Uproszczona droga do dysków

Dell, Compaq i Network Appliance zaprezentowały własne nowe urządzenia pamięci masowych NAS.

Dell, Compaq i Network Appliance zaprezentowały własne nowe urządzenia pamięci masowych NAS.

Network Appliance, lider rynku pamięci masowych typu NAS włączanych bezpośrednio do sieci komputerowej, oraz próbujące powiększyć swoje udziały rynkowe w tym segmencie firmy Compaq i Dell wprowadziły na rynek nowe urządzenia NAS.

Dell wprowadził na rynek urządzenie PowerVault 735N, skalowalne do 1,44 TB pojemności. Compaq zaprezentował klaster pamięci masowych TaskSmart N-Series Cluster, umożliwiający skalowanie do pojemności 10 TB. Natomiast Network Appliance wprowadził nowe systemy NAS - Net-App F85, F820 i F820c, które mogą być skalowane maksymalnie do 6 TB, oraz urządzenie NetCache C3100, pełniące funkcję serwera buforującego transmisje internetowe.

Lider proponuje...

Najmniejszym z nowych urządzeń Network Appliance jest serwer NetApp F85, który można skalować do pojemności 648 GB. Jest on przeznaczony dla średniej wielkości firm. Cena serwera wynosi ponad 13 900 USD. Znacznie bardziej zaawansowany model F820 umożliwia obsługę do 3 TB powierzchni dyskowej i kosztuje ponad 70 tys. USD. Model F820c to urządzenie działające w konfiguracji redundantnej i oferujące pojemność do 6 TB. Jego cena wynosi ponad 195 tys. USD.

Wszystkie nowe urządzenia NetApp są wyposażone w system operacyjny Data OnTap 6.0 tego samego producenta, umożliwiający dostęp do danych bezpośrednio ze stacji roboczych z systemami Windows (wszystkie wersje), Unix oraz poprzez przeglądarkę WWW. Nowym elementem jest integracja urządzenia z systemem bezpieczeństwa domen Windows 2000.

Nowością jest również NetCache C3100 - urządzenie umożliwiające buforowanie przesyłanych stron internetowych. Obsługuje do 252 GB powierzchni dyskowej i zapewnia przepustowość HTTP na poziomie 90 Mb/s i transmisji strumieniowych - 200 Mb/s. NetCache C3100 kosztuje ponad 40 tys. USD.

Compaq

Compaq wprowadził na rynek urządzenie TaskSmart N-Series, pamięć typu NAS mogącą pracować w konfiguracji klastrowej i dzięki temu umożliwiającą skalowanie pojemności nawet do 10 TB. W rzeczywistości jest to serwer ProLiant, wyposażony w spec-jalnie zmodyfikowaną wersję systemu Windows 2000 Advanced Server. Cena urządzenia w podstawowej wersji z dyskami o łącznej pojemności 144 GB wynosi 175 tys. USD.

Jednocześnie Compaq udostępnił rozszerzenia dla oferowanego już na rynku urządzenia TaskSmart N2400 (pisaliśmy o nim w CW 31/2000). Będzie w nim można zastosować dyski o pojemności 36 GB, co umożliwi jego skalowanie do pojemności 2 TB (dotychczas był to tylko 1 TB). Nowością jest również interfejs Gigabit Ethernet dla N2400, pozwalający na znaczące zwiększenie szybkości wymiany plików pomiędzy urządzeniem a sie-cią lokalną.

Dell

Dell, który jeszcze rok temu dystrybuował produkty NAS firmy Network Appliance, wprowadził na rynek kolejny własny serwer NAS - PowerVault 735N. Oferuje on znacznie mniejsze możliwości skalowania niż rozwiązania konkurencji i może być rozbudowywany od 144 GB do 1,44 TB. Wynika to z faktu, że Dell koncentruje się na segmencie produktów NAS w cenie od 2000 do 35 tys. USD przeznaczonych dla firm średniej wielkości.

PowerVault 735N, który może być wyposażony w interfejs Fast Ethernet i gigabitowy, jest dostępny w wersjach jedno- i dwuprocesorowej. Wyjś-ciowa cena pierwszej z nich to 10 tys. USD, drugiej - 12 tys. USD.

Podobnie jak Compaq, tak i Dell wyposaża swoje urządzenia w specjalnie zmodyfikowaną wersję Windows. Urządzenie umożliwia dostęp do plików z wykorzystaniem protokołów CIFS/SMB (Windows), NCP (Novell), NFS (Unix), AFP (Apple) i HTTP. Obsługiwane protokoły sieciowe to: TCP/IP, IPX, NetBEUI i AppleTalk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200