W grupie raźniej

Z wielomiesięcznym opóźnieniem Sun Microsystems wprowadził Cluster 3.0.

Z wielomiesięcznym opóźnieniem Sun Microsystems wprowadził Cluster 3.0.

Sun Microsystems udostępnił nową wersję oprogramowania klastrowego Sun Cluster 3.0 znanego dotychczas pod nazwą Full Moon. Pakiet, rozwijany od około pięciu lat, trafił na rynek prawie rok później niż planowano. Pierwotnie Sun zamierzał udostępnić go na system Solaris 7, ostatecznie jednak zdecydowano się przeczekać jedną wersję systemu operacyjnego i dostarczyć nowy pakiet klastrowy pod Solarisa 8.

Dogonić konkurencję

Sun Cluster 3.0 zastępuje dotychczas dostępny pakiet Sun Cluster 2.2 - znacznie ograniczony w porównaniu z ofertą innych producentów serwerów unixowych. Oprogramowanie w wersji 2.2 umożliwiało bowiem połączenie w klaster czterech serwerów Suna, podczas gdy HP oferuje już rozwiązanie MC/ServiceGuard, pozwalające połączyć 16 serwerów. IBM natomiast szczyci się tym, że jego rozwiązanie zdolne jest konsolidować w jednym klastrze 32 serwery unixowe.

Sun Cluster 3.0 dwukrotnie zwiększa skalowalność dotychczasowych klastrów Suna, podnosząc liczbę łączonych serwerów do ośmiu, z których każdy może być wyposażony maksymalnie w 128 procesorów. Znacznie skraca również czas niezbędny do przełączenia aplikacji z serwera, który uległ awarii, na inny serwer działający w klastrze. Proces ten w przypadku Sun Cluster 2.2 mógł trwać nawet 90 s. Według zapewnień Suna w nowej wersji oprogramowania odbywa się to w ok. 10 s.

Innym, istotnym usprawnieniem pakietu jest możliwość automatycznej dystrybucji aplikacji oraz ich aktualizacji między serwerami wchodzącymi w skład klastra. Znacznie ułatwia to pracę administratora, który nie musi już samodzielnie instalować konkretnego pakietu na wszystkich serwerach. Wystarczy, że zainstaluje oprogramowanie na jednym serwerze, aby zostało ono zreplikowane na inne maszyny.

Konsola zarządzania

Uzupełnieniem rozwiązania klastrowego jest pakiet Sun Management Center 3.0 - system zarządzania, umożliwiający grupowe zarządzanie serwerami i alarmami oraz wykonywanie testów diagnos-tycznych. Funkcja grupowego zarządzania pozwala administratorowi połączyć poszczególne serwery i stacje robocze w grupy i tak nimi zarządzać, jakby to był jeden komputer: instalować jednocześnie oprogramowanie i aktualizacje, modyfikować parametry pracy itp. W ten sam sposób administrator może zarządzać pra-cą serwerów, wchodzących w skład klastra.

Pakiet umożliwia również sprawowanie kontroli nad wydajnością poszczególnych serwerów i aplikacji (zbiera dane w czasie rzeczywistym i może je przedstawiać w formie gotowych analiz), a także pozwala realizować dynamiczną rekonfigurację serwerów po zainstalowaniu uaktualnień (wg wcześniejszych ustawień).

Sun Management Center 3.0 obsługuje klastry i nowe komputery StarFire oraz SunBlade, wyposażone w procesory UltraSPARC III. Oprogramowanie to może być zintegrowane z systemami zarządzania firm Computer Associates, HP, BMC i Tivoli.

Ceny

Oprogramowanie Sun Clus- ter 3.0 dostępne jest w cenie od 2000 USD za licencję na pojedynczy serwer, wchodzący w skład klastra. Pakiet Sun Management Center 3.0 trafi do sprzedaży w styczniu przyszłego roku. Jego podstawowa wersja, oferująca pełną funkcjonalność, ale bez możliwości zaawansowanego monitorowania pracy serwerów i aplikacji, będzie oferowana bezpłatnie z licencją na dowolną liczbę serwerów. Zaawansowana wersja pakietu będzie licencjonowana indywidualnie na każdy serwer. Jej cena nie jest jeszcze ustalona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200