Walka z wirusami

Anti-Virus Toolkit umożliwia zwalczanie wirusów w sieciach korporacyjnych.

Anti-Virus Toolkit umożliwia zwalczanie wirusów w sieciach korporacyjnych.

Administratorzy wiedzą jakie problemy stwarza utrzymanie porządku w sieci korporacyjnej, przez którą cały czas przesyłane są ogromne ilości informacji. Wiedzą także jak trudno zahamować jest falę ataków wirusów, gdy pojawią się one w którymś miejscu sieci. Do tej pory administratorzy mogli liczyć wyłącznie na indywidualnych użytkowników, którzy sami od czasu do czasu sprawdzali, czy na ich komputerze nie ma wirusa, bądź też mogli „wędrować” od stacji do stacji i sprawdzać czy nie są one zainfekowane. Żadna z tych metod nie jest optymalna – użytkownicy mogą się zniechęcić do sprawdzania swoich stacji, a administrator może mieć kilka tysięcy stacji roboczych do zarządzania, co uniemożliwia mu kontrolę każdej z nich w odpowiednio krótkim czasie.

Lekarstwo na tę dolegliwość oferuje firma Dr Solomon's Software, która wprowadziła na rynek nowy pakiet oprogramowania antywirusowego dla serwera Windows NT - Anti-Virus Toolkit for Windows NT. Ma on wspomóc administratorów w zachowywaniu „czystości” stacji roboczych pracujących w sieci korporacyjnej.

Oprogramowanie firmy Dr Solomon's, pracujące na serwerze Windows NT, umożliwia centralne zarządzanie programami protekcyjnymi, zabezpieczającymi przed atakami wirusów. Pozwala ono wykonywać zdalne instalacje, konfigurowanie oraz dokonywanie uaktualnień wszystkich aplikacji znajdujących się w pakiecie tego producenta. Kontrolować można maszyny pracujące pod Windows 95, Windows NT i Windows for Workgroups 3.11.

Kontrola na skalę korporacyjną

Wszystkie stacje robocze objęte protekcją antywirusową grupowane są w tzw. domeny, w których są logicznie uporządkowane według rodzaju systemu, pod kontrolą którego pracują (Windows 95, NT, 3.11). Ponieważ nie ma ograniczeń co do liczby stacji roboczych znajdujących się w domenie, można je dowolnie tworzyć, przypisując jej jedną lub też kilka stacji, jak również przystosowując do już istniejącej struktury firmy (np. odzwierciedlić podział na działy). Do tego celu służy konsola Toolkit Management, za pomocą której dokonuje się także instalacji i konfiguracji oprogramowania antywirusowego.

Przy pierwszym uruchomieniu konsoli administrator musi wybrać miejsce (Repository), w którym przechowywane będą wersje instalacyjne wszystkich komponentów pakietu antywirusowego dystrybuowane następnie w całej sieci. Po zainstalowaniu wszystkie zarejestrowane w domenach maszyny będą miały do nich dostęp (ograniczony jedynie do odczytu), tak aby w każdej chwili można je było uaktualnić. Wśród komponentów znajdują się: agent wysyłający informacje w razie pojawienia się zagrożenia wirusowego oraz aplikacja służąca do kontroli nad stacjami poszczególnych użytkowników.

Ponadto jednym z ważniejszych narzędzi dostarczanych w pakiecie jest Scheduler, za pomocą którego określamy, kiedy nastąpić ma skanowanie stacji roboczych w poszukiwaniu wirusów. Umożliwia on określenie dokładnie dnia i godziny uruchomienia programu antywirusowego, jak i zdefiniowanie, na których stacjach roboczych (pojedynczo lub zbiorowo) ma się ono odbywać. Skanowanie można tak skonfigurować, aby odbywało się w pewnych odstępach czasu, np. raz w tygodniu. Można także używać heurystycznej metody poszukiwania wirusów określając, które pliki mają być sprawdzane, by program sam poszukiwał nie znanych mu wirusów, jak również określić, kiedy zainfekowany plik ma być naprawiony, a w jakich warunkach ma być pozostawiony bez zmian w celu dalszej obserwacji.

Dostępne są dwa typy oprogramowania antywirusowego: On-access, które działa non stop w tle i przeszukuje wszystkie odczytywane i zapisywane na dysku pliki pod kątem występowania w nich wirusów, oraz On-demand, przeszukujące cały dysk komputera na żądanie użytkownika (lub programu Scheduler). W katalogu Repository znajdować się mogą wszystkie obecnie dostępne wersje aplikacji antywirusowych dla wszystkich typów systemu Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200