Vectra z Warszawy

Hewlett-Packard postawi fabrykę komputerów osobistych koło Warszawy.

Hewlett-Packard postawi fabrykę komputerów osobistych koło Warszawy.

Hewlett-Packard po 4 latach oczekiwania podjął decyzję o budowie fabryki komputerów osobistych, która prawdopodobnie powstanie w okolicach Warszawy. Już w październiku br. z taśmy HP w Polsce zejdzie 4 tys. komputerów. W 2000 r. ma być produkowanych 60-80 tys. komputerów miesięcznie. Większa ich część trafi na rynki wschodnioeuropejskie; być może również do Rosji. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, koszt inwestycji nie przekroczy 10 mln USD.

Szefem fabryki HP ma być Polak. Inwestycja może okazać się wstępem do zbudowania w Polsce centrum marketingowego i laboratorium HP. Jak twierdzi Piotr Smólski, prezes polskiej spółki HP, nie wiadomo jeszcze, kto będzie odpowiedzialny za uruchomienie fabryki. "Możliwe, że będzie to HP, jego partner bądź HP i partner razem" - mówi Piotr Smólski. Na wybranie Polski jako miejsca inwestycji wpłynęły - jego zdaniem - dobre wyniki finansowe, dzięki którym HP stał się największą firmą informatyczną na polskim rynku. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za tą lokalizacją było położenie geograficzne Polski, a także znacznie korzystniejsze, niż przed kilkoma laty, prawodawstwo dla inwestorów.

Przez dłuższy czas o lokalizację fabryki z Polską walczyły Czechy, jednak wskutek kryzysu u południowych sąsiadów inwestycja przypadła Polsce. Nie znaczy to jednak, że komputery HP będą w Polsce tańsze. "Pytanie o cenę wyprodukowanej w Polsce Vectry należałoby zadać Ministerstwu Finansów i Urzędowi Zamówień Publicznych, które określają preferencje dla wytworzonych w kraju towarów" - wyjaśnia Piotr Smólski. W strukturze koncernu polska fabryka podlegać będzie bezpośrednio centrum marketingowemu w Grenoble.

Dla COMPUTERWORLD komentują

Andrzej Sobol, dyrektor handlowy ABC Data

Polska fabryka Hewletta-Packarda to dobry ruch w kierunku zwiększenia szybkości dostaw i zamawiania przez dystrybutorów sprzętu pod kątem konkretnego klienta. HP tym samym ma szansę stać się poważną konkurencją dla rodzimych producentów.

Roman Kluska, prezes Optimus SA

Fakt, że fabryka HP jest w Polsce czy poza nią, nie ma dla naszego rynku praktycznie żadnego znaczenia. 4 tys. wyprodukowanych przez nią komputerów miesięcznie jest przy wielkości polskiego rynku całkowicie pomijalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200