Więcej możliwości ftp

W Internecie jest dostępnych wiele programów ułatwiających korzystanie z ftp.

W Internecie jest dostępnych wiele programów ułatwiających korzystanie z ftp.

Pomimo swojej długiej historii, wywodzący się z systemu Unix program ftp jest bardzo słabo udokumentowany i użytkownicy komputerów z Windows wykorzystują go stosunkowo rzadko, mimo że oferuje on wiele ciekawych funkcji umożliwiających automatyzację procesu przesyłania plików w sieciach.

W artykule na ten temat (CW 37/99) podaliśmy, że polecenie ftp nie pojawia się w pliku Pomocy systemu Windows 98, a jeśli nawet użytkownik odnajdzie plik ftp i uruchomi je ze standardowym przełącznikiem /? (który zwykle wyświetla składnię polecenia i dostępne parametry), to na ekranie nie pojawia się dokumentacja. Należy jednak dodać, że informacje o składni można uzyskać wpisując wyrażenie ftp -? (znak łącznika ze znakiem zapytania bez spacji - jest to zgodne z konwencją systemu Unix) lub też skorzystać z usług plików Pomocy towarzyszących Windows NT lub Windows 2000. Opis polecenia znajduje się również w dokumentacji Microsoft Windows Resource Kit.

Warto wiedzieć, że istnieje oprogramowanie niezależnych producentów, które ułatwia korzystanie z tego polecenia i usprawnia pracę ftp na komputerach platformy Windows. Jedną z tego typu aplikacji jest WS_FTP LE, umożliwiająca automatyzację wielu funkcji związanych z poleceniem ftp. Bezpłatna wersja tego programu jest dostępna pod adresem www.ipswitch.com. Jest ona przeznaczona do prywatnego użytku. Wersja komercyjna WS_FTP Pro kosztuje 37,50 USD.

Innym interesującym programem jest FTP Scheduler firmy Praxis Software (www.praxsoft.com/products/ ftp.htm). Według autorów, aplikacja ta jest odpowiednia do obsługi systemu automatycznego przesyłania do centralnego komputera (w czasie rzeczywistym) danych meteorologicznych, zbieranych przez stacje pomiarowe.

Narzędzie Mabry Tools zawiera programowalny interfejs i umożliwia łączenie funkcji ftp z aplikacjami tworzonymi przy użyciu Basica lub C. Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem www.mabry.com.

Z kolei bezpłatna aplikacja Wget służy do obsługi połączeń modemowych o słabej jakości. Umożliwia ona automatyczne zapamiętanie stanu przerwanego połączenia i po jego ponownym nawiązaniu podejmuje proces pobierania danych w miejscu, w którym łączność została zerwana. Więcej informacji o funkcjach tej aplikacji można znaleźć pod adresem www.gnu.org/software/wget/wget.html. Wiele interesujących funkcji związanych z obsługą i automatyzacją ftp i http ma program Download Wonder. Można go pobrać ze strony www.forty.com/download_wonder.htm.

Oprócz ftp istnieją jeszcze inne programy o rodowodzie unixowym, które można uruchomić w środowisku Windows, wpisując odpowiednią nazwę w wierszu poleceń. Jednym z nich jest telnet. Standardowo polecenia tego nie można używać w skryptach. Istnieje jednak program tst10.exe, który pozwala na skierowanie polecenia telnet do określonego portu. Taka funkcja może być przydatna np. przy współpracy z drukarkami. Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem www.er.uqam.ca/merlin/fg591543/tst.

--------------------------------------------------------------------------------

(Na podstawie InfoWorld oprac. jch)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200