Więcej miejsca w szafie

Dostawcy usług internetowych domagają się od producentów serwerów jak najmniejszych konstrukcji. Compaq wprowadził na rynek supercienki serwer ProLiant o wysokości 1U.

Dostawcy usług internetowych domagają się od producentów serwerów jak najmniejszych konstrukcji. Compaq wprowadził na rynek supercienki serwer ProLiant o wysokości 1U.

Serwery o małych rozmiarach oferują już m.in. Dell i Hewlett-Packard. Teraz dołącza do nich Compaq, który wprowadza na rynek serwery pod kryptonimem Photon, a oficjalnie nazwane ProLiant DL 360. W obudowie o wysokości zaledwie 1U mieszczą się dwa procesory Pentium III 800 MHz, 4 GB pamięci SDRAM, dwa dyski twarde typu hot-swap o łącznej pojemności do 36,4 GB oraz 2 gniazda PCI (32- i 64-bitowe).

Zarządzanie

Photon jest przeznaczony do instalacji w szafach przemysłowych. Z przodu obudowy serwera umieszczono diody sygnalizujące jego stan. Compaq wyposażył serwery Photon w specjalne identyfikatory, umożliwiające zdalnie zalogowanemu administratorowi uaktywnienie pulsujących diod znajdujących się z przodu i z tyłu urządzenia, by ułatwić jego odszukanie w gęsto upakowanych szafach przemysłowych.

Opcjonalnie administrator może wyposażyć nowe serwery w kartę Remote Insight Lights-Out Edition, pozwalającą na pełne zdalne zarządzanie. Umożliwia ona przejęcie zdalnej kontroli (bez względu na system operacyjny), ale także wyłączenie serwera (odcięcie dopływu prądu). Pozwala również uruchomić serwer z "wirtualnego" napędu dyskietek, nie lokalnego pracującego w serwerze, ale obrazu dyskietki zapisanego na lokalnym dysku twardym, który zostanie utworzony na podstawie danych zawartych w dowolnym napędzie dyskietek dostępnym w sieci.

Kartę Remote Insight Lights-Out Edition, umożliwiającą zarządzanie serwerem z poziomu przeglądarki internetowej, wzbogacono w możliwość realizacji sesji komunikacyjnych z wykorzystaniem szyfrowania SSL za pomocą klucza 40-bitowego. Aktualizacja do 128-bitowego klucza będzie dostępna bezpłatnie na stronie internetowej producenta.

Compaq spodziewa się, że do dostawców usług internetowych w 2000 r. trafi 9-10% wszystkich sprzedawanych przez firmę serwerów intelowskich. W roku 1999 obrót firmy ze sprzedaży tego typu serwerów wyniósł prawie 8 mld USD. Producent przewiduje również, że 75% Photonów będzie pracować pod kontrolą Windows NT 4.0 i Windows 2000, 20% - Linuxa, a pozostałe 5% - Novell NetWare.

Cena serwerów Compaq ProLiant DL 360 z modelem jednoprocesorowym wynosi ponad 3580 USD, z dwuprocesorowym - 4200 USD.

Więksi bracia

Compaq wprowadził również na rynek dwa inne serwery: ProLiant DL580 i ProLiant ML570. Zastępują one dostępne dotychczas w sprzedaży serwery ProLiant 6400R i ProLiant 5500.

Model DL580 jest przeznaczony do instalacji w szafie przemysłowej i ma wysokość 4U. W maksymalnej konfiguracji może on być wyposażony w 4 procesory Pentium III 700 MHz, 8 GB pamięci RAM (Compaq zapowiada, że w III kwartale br. umożliwi pracę serwera z 16 GB RAM) i 4 dyski wewnętrzne o maksymalnej pojemności 72,8 GB. Oferuje 6 gniazd PCI (w tym pięć 64-bitowych).

ProLiant ML570 to również serwer przeznaczony do instalacji w szafie przemysłowej, ale zoptymalizowany do wewnętrznej rozbudowy. Dlatego ma znacznie większe rozmiary niż Photon i DL580, a jego wysokość wynosi 7U. Może on być wyposażony aż w 12 wewnętrznych dysków jednocalowych, co umożliwia obsługę 218 GB danych. Docelowo serwer będzie mógł być wyposażony w 16 GB pamięci typu SDRAM, ale w chwili premiery obsługuje 8 GB pamięci typu DIMM lub "zaledwie" 4 GB pamięci typu SDRAM.

Podobnie jak DL580, nowy ML570 może być wyposażony w 4 procesory Pentium III Xeon 700 MHz. Zawiera również 6 gniazd PCI, z czego cztery 64-bitowe pracują w trybie hot-plug, umożliwiając wymianę kart bez konieczności wyłączania serwera (2 z magistralą 66 MHz i 2 - 33 MHz).

ProLiant DL580 kosztuje ponad 9450 USD, model ML570 natomiast - 8980 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200