W poszukiwaniu noclegu

W jeleniogórskiej Sieci Informacji Turystycznej dane aktualizowane są codziennie. W docelowym rozwiązaniu informacje wprowadzane przez telefon w górskim pensjonacie następnego dnia powinny znaleźć się w serwisie internetowym.

W jeleniogórskiej Sieci Informacji Turystycznej dane aktualizowane są codziennie. W docelowym rozwiązaniu informacje wprowadzane przez telefon w górskim pensjonacie następnego dnia powinny znaleźć się w serwisie internetowym.

Umieszczanie na stronach WWW statycznych katalogów zawierających informacje o tym, co dana okolica ma do zaoferowania przybyszom, jeszcze przed 2-3 laty dobrze świadczyło o internetowej aktywności lokalnych instytucji związanych z promocją turystyki. Dzisiaj to nie wystarczy. Potrzebna jest aktualna informacja - o bieżących wydarzeniach i imprezach, które mogą zainteresować turystów, aktualnej pogodzie czy stanie nartostrad, a wreszcie realnej dostępności miejsc noclegowych. Użytkowana od 3 miesięcy Sieć Informacji Turystycznej w województwie jeleniogórskim to kompleksowy zbiór informacyjny o ofercie turystycznej tego regionu Polski. Można z niego korzystać on-line przez Internet lub przez multimedialne kioski informacyjne.

"Turyści jeszcze nie potrafią korzystać z tych kiosków. Musi upłynąć trochę czasu, zanim oswoją się z nowymi technologiami" - mówi Agnieszka Lenard z Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Jeleniej Górze. Kioski informacyjne to zwyczajne komputery PC z przeglądarką Internet Explorer 4.0. Natomiast w Internecie pełen serwis informacyjny dostępny jest w trzech wersjach językowych. "W bazie mamy już opisanych kilkadziesiąt tysięcy obiektów" - mówi Aleksander Gorczyca, informatyk SIT, odpowiedzialny za utrzymanie systemu.

Przez telefon

Twórcy systemu doszli do wniosku, że ponieważ niewiele pensjonatów i hoteli dysponuje komputerami z dostępem do Internetu, właściciele wszystkich obiektów ujętych w Systemie Informacji Turystycznej, powinni mieć możliwość automatycznego aktualizowania danych o stanie miejsc noclegowych za pomocą telefonów tonowych. System DTMF łączący sieć telefoniczną z serwerem, dzięki modułowi syntetyzatora mowy, będzie potwierdzał głosem informacje wprowadzone za pomocą klawiatury telefonu. Wprowadzenie tego rozwiązanie pozwoli na pełną automatyzację aktualizacji informacji w bazie. "Uruchomimy ten moduł, gdy uzyskamy pewność stabilnej pracy całego systemu" - twierdzi Aleksander Gorczyca.

Rozwiązanie krajowe

Sieć Informacji Turystycznej dla województwa jeleniogórskiego została w części sfinansowana z funduszu PHARE. Szczegółową koncepcję opracowała belgijska firma konsultingowa Business Mobility International, za 400 tys. ECU. Realizację systemu powierzono firmie Systemy Komputerowe dr inż. Zbigniew Główka z Bielska-Białej. System obejmuje sieć 16 punktów obsługiwanych przez pracowników ośrodków informacji turystycznej, związanych z poszczególnymi gminami. Punkty te to małe sieci intranetowe z serwerem MS SQL. Umożliwiają one zasilanie danymi kiosków informacyjnych i wprowadzanie do systemu danych tekstowych. Administrację Sieci Informacji Turystycznej prowadzi Sudecka Agencja Promocji i Turystyki. Ona też utrzymuje centralną bazę danych i serwer internetowy.

Wykonawca systemu, który prowadził podobne wdrożenie w woj. bielsko-bialskim, ma nadzieję na skalowanie tego systemu do obszaru całej Polski. Obecnie realizowany jest System zbierania, gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji informacji turystycznej (http://www.infolinia.pl), zlecony przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki. Jego fizyczna struktura hierarchiczna jest realizowana przy współpracy Telekomunikacji Polskiej SA, która udostępnia serwery w centralach wojewódzkich na potrzeby replikacji regionalnych baz danych.

Systemy informacji turystycznej oferowane przez firmę dr. Zbigniewa Główki są stale rozwijane. W obecnej wersji jednak nie wyeliminowano błędów implementacji. Agnieszka Lenard zwraca uwagę na nie w pełni poprawny mechanizm wyszukiwania i pojawiające się błędy w skryptach internetowych.

SIT funkcjonuje na bazie serwera Windows NT 4.0 wraz z Internet Information Server (jako serwerem WWW). Baza danych oparta jest na MS SQL Server 7.0. Codzienne replikowane są dane tekstowe z 16 lokalnych baz zlokalizowanych w gminach województwa uczestniczących w projekcie. Replikacja odbywa się przez Internet - automatycznie w nocy za pomocą agenta replikacji zawartego w MS SQL (replikacja typu push). Administrator obsługuje stworzone moduły służące do aktualizacji danych, administracji bazy i wprowadzania innych danych - np. skanowanych obrazów. Wszystkie strony WWW na serwerze internetowym powstają dynamicznie przy wykorzystaniu możliwości dynamicznego języka HTML (DHTML).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200