Uzależniony od serwera

Acer wprowadzi na rynek terminal graficzny współpracujący z serwerem terminali Microsoftu.

Acer wprowadzi na rynek terminal graficzny współpracujący z serwerem terminali Microsoftu.

Terminal WT 300 firmy Acer, pracujący pod kontrolą systemu Windows CE, trafi do sprzedaży w IV kwartale br. Dostępna obecnie testowa wersja urządzenia poprawnie współpracuje z usługami Terminal Services systemu operacyjnego Windows 2000 Server RC1. Jedyną poważną niedogodnością jest brak obsługi lokalnych portów USB, ale - wg zapewnień producenta - ograniczeń tych nie będzie miała ostateczna, komercyjna wersja terminala.

Z kompletem gniazd

Terminal Acera jest większy (221 x 244 x 51 mm) niż podobne produkty innych firm - NeoWare NeoStation czy IBM Network Station. Testowany egzemplarz nie miał specjalnych podstawek, umożliwiających stabilne ustawienie terminala w pozycji pionowej.

Acer WT 300 jest wyposażony w procesor Cyrix Media GXLV 200 MHz. Standardowo zawiera 32 MB RAM. Ma też dodatkowe gniazdo SIMM umożliwiające instalację kolejnych 32 MB pamięci. Na płycie głównej jest zintegrowana karta graficzna z 2 MB pamięci i karta sieciowa o przepustowości 10/100 Mb/s.

Acer WT 300 ma praktycznie wszystkie wymagane przez użytkowników porty rozszerzeń. Standardowo jest wyposażony w PS/2 dla klawiatury i myszki, dwa porty USB, porty szeregowy i równoległy. Ma gniazdo rozszerzeń, do którego można podłączyć czytnik kart PCMCIA, co pozwala na rozszerzenie możliwości urządzenia o komunikację modemową. Terminal może również obsługiwać modemy podłączone do portu szeregowego i komunikować się z serwerem aplikacyjnym poprzez połączenie komutowane za pomocą protokołu ICA Remote. Terminal wyposażony jest również w czytnik kart procesorowych.

Urządzenie ma także komplet gnazd audio: wejściowe na mikrofon oraz stereofoniczne umożliwiające podłączenie głośników. Odtwarzanie dźwięku odbywa się za pomocą protokołu ICA Audio.

Maksymalna rozdzielczość wynosi 1024 x 768 pkt., przy 256 kolorach (częstotliwość odświeżania ekranu do 75 Hz).

Na dwa sposoby

Komunikacja terminala z serwerami Windows 2000 może być realizowana na dwa sposoby: z wykorzystaniem protokołu RDP Microsoftu lub zestawu protokołów ICA opracowanych przez firmę Citrix. W drugim przypadku, oprócz serwera Windows 2000, niezbędne jest również zainstalowanie oprogramowania MetaFrame.

Komunikacja za pomocą protokołu RDP jest ograniczona. Rozwiązanie to nie pozwala użytkownikom na korzystanie z możliwości dźwiękowych terminala, a także na wykorzystywanie lokalnych portów szeregowego i równoległego (czyli np. nie jest możliwe podłączenie lokalnej drukarki). Protokół ICA jest bardziej wydajny niż RDP m.in. bez opóźnień wyświetla obraz.

Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows CE 2.11. Istnieje możliwość dowolnych ustawień regionalnych. Nie wpływa to jednak na dalszą pracę terminala, jeżeli tylko na serwerze aplikacji jest ustawiona polska strona kodowa.

Acer WT 300 komunikuje się z serwerem za pomocą protokołu TCP/IP. Administrator może samodzielnie przyznać urządzeniu numer IP lub skonfigurować go do automatycznego pobierania numeru z serwera DHCP. W zależności od konfiguracji urządzenie po uruchomieniu albo prezentuje użytkownikowi listę serwerów, z którymi może się połączyć, albo automatycznie inicjuje połączenie z określonym serwerem.

Acer WT 300 ma być dostępny na polskim rynku w cenie ok. 400 USD (bez klawiatury, myszki i monitora).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200