Usprawnienia teletransmisji Biura Maklerskiego Banku Gdańskiego

Sprawna obsługa klientów wymaga od biur maklerskich stosowania najnowszych technologii z dziedziny komunikacji komputerowej. Przykładem takich nowoczesnych rozwiązań może być stworzona niedawno rozległa sieć komputerowa Biura Maklerskiego Banku Gdańskiego S.A. Łączy ona dwie odległe lokalizacje: w Gdańsku oraz w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

Sprawna obsługa klientów wymaga od biur maklerskich stosowania najnowszych technologii z dziedziny komunikacji komputerowej. Przykładem takich nowoczesnych rozwiązań może być stworzona niedawno rozległa sieć komputerowa Biura Maklerskiego Banku Gdańskiego S.A. Łączy ona dwie odległe lokalizacje: w Gdańsku oraz w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

19 stycznia w centrali Biura Maklerskiego BG w Gdańsku został zainstalowany i przetestowany pierwszy w Polsce zdalny terminal do obsługi zleceń giełdowych. Jest on bezpośrednio połączonyz systemem informatycznym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez wydział informatyki BM BG przy współudziale informatyków Giełdy Papierów Wartościowych oraz firmy CrossComm Poland. Odtąd maklerzy BM BG mogą wprowadzać zlecenia oraz brać udział w dogrywkach giełdowych w GPW w Warszawie bezpośrednio z centrali biura w Gdańsku.

Unix i Novell w jednym stali Biurze

W Centrali BM w Gdańsku obsługa systemów informatycznych zrealizowana jest w oparciu o dwie logiczne sieci lokalne. W jednej pracuje system księgowo-finansowy zaapewniający obsługę zleceń na rynku papierów wartościowych, obsługę rynku pierwotnego, obsługę POK (punktów obsługi klienta) w trybie on-line, rozliczenia międzybankowe, system całodobowej automatycznej obsługi klienta (tzw. home banking). Umożliwia on też komunikację z Krajową Izbą Rozliczeniową (Sybir, Elixir). Platformą sprzętową są serwery z macierzami dyskowymi. Systemem operacyjnym tej sieci jest Unix.

W drugiej sieci pracuje system administracyjno-biurowy (m. in. poczta elektroniczna, bieżące informacje giełdowe, analiza techniczna rynku papierów wartościowych, programy prawnicze), całość w oparciu o serwery NetWare z poziomem odporności na błędy SFT III. Także w tej sieci znajdują się serwery komunikacyjna zapewniające rezerwową komunikację z punktami obsługi klienta. Do łączenia komputerów i urządzeń sieciowych użyto okablowania strukturalnego (może służyć zarówno do komunikacji komputerowej jak i telefonicznej) Mod-Tap poziom V. Wszystkie urządzenia zasilane są poprzez nadmiarowo skonstruowany system (w razie awarii jednego elementu inne mogą przejąć jego funkcje) oparty na zasilaczach UPS (Uninterruptible Power Supply).

Z routerem szybciej

W oddziale biura maklerskiego w GPW w Warszawie znajdują się terminale obu systemów operacyjnych - Unix i NetWare. Aby uzyskać niezawodność i większą od normalnej przepustowość transmisji danych między centralą BM BG w Gdańsku a oddziałem na Giełdzie, zastosowano routery (urządzenia do komunikacji międzysieciowej) firmy CrossComm Poland. W centrali biura maklerskiego pracuje router ILAN XL20 podłączony do sieci telekomunikacyjnych Telbank-M (dzierżawionej) oraz Telbank-P (pakietowej na łączach telefonicznych). Poprzez te sieci prowadzona jest komunikacja z biurem w Warszawie pakietowej Telbank-P. O wyborze takiego rozwiązania zadecydowały względy ekonomiczne. Linia sieci Telbank-M jest tańsza przy regularnym przesyłaniu danych rzędu kilku megabajtów dziennie. Natomiast łącze sieci Telbank-P cechuje się niższą opłatą stałą, ponoszoną niezależnie od wykorzystania łącza, ale wysokimi kosztami zależnymi od przesłania każdego bajtu informacji i czasu trwania połączenia.

Zastosowanie routerów pozwoliło też na wzrost szybkości wymiany informacji - używając modułów kompresji danych instalowanych w routerach firmy CrossComm można osiągnąć prawie czterokrotne zwiększenie przepustowości. W przypadku biura maklerskiego BG oznaczało to uzyskanie rzeczywistej szybkości transmisji rzędu 30 kb/s, przy standardowej szybkości 9600 b/s oferowanej w sieci Telbank-M. Routery z rodziny ILAN XL używane przez Biuro Maklerskie BG dysponują też systemem zdalnego zarządzania całością sieci rozległej z jednego miejsca - IMS (Internetworking Management System). System ten umożliwia m.in. zdalne dokonywanie zmian w konfiguracji sieci, usuwanie najczęściej występujących zakłóceń w jej pracy, prowadzenie bieżącej kontroli wykorzystania łączy.

To nie koniec

W fazie realizacji jest projekt połączenia wszystkich POK utworzonych przez BG z centralą BM BG, tak aby zapewnić bezpośrednią komunikację (w trybie online). Planuje się także połączenie biur afiliowanych oraz banków powierników z wykorzystaniem routerów ILAN XL2 oraz sieci pakietowej Telbank-P lub Polpak. Dalsze plany to wykorzystanie łączy światłowodowych przez biura maklerskie na terenie Gdańska i bezpośrednie połączenie oddziału BM BG w Warszawie z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200