W telefonach prawie bez zmian

Oprócz TP SA i El-Netu, pozostali operatorzy mają bardzo mgliste plany działalności internetowej.

Oprócz TP SA i El-Netu, pozostali operatorzy mają bardzo mgliste plany działalności internetowej.

W ubiegłym roku Telekomunikacja Polska SA zwiększyła liczbę modemów numeru dostępowego 0-202122 do 60 tys. Według szacunków, pozwala to na obsługę ok. 2 mln użytkowników. W połowie roku TP SA rozdzieliła również opłaty za usługi głosowe od opłat za dostęp do sieci. Według zapowiedzi, to koniec inwestycji w tzw. dial-up. W najbliższym czasie nie należy spodziewać się ani obniżki cen, ani tym bardziej wprowadzenia zryczałtowanych opłat za dostęp.

Na razie klienci TP SA nie mieli okazji, by pozytywnie odczuć istnienie spółki internetowej tp.internet. Wkrótce zaoferuje ona usługi PKI (obsługę podpisów elektronicznych). Należy oczekiwać, że strategia i zakres działania tp.internet będą znacząco się zmieniać.

Rozmachu nabiera El-Net, spółka należąca do grupy Elektrimu, która za pomocą jednego łącza oferuje telewizję kablową, telefon i dostęp do Internetu. Elektrim ma większościowy pakiet akcji portalu Poland.com i udziały w spółkach internetowych (m.in. AGS New Media). To potencjał, który wystarcza, by stać się drugim po TP SA operatorem na rynku konsumenckim.

Oczekując nowego

TP SA nie zamierza rozwijać oferty dial-up, ale kładzie nacisk na nowocześniejsze usługi. Sukcesem okazał się SDI - Szybki Dostęp do Internetu, opierający się na technologii HiS. W połowie br. zostanie wprowadzona usługa nazwana Neostrada, o dostępie xDSL od 256 Kb/s do 2 Mb/s. Ceny jej będą niestety dość wysokie. Testy związane z wykorzystaniem technologii ADSL prowadzi Netia Telekom. "Uruchomimy ADSL dopiero po wprowadzeniu tej usługi przez TP SA" - zastrzega Dariusz Misiak, zastępca dyrektora generalnego Internetia Telekom SA.

Pod koniec ub.r. Netia osbługiwała ok. 36 tys. internautów. Własnym abonentom oferuje dostęp dial-up, natomiast abonentom innych sieci proponuje tzw. callback. Najprawdopodobniej wraz z wejściem w życie rozporządzenia o rozliczeniach międzyoperatorskich usługa callback zostanie wycofana. "TP SA nie chce zgodzić się, by rozliczenia były dokonywane zgodnie z taryfami obowiązującymi w Netii. W takim przypadku callback przestanie być opłacalny" - wyjaśnia Dariusz Misiak. Nadal będzie rozwijany portal Internetia.pl.

Od października ub.r. dostęp do Internetu - zarówno łączami analogowymi, jak i cyfrowymi - swoim abonentom zapewniła Telefonia Lokalna, spółka zależna KGHM, operator sieci Dialog. Jako jedyna wprowadziła zryczałtowaną opłatę za nieograniczone korzystanie z sieci. Wkrótce zamierza umożliwić stały dostęp do Internetu. Zapowiada także nowe formy rozliczeń, np. opłacanego ryczałtowo dostępu limitowanego.

Rozpoczęcie świadczenia usług dostępowych zapowiada także Szeptel. Budowa sieci światłowodowej pochłonie do końca 2005 r. prawie 1 mld zł. Za dwa lata sieć obejmie dawne miasta wojewódzkie i niektóre powiatowe. Wszędzie tam, gdzie będzie nieopłacalne doprowadzenie światłowodu, firma zamierza wykorzystać "radiową" technologię LDMS.

Sieć w komórce

Rozwój usług dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci GSM jest wstrzymywany brakiem terminali obsługujących technologię GPRS. Mimo to, jako pierwszy usługi GPRS uruchomił komercyjnie Polkomtel. "Strategia firmy zakłada rosnący udział usług dodanych w przychodach. Mają one jednak charakter lojalnościowy i wizerunkowy. Ich celem jest zachęcenie klienta do pozostania w sieci. Podstawowa działalność, przynosząca największe dochody, to nadal transmisja głosu" - mówi Mirosław Bielicki, zastępca dyrektora pionu informatyki w Polkomtelu. Firma zapowiada integrowanie różnych rodzajów usług. Niedawno wprowadzony czat umożliwia prowadzenie pogawędek SMS z kilkoma osobami jednocześnie. Wkrótce zostanie on połączony z internetowym czatem, dostępnym w ramach serwisu Miasto Plusa. Miasto Plusa to ciekawe przedsięwzięcie, polegające na stworzeniu wirtualnego miasta, do "zasiedlenia" którego zostali zaproszeni wszyscy abonenci tej sieci. Polkomtel zastrzega, że Miasto nie będzie konkurencją dla portali.

"Podstawowa działalność spółki to GSM" - mówią przedstawiciele PTK Centertel. PTK chce w pełni wykorzystać potencjał technologii SMS. Zostaną też uruchomione komunikaty typu instant messaging, zintegrowane z Internetem. Firma zamierza współpracować z portalami w zakresie powiadamiania użytkowników poczty o przychodzących wiadomościach. Rozwój usług stricte internetowych uzależnia od pojawienia się większej liczby terminali GPRS.

Z tego samego powodu z uruchomieniem GPRS zwleka PTC, operator sieci Era GSM. Firma planuje wprowadzenie nowych usług w pierwszym kwartale br. Na razie będą one wymagały stałego połączenia z siecią. Wraz z GPRS firma zapowiada wprowadzenie bankowości mobilnej i internetowej oraz usług lokalizacji w przestrzeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200