nie firm.

Podczas dorocznej Gartner Data Center Conference analitycy tej firmy podkreślali m.in., że jednym z najważniejszych trendów w najbliższych latach będzie wirtualizacja korporacyjnych środowisk PC. Ma to ułatwić zarządzanie i poprawić bezpieczeństwo systemów IT. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to może się pojawić interesujący efekt uboczny - przesunięcie praw własności sprzętu takiego jak notebooki z firmy na jej pracowników. Tego typu idea ma sens, przyznaje wielu menedżerów IT z amerykańskich korporacji, a niektóre firmy już analizują możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania.

Praktycznie wszyscy zgadzają się, że wirtualizacja środowisk PC może przynieść dużo korzyści, bo komputery są mniej podatne na potencjalne konflikty i problemy wynikające z samodzielnego instalowania dodatkowych, przydatnych dla użytkowników aplikacji. Nie można też przejść obojętnie obok perspektywy zmniejszenia kosztów związanych z zakupem licencji - wirtualizacja istotnie ułatwia wdrożenie systemu, w którym aplikacje są dostarczane użytkownikom na żądanie, a nie instalowane na stałe na ich komputerach.

W klasycznym systemie, jeśli pracownik uzyskuje prawa zdalnego dostępu do sieci firmowej np. przy wykorzystaniu domowego komputera, to w praktyce są one ograniczone tylko przez jego uprawnienia. Wirtualizacja umożliwia wprowadzenie istotnego rozgraniczenia między systemem wykorzystywanym do współpracy i wymiany danych z aplikacjami korporacyjnymi a dodatkowymi narzędziami i programami instalowanymi przez użytkownika, których zarządzanie i kontrola z reguły nastręcza wielu problemów administratorom IT.

Thomas Bittman, analityk Gartnera, jest przekonany, że najpopularniejszym modelem wdrażania systemów wirtualizacyjnych będzie instalacja korporacyjnego, izolowanego środowiska na komputerach jej pracowników, a administratorzy IT w ogóle nie będą się martwić lub kontrolować, co i dlaczego użytkownik instaluje samodzielnie. Należy podkreślić, że programowa izolacja jest łatwiejsza i mniej kłopotliwa we wdrożeniu niż różnego rodzaju blokady i ograniczenia umożliwiające obecne zabezpieczenie sprzętu i aplikacji przed modyfikacjami.

Jeśli firma zdecyduje się na zastosowanie wirtualizacji środowiska PC, to kolejnym naturalnym i wartym rozważenia krokiem może być przekazanie własności komputerów ich użytkownikom. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet i potencjalnie może przynieść oszczędności. Należy jednak zauważyć potencjalne problemy - trzeba opracować plan przekształceń własności, zasady dofinansowywania zakupów sprzętu, jasne warunki techniczne i organizacyjne oraz przekonać użytkowników, że tego typu model użytkowania firmowego sprzętu jest korzystny również dla nich. Trzeba m.in. zapewnić, aby komputery PC spełniały wymagania techniczne niezbędne z punktu widzenia aplikacji korporacyjnych - można to uzyskać określając, jakie podstawowe parametry musi mieć np. notebook, aby pracownik mógł uzyskać dofinansowanie jego zakupu.

Na razie brak jest praktycznych przykładów, nie wiadomo więc jak taki model będzie się sprawdzał. Jeśli jednak nastąpi jego popularyzacja, może to mieć poważne konsekwencje rynkowe, przede wszystkim dla dostawców, którzy model biznesowy opierają na sprzedaży sprzętu w przetargach lub na duże zamówienia korporacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200