Windows 8 - wymagania sprzętowe porównywalne z "siódemką"

Kolejny system operacyjny Microsoftu - Windows 8 - będzie miał zbliżone wymagania sprzętowe do Windows 7. Oznacza to, że nowy system będzie można z powodzeniem zainstalować na komputerze, na którym obecnie działa "siódemka".

Microsoft zdecydował się uspokoić użytkowników, którzy po serii doniesień o radykalnym odświeżeniu Windows zaczęli zastanawiać się, czy do zainstalowania Windows 8 nie będzie im przypadkiem potrzebny nowy komputer. Przedstawiciele koncernu ogłosili, że "ósemka" będzie miała takie same - a być może nawet nieco niższe - wymagania sprzętowe jak Windows 7. To spore zaskoczenie - do tej pory każdy kolejny Windows miał wyższe wymagania sprzętowe od poprzednika.

Sytuacja Microsoftu jest obecnie dość skomplikowana - klienci kupili już co prawda ok. 400 mln licencji Windows 7, ale najpopularniejszym systemem z rodziny Windows wciąż pozostaje Windows XP. Koncern zaprezentował już testowo pierwszą wersję kolejnego wydania swojego systemu. Microsoft musi więc postępować ostrożnie - z jednej strony wciąż chce zachęcać użytkowników do porzucenia XP na rzecz Windows 7, ale jednocześnie ma świadomość, że wiele osób woli poczekać z tym do premiery Windows 8. Wydane właśnie oświadczenie jest przeznaczone właśnie dla takich klientów - Microsoft chce ich przekonać, że kupując teraz komputer z Windows 7 nic nie ryzykują, bo po premierze nowej wersji będą mogli bez problemu się na nią "przesiąść".

Zobacz również:

"Dwie trzecie komputerów firmowych wciąż ma zainstalowane Windows XP. Naszym najważniejszym zadaniem jest przekonać użytkowników korporacyjnych do migracji do Windows 7" - stwierdziła Tami Reller, wiceprezes Microsoftu.

Premiery Windows 8 można spodziewać się w przyszłym roku - Microsoft nie chce, by klienci czekali do tego momentu z uaktualnieniem Windows, dlatego już teraz przekonuje ich, że XP jest przestarzały i warto zainwestować w "siódemkę", a później rozważyć migrację do Windows 8 (bez konieczności upgrade'owania komputera).

Niepewność co do zgodności Windows 8 z komputerami projektowanymi z myślą o poprzednich wersjach okien spowodowana była doniesieniami o tym, że nowa wersja będzie przystosowana do współpracy zarówno ze standardowymi komputerami PC, jak i urządzeniami wyposażonymi w ekrany dotykowe (w tym m.in. tabletami). Co więcej - "ósemka" ma obsługiwać również procesory ARM (przeznaczone do montażu w urządzenia przenośnych).

Zapowiedzi Microsoftu oznaczają, że do uruchomienia Windows 8 wystarczy komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem min. 1 GHz, 1 GB pamięci RAM, 16 GB przestrzeni dyskowej oraz układ graficzny obsługujący standard DirectX 9 (takie są bowiem wymagania sprzętowe Windows 7).

Dodajmy, że wedle najnowszych statystyk firmy Net Applications, z Windows 7 korzysta obecnie ok. 27% użytkowników Internetu. 51% wciąż używa Windows XP, zaś ok. 5,4% - urządzeń z Mac OS X.