Windows NT bliżej komputerów PC

NT Workstation 4.0 oferuje nowe funkcje oraz interfejs taki sam jak Windows 95.

NT Workstation 4.0 oferuje nowe funkcje oraz interfejs taki sam jak Windows 95.

Pod koniec lipca Microsoft ogłosił dostępność kolejnej wersji Windows NT Workstation oznaczonej numerem 4.0. Od początku września produkt ten dostępny jest w sklepach. Na pierwszy rzut oka Windows NT Workstation 4.0 nie różni się niczym od Windows 95. Oczom użytkownika ukazuje się dokładnie ten sam interfejs graficzny: Pulpit, przycisk Start i Pasek Zadań. Także aplikacje dostarczane wraz z systemem są identyczne jak w Windows 95. Jednak w miarę pracy z nowym NT ukazują się istniejące różnice oraz nowe funkcje, które oferuje Workstation.

Usprawnienia i nowe funkcje

W NT 4.0 znalazły się takie usprawnienia dostarczane wraz z pakietem Microsoft Plus, jak: wygładzanie brzegów czcionek, możliwość stosowania dużych ikon oraz rozciągania tapety pulpitu na całą jego powierzchnię. Nie trzeba także restartować komputera po zmianie parametrów wyświetlania obrazu na monitorze: liczby kolorów, rozdzielczości i częstotliwości odświeżania ekranu.

Rozbudowano także Task Managera, który pozwala obecnie śledzić nie tylko działające aplikacje, ale wszystkie wątki wykonywane przez system. Dzięki temu można np. sprawdzić, która biblioteka DLL jest niepoprawnie interpretowana, i zakończyć jej pracę w sposób "bezbolesny" dla systemu.

Usprawniono także działanie Kosza, znanego już z systemu Windows 95. Jest on w pełni zabezpieczony przed ingerencją nie upoważnionych osób, dzięki czemu znajdujące się w nim usunięte dokumenty mogą być odczytane i odtworzone tylko przez tę osobę, która je wyrzuciła.

Standardowo z systemem dostarczane są narzędzia, umożliwiające wykonywanie kompresji partycji NTFS. Wszystkie funkcje są osiągalne za pośrednictwem przyjaznego dla użytkownika interfejsu graficznego.

Jednak NT Workstation 4.0 to nie tylko zbiór drobnych usprawnień w stosunku do Windows 95. System zawiera także nowe cechy i komponenty, których próżno szukać w jego pierwowzorze. W skład pakietu wchodzi m.in. przeglądarka sieci Web - Internet Explorer (IE) 2.0, umożliwiająca przeglądanie zarówno korporacyjnych serwerów WWW, jak i tych dostępnych w Internecie. IE 2.0 wykorzystuje technologię HTTP-Keep-Alive, umożliwiającą ściąganie kilku plików za pośrednictwem jednego otwartego połączenia HTTP. Dzięki temu czas ściągania stron WWW jest krótszy.

Podobnie jak wersja serwerowa NT 4.0, także i Workstation wbudowane serwery WWW, FTP i Gopher nazwane Peer Web Services (PWS). Są one mniej wydajną wersją Internet Information Server dołączonego do wersji serwerowej produktu. Dzięki PWS użytkownicy Workstation 4.0 mogą na bieżąco testować tworzone przez siebie strony WWW.

Istotną cechą Workstation, uzupełniającą usługi serwerowe, jest wsparcie dla protokołu Point-to-Point Tunelling Protocol (PPTP), umożliwiającego budowanie bezpiecznych sieci korporacyjnych na bazie mniej bezpiecznych sieci publicznych, np. Internet. Dotychczas komputer dzwoniący za pomocą modemu do dostarczyciela usług internetowych, musiał inicjować połączenie bezpośrednio z nim. Dzięki protokołowi PPTP dostarczyciel usług internetowych jest w pełni "przezroczysty" - komputer traktuje go tylko jako pośrednika od razu nawiązując bezpośrednie połączenie z siecią korporacyjną. Dokładny opis zasady działania PPTP można ściągnąć z serwera Microsoftu o adresieftp://ftp.microsoft.com/developr/drg/pptp.

Klient NetWare

Windows NT Workstation 4.0 zawiera także wbudowanego klienta sieci NetWare potrafiącego korzystać z możliwości oferowanych przez usługi katalogowe NDS. Umożliwia on korzystanie nie tylko z serwerów NetWare 3.x, ale także 4.x oraz dopuszcza przeglądanie współdzielonych obiektów w drzewie NDS. Poprzednia wersja Windows NT - choć zawierała już klienta sieci NetWare - nie potrafiła jeszcze wykorzystywać NDS.

NT po polsku

Microsoft Polska rozpoczął już lokalizację nowej wersji Windows NT Workstation. Polskie NT 4.0 powinny ukazać się na rynku jeszcze w listopadzie br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200