Wieloprocesorowy OS/2

Na wystawie Unix Expo w Nowym Jorku IBM zaprezentował swe najnowsze osiągnięcie w technologii wieloprocesorowych systemów operacyjnych.

Na wystawie Unix Expo w Nowym Jorku IBM zaprezentował swe najnowsze osiągnięcie w technologii wieloprocesorowych systemów operacyjnych.

Istotą rozwiązania jest zastosowanie wzorowanego na eksperymentalnym systemie MACH "microkernela" (mikrozalążek, najniższa warstwa, jądro), który zapewnia działanie najprostszych funkcji systemu operacyjnego, a jednocześnie umożliwia pracę wielowątkową (threads) w przestrzeni adresowej. Uruchamiane przez mikrokernel systemy operacyjne są traktowane jako niezależne aplikacje.

W czasie prezentacji IBM pokazał na komputerze typu PS/2 działanie systemów operacyjnych OS/2, OSF/1, Unix i DOS jako programów nakładkowych na tym "mikrozalążku". Były one umieszczone w pamięci komputera w sposób rezydentny i uruchamiane, na razie niewspółbieżnie, na tym samym urządzeniu. Współbieżne działanie będzie możliwe na maszynach wieloprocesorowych.

Niedawno podobne działanie Windows NT przedstawił Microsoft, (por. "Wielowątkowe, wieloprocesorowe okna" CW PL nr 36). Wzbogacając OS/2 o możliwość pracy wieloprocesorowej IBM nie chce ustąpić pola Microsoftowi. IBM zakłada, że docelową platformą sprzętową dla wieloprocesorowego OS/2 stanie się procesor IBM Power, stosowany w stacjach roboczych RS/6000 Powerstation. OS/2 wersja 3.0 ukaże się na rynku w połowie przyszłego roku.

Wspólna dla IBM i Microsoft koncepcja rozwoju wieloprocesorowego oprogramowania systemowego jest trendem godnym uwagi. Jak twierdzą przedstawiciele IBM techniki z użyciem mikrokernela MACHA będą stosowane przez najbliższe kilka lat. Pozwolą one uruchamiać wiele aplikacji na tym samym urządzeniu, a w przyszłości pracę dowolnego systemu operacyjnego na dowolnym komputerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200