Windows, bazy danych i sieci

"Wszędzie tylko te Windows i bazy danych" - opinia anonimowego uczestnika na temat targów Komputer Expo'94. Ze swej strony dodałbym, że także sieci.

"Wszędzie tylko te Windows i bazy danych" - opinia anonimowego uczestnika na temat targów Komputer Expo'94. Ze swej strony dodałbym, że także sieci.

Istotnie, Windows są wszechobecne na targach. I to głównie w polskiej wersji językowej. Także w Polsce większość nowych aplikacji powstaje dla środowiska Windows. Cokolwiek byśmy nie mówili na ten temat, system Windows opanował komputer PC, zarówno w aplikacjach dla domu, małego biura czy dużej instytucji. Jednakże na obecnych targach coraz bardziej do głosu dochodzi użytkownik profesjonalny: przedsiębiorstwo lub instytucja pragnąca wreszcie móc skorzystać z dobrodziejstw informatyzacji.

Informatyka profesjonalna to systemy zarządzania bazami danych, potem długo długo nic, dalej idą sieci lokalne, rozległe, ich połączenia i usługi, które można z ich pomocą zrealizować. Zbliżanie się polskiego rynku komputerowego do standardów światowych, można obserwować przez coraz bardziej zaznaczaną obecność w Polsce producentów systemów zarządzania bazami danych. Spośród firm produkujących profesjonalne, wieloplatformowe systemy baz danych, Oracle jako pierwszy otworzył swoje biuro w Polsce. Od początku stycznia działa także - jeszcze formalnie nie otwarte - biuro Informixa. Inni wielcy producenci baz danych działają na razie przez swych polskich przedstawicieli i dystrybutorów, ale z kuluarowych wieści wynika, że zamierzają wzmocnić swą obecność w naszym kraju bądź przez wydzielenie ze swych filii europejskich oddziałów zajmujących się Europą Wschodnią lub przymierzają się do otwarcia polskich biur. Obecni byli wszyscy znaczący producenci: Oracle, Informix, Sybase, Progress, Ingres i Gupta. Daje to szansę wybrania systemu, który najlepiej spełnia oczekiwania i wyobrażenia odbiorcy. Czytajcie nasze prezentacje systemów zarządzania bazami danych.

Sieci to nie tylko sieciowe systemy operacyjne, zdominowane w znacznej mierze przez Novella - ok.50% oprogramowania sieciowego w Polsce przypada na tę firmę. To także adaptery sieciowe, okablowanie, specjalistyczny sprzęt do tworzenia sieci rozległych (routery, gatewaye, bridge).

Na targach pokazywano bardzo wiele produktów sieciowych, zarówno renomowanych producentów, jak i firm zupełnie nieznanych, mających ambicję wejść na nasz rynek. W przeddzień otwarcia targów pokaz taniego sprzętu sieciowego, przeznaczonego specjalnie na rynki krajów rozwijających się, przedstawił największy producent adapterów sieciowych w świecie - Standard Microsystems Corp. (SMC). O wadze jaką przywiązuje on do polskiego rynku nich świadczy fakt, że zaprezentował swoje najlepsze adaptery sieciowe, oparte na nowych układach scalonych, znacznie przyspieszających transmisje w sieci. Adaptery SMC są konfigurowalne programowo, zawierają sterowniki do większości protokołów sieciowych i łatwy w użyciu program diagnostyczny EZSTART, służący także do konfigurowania i instalacji adaptera. W wielu stoiskach można było zobaczyć wiele lekko lub mocno przestarzałych konstrukcyjnie adapterów sieciowych, którymi chce się zapełnić nasz rynek (widać nie udało się ich sprzedać gdzie indziej). Specjalistyczny sprzęt sieciowy do tworzenia sieci rozległych proponowała firma Solidex, przedstawiająca produkty największego dostawcy routerów - CISCO.

Wiele firm, integratorów systemów sieciowych, proponuje wykonywanie okablowania strukturalnego wg ostatnich standardów technicznych, realizację kompletnych sieci, instalację sprzętu i oprogramowania. Wydaje się jednak, że wysoki koszt udziału w targach odstraszył wiele firm, prezentujących się przy innych okazjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200