Windows XP po premierze

"Premiera systemu Windows XP oznacza wejście komputerów osobistych w nową, fascynującą epokę - powiedział Bill Gates 25 października br. - Windows XP ma ustanowić nowy standard korzystania z komputerów osobistych i jest niezwykle ważnym elementem urzeczywistnienia wizji Microsoft .Net - nowy system ma w sposób organiczny włączyć Internet w «zasięg» desktopa".

"Premiera systemu Windows XP oznacza wejście komputerów osobistych w nową, fascynującą epokę - powiedział Bill Gates 25 października br. - Windows XP ma ustanowić nowy standard korzystania z komputerów osobistych i jest niezwykle ważnym elementem urzeczywistnienia wizji Microsoft .Net - nowy system ma w sposób organiczny włączyć Internet w «zasięg» desktopa".

Windows XP po premierze
System jest dostępny w dwóch wersjach: Professional - przeznaczonej dla firm i użytkowników indywidualnych o wyższych wymaganiach, oraz Home Edition - dla użytkowników indywidualnych (domowych). Druga wersja zawiera wzbogacone funkcje obsługi fotografii cyfrowych, muzyki i wideo, a także sieci domowych i telekomunikacji. Obie wersje XP są dostępne w postaci uaktualnienia i pakietu standardowego.

Windows XP w obu wersjach zawiera wiele nowych mechanizmów, m.in.:

  • Nowy interfejs użytkownika. Domyślny interfejs ma większe ikony i zmodernizowany układ graficzny - podobny do pulpitu znanego z Apple Macintosh. Pasek zadań ma nowe menu START, zawierające wszystkie aplikacje, dokumenty i usługi dostępne w systemie użytkownika. Można zmodyfikować interfejs także do postaci klasycznej Windows.

  • Pasek zadań grupuje otwarte dokumenty (wg aplikacji, w których zostały utworzone): szereg otwartych plików - Word czy Excel - pojawi się w postaci jednego łącznika. Daje to możliwość zamknięcia wszystkich otwartych dokumentów jednym kliknięciem myszą.

  • Zwiększony czas pracy bezawaryjnej - oparcie nowego systemu na jądrze Windows NT czyni system bardziej stabilnym, lepiej przystosowanym do jednoczesnej obsługi wielu aplikacji.

  • Zabezpieczenia antypirackie - użytkownicy będą mogli zainstalować pojedynczą kopię systemu operacyjnego tylko na jednej maszynie. Mechanizm Product Activation tworzy unikatowy numer aktywacyjny, specyficzny dla maszyny, na której zainstalowano system.

  • Zdalna pomoc: użytkownik może dopuścić innego użytkownika Windows XP do swojego desktopa przez połączenie internetowe i upoważnić go do zdalnego sterowania akcjami na swoim desktopie. W tym samym czasie użytkownicy, zdalny i lokalny, mogą konwersować przez wbudowaną aplikację bezpośredniej obsługi komunikatów.

  • Zdalny pulpit - mechanizm podobny do zdalnej pomocy - użytkownik wersji Professional może, poprzez Internet, osiągać swój system z odległego komputera, na którym pracuje Windows 95 lub nowszy.

  • Rozbudowana ochrona: zapora ogniowa chroni komputery przed hakerami w momencie, gdy są podłączone do Internetu. W ten system ochrony wyposażono obie wersje, natomiast Professional uzupełniona jest o dodatkowe mechanizmy ochrony, takie jak szyfrowanie plików.

  • Wbudowana obsługa standardu Internetu bezprzewodowego 802.11.

  • Internet Explorer w wersji 6 wnosi kilka istotnych zmian, zwiększających poziom bezpieczeństwa. Zmiany te obejmują: wsparcie standardu przemysłowego P3P (Platform for Privacy Preferences) i wyeliminowanie wbudowanego wsparcia dodatków w stylu Netscape i aplikacji Javy.

  • Windows Messenger - ulepszony klient bezpośredniej obsługi komunikatów do komunikacji tekstowej, głosowej i wideo.

  • Wielu użytkowników - użytkownicy mogą zakładać indywidualne konta w systemie z indywidualnymi ustawieniami.

    Przy okazji premiery wielu analityków zwróciło uwagę, że produkt, który jest "kamieniem milowym na drodze rozwoju firmy", budzi jednak wiele kontrowersji w kręgach prawniczych i przemysłowych. Przede wszystkim krytykowana jest kontynuacja praktyki zanurzania aplikacji w systemie operacyjnym, zapoczątkowanej włączeniem do Windows 95 przeglądarki Internet Explorer, co zresztą było powodem wytoczenie firmie sprawy antymonopolowej przez rząd Stanów Zjednoczonych.

    Poza zwiększeniem stabilności systemu, poprzez oparcie go na jądrze pochodzącym z Windows NT, został on "wypakowany" szeregiem mechanizmów i aplikacji (od narzędzi komunikacyjnych po aplikacje rozrywkowe), co czyni z niego dla wielu użytkowników produkt typu wszystko w jednym. Podstawowe aplikacje - od bezpośredniej obsługi komunikatów do cyfrowej fotografii - stały się standardem w nowym systemie operacyjnym. W tej strategii Microsoft jawi się jako przyjazny klientom, ale krytycy nazywają to raczej "antykonkurencyjnością".

    Dołączone mechanizmy oferują istotne aplikacje, bez potrzeby instalowania dodatkowego programowania. Natomiast dla firm tworzących aplikacje konkurencyjne oznacza to dość znaczną utratę rynku. Powstaje też pytanie, czy rozwiązanie "wszystko w jednym" tak naprawdę jest w interesie klienta? Wszak musi za to wszystko zapłacić - bez względu na to, czy potrzebuje tych wszystkich udogodnień, czy nie. Z drugiej jednak strony za wygodę posiadania "wszystkiego pod ręką" zawsze trzeba płacić.

    Informacje na temat systemu Windows XP: www.microsoft.com/poland/windowsxp

    Polska wersja Microsoft Windows XP miała premierę 27 listopada br.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200