WindowsCE daje głos

Nowa wersja systemu WindowsCE, wspierająca technologię Voice over IP, pojawi się w połowie br.

Nowa wersja systemu WindowsCE, wspierająca technologię Voice over IP, pojawi się w połowie br.

System operacyjny WindowsCE, znany obecnie pod nazwą Pocket PC, powstał z myślą o notatnikach elektronicznych, a nie komunikacji głosowej. Możliwość połączenia kieszonkowego komputera z kartą do komunikacji bezprzewodowej w standardzie 802.11 znacznie rozszerzyła zakres jego zastosowań. Przykładowo, palmtop wyposażony w oprogramowanie Voice over IP może współpracować z zastępującym centralkę PBX serwerem telekomunikacyjnym tak jak stacjonarny telefon IP.

Nisza z potencjałem

Microsoft, zaabsorbowany rozwijaniem systemu operacyjnego Windows for Smartphones, przeznaczonego na wart miliardy dolarów rynek telefonów komórkowych, wydawał się nie zwracać uwagi na tę niewielką niszę. Tymczasem na rynku pojawiły się firmy oferujące rozszerzenia standardowej platformy WindowsCE, m.in. HelloSoft, SJLabs i HCL Technologies.

Gdy się okazało, że tego typu rozwiązania nie tylko są wykonalne, ale również znajdują nabywców, Microsoft "schylił się" po nową ideę. Efekt? Najnowsza wersja systemu dla palmtopów - WindowsCE 4.2 (roboczo zwana McKendric) będzie wspierała nie tylko VoIP, ale także kilka technologii towarzyszących, które ułatwią integrację przyszłych rozwiązań z istniejącą w firmach infrastrukturą informatyczną.

Oferta dla korporacji

W WindowsCE 4.2 pojawi się wsparcie dla dwóch podstawowych protokołów telefonii IP - H.323 oraz SIP (Session Initiation Protocol), a także kilku protokołów CTI (Computer Telephony Integration). W ramach pakietu SDK Microsoft dostarczy też interfejsy API, które umożliwią wykorzystanie nowych funkcji do tworzenia aplikacji zgodnych z .Net Compact Framework i integrację palmtopów z aplikacjami działającymi już w telecentrach.

Wsparcie dla usług katalogowych Active Directory, mające się pojawić w nowej wersji systemu Windows CE, pozwoli wykorzystać istniejące w firmach procedury uwierzytelniania i weryfikacji uprawnień użytkowników. Z kolei oprogramowanie (klient) IPsec umożliwi tworzenie bezpiecznych kanałów VPN między palmtopem a aplikacjami i usługami działającymi w firmowej sieci.

Poparcie już na starcie

Najwięksi producenci komponentów półprzewodnikowych, m.in. Intel, AMD, ARM, Texas Instruments i Broadcom, również zamierzają wspierać i optymalizować nowe funkcje systemu WindowsCE. Producenci palmtopów zapowiadają tymczasem wprowadzanie nowych produktów wykorzystujących rozszerzone możliwości WindowsCE. Symbol Technologies planuje np. wyposażanie swoich urządzeń w funkcje "krótkofalówki". Być może dni telefonów bezprzewodowych działających w standardzie DECT są już policzone. Pomysłów wykorzystania nowych możliwości będzie zapewne znacznie więcej. Porozumienia z Microsoftem zawarły też m.in. Casio, Hitachi i Samsung.

WindowsCE 4.2 jest obecnie na etapie testów beta. Ostateczna wersja ma się pojawić na rynku jeszcze w pierwszej połowie br.

Trzy grosze

Niezależni producenci rozwiązań VoIP dla platformy WindowsCE (i innych kompaktowych systemów operacyjnych)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200