Wdrożenia koordynowane z Polski

Fortis rok temu zdecydował, że w Krakowie powstanie centrum, które będzie odpowiedzialne za rozwój systemu T24 obsługującego jego działy bankowości detalicznej. Obecnie prowadzi ono projekty w Irlandii, Holandii i Belgii.

Fortis rok temu zdecydował, że w Krakowie powstanie centrum, które będzie odpowiedzialne za rozwój systemu T24 obsługującego jego działy bankowości detalicznej. Obecnie prowadzi ono projekty w Irlandii, Holandii i Belgii.

Pomysł utworzenia w Polsce Centrum Kompetencyjnego T24 powstał niecały rok temu. Bankowo-ubezpieczeniowa grupa Fortis nie chce outsourcować zadań związanych m.in. z informatyką. "Wypracowano własne pojęcie - smartsourcing. Dokonujemy centralizacji pewnych funkcji w obrębie grupy, tam gdzie są odpowiednie kompetencje" - mówi Marek Walczak, dyrektor Centrum Kompetencyjnego T24 w Fortis.

Uruchomione w Krakowie centrum odpowiada za rozwój systemu T24(d. Globus) firmy Temenos obsługującego działy bankowości detalicznej w całym Fortisie. Za nadzór nad wdrożeniem, utrzymanie i rozwój systemu T24 we wszystkich jednostkach bankowości detalicznej grupy, a więc - poza Polską - w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji, Niemczech, Irlandii i Turcji, odpowiada Kraków. Fortis jest obecnie w trakcie dalszej ekspansji, więc obowiązki centrum zostaną rozszerzone na kolejne kraje. Wdrożenie T24 zaplanowano w Polsce na rok 2010-2011, choć plany te może zmienić przejęcie Dominet Banku. Fortis stosuje system Equation, a Dominet - defBank 2000.

Polska została wybrana jako miejsce powstania Centrum Kompetencyjnego T24 m.in. ze względu na: niższe niż średnia w grupie Fortis koszty pracy, ale także zdolności polskich menedżerów w zarządzaniu dużymi projektami IT. Niewątpliwą korzyścią dla Fortisa był też fakt, że aż cztery banki w Polsce - Nordea Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Raiffeisen Bank Polska i BRE Bank - także wdrażają T24.

Marek Walczak przyznaje, że kilku specjalistów z innych banków Fortis Bank Polska pozyskał z rynku. "Pomimo iż w zasadzie zakończyliśmy już budowę trzonu zespołu i teraz głównie szkolimy nowe osoby, w dalszym ciągu poszukujemy najzdolniejszych i gotowych podjąć ambitne wyzwania specjalistów. Prowadzimy też poszukiwania kolejnych kandydatów na uczelniach technicznych, m.in. AGH i Politechnice Śląskiej" - wyjaśnia. Obecnie w Centrum Kompetencyjnym T24 pracuje18 osób, do końca roku ma byćto 30-40 osób.

Centrum Kompetencyjne T24 w Fortis Bank Polska prowadzi aktualnie trzy projekty w Irlandii, Holandii i Belgii. Do każdego z tych krajów wyjeżdżają ludzie z Polski. Ich obowiązki to zarówno proste funkcje kodowania, jaki doradztwo przy sposobie przygotowania banku do nowego systemu oraz sposobie jego wykorzystania. W Postbanku w Irlandii - stworzonym przez Fortis z tamtejszą pocztą - system zaczął działać produkcyjnie w maju br. "Świadczymy także usługi helpdesk na potrzeby każdego z podłączanych oddziałów" - mówi Marek Walczak.

System T24 to obecnie jedno z najszybciej sprzedających się rozwiązań bankowych. Marek Walczak uważa, że rośnie popularność T24, ponieważ jeśli programista trzyma się pewnych zasad określonych przez producenta, mimo zmian dokonanych na swoje potrzeby, bank wciąż łatwo może uaktualnić system do nowej wersji. Dodatkowo Temenos ważniejsze modyfikacje dokonane u klientów wprowadza do kodu jądra T24. Jest to też system zbudowany w nowoczesnej architekturze i zgodny z SOA.

<hr>

Marek Walczak, dyrektor Centrum Kompetencyjnego T24 w Grupie Fortis

Wdrożenia koordynowane z Polski
System T24 pracuje w centrum obliczeniowym stworzonym w centrali grupyw Brukseli. Każdy z banków, który do niego podłączymy, będzie miał własną jego instancję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200