Upraszczanie świata

Głównym tematem tegorocznej konferencji IBM Software Symposium było upraszczanie zarządzania infrastrukturą. Firma poinformowała o kilku nowych produktach z serii Rational i DB2.

Głównym tematem tegorocznej konferencji IBM Software Symposium było upraszczanie zarządzania infrastrukturą. Firma poinformowała o kilku nowych produktach z serii Rational i DB2.

Monachium

Hasło tegorocznego IBM Software Symposium brzmiało: Accelerate your business (Przyspiesz swój biznes).

Wiceprezesi, Tom Francese i Steve Mills, przekonywali uczestników konferencji, że przy aktualnym tempie przyrostu danych istniejące narzędzia do zarządzania systemami informatycznymi staną się wkrótce niewystarczające z powodów technicznych lub kosztowych.

Według IBM rozwiązaniem tego problemu jest uczynienie systemów łatwiejszymi w zarządzaniu. W praktyce oznacza to, że platformy i aplikacje mają same optymalizować swoje działanie wraz ze zmieniającymi się potrzebami, jak również automatycznie wykrywać i usuwać nieprawidłowości.

IBM ukuł już nazwę dla tej koncepcji - autonomic computing. Jak na IBM przystało, inicjatywa ta obejmuje szerokie spektrum zagadnień, m.in. wydajność, zarządzanie zasobami, kontrolę dostępu, tworzenie polityki usług. Autonomic computing dotyczy wszystkich istotnych elementów infrastruktury: serwerów, sieci, pamięci masowych, systemów operacyjnych, middleware i aplikacji. Przy tak szeroko zdefiniowanym zakresie istnieje konieczność zastosowania wielu różnych technologii i rozwiązań, np. analizy statystycznej, sieci neuronowych, przetwarzania rozproszonego itp.

Od strony biznesowej autonomic computing jest elementem szerszej wizji/strategii firmy zwanej On Demand (na żądanie), zmierzającej do stworzenia skalowalnej, elastycznej w konfiguracji i odpornej na awarie architektury. W tym sensie nie różni się istotnie od forsowanej przez HP strategii Adaptive Enterprise czy podobnych inicjatyw innych firm, takich jak Computer Associates czy Veritas Software.

Wizja wygląda imponująco, jednak jej praktyczna realizacja - co przyznają przedstawiciele IBM - to pieśń przyszłości. Na razie podobnie jak inni dostawcy, IBM buduje zręby pod przyszłe rozwiązania. Oprócz prowadzonego od dłuższego czasu projektu eLiza, związanego z przewidywaniem, wykrywaniem i usuwaniem awarii w systemach operacyjnych i serwerach, IBM pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na dynamiczne zarządzanie zasobami i uprawnieniami do nich w środowiskach rozproszonych (grid computing). Niezależnie od tego, wszystkie pakiety oprogramowania IBM wkrótce mają być wyposażone w komponenty wywodzące się z pakietu Tivoli służącego do zarządzania infrastrukturą IT.

Kilka dni przed konferencją IBM poinformował o przejęciu kanadyjskiej firmy Think Dynamics, specjalizującej się w narzędziach do zarządzania konfiguracją infrastruktury informatycznej - od serwerów po usługi powiązane z umowami typu SLA. Oprogramowanie Think Control Suite wykorzystuje standard OGSA (Open Grid Services Architecture) i działa na platformach Unix, Linux i Windows. Alan Ganek, odpowiedzialny w IBM za inicjatywę autonomic computing, stwierdził na konferencji, że wykorzystanie dorobku Think Dynamics pozwoli istotnie przyspieszyć wdrażanie strategii On Demand.

Program prosto z modelu

Monachijska konferencja miała w dużej mierze charakter szkoleniowy i nie przyniosła wielu nowości. Niemniej na uwagę zasługuje premierowy pokaz środowiska programistycznego określanego mianem Architected RAD (Rational Rapid Developer). Pakiet pozwala na automatyczne generowanie kodu J2EE na podstawie modelu stworzonego przez analityka biznesowego za pomocą graficznych narzędzi do modelowania wykorzystujących język UML, np. Rational Rose czy Rational ClearCASE. Pakiet zawiera narzędzia do testowania, automatycznego instalowania i uruchamiania aplikacji J2EE na serwerach.

W świecie J2EE automatyzacja jest ważną kwestią. Relatywnie wolne adaptowanie tej technologii przez producentów aplikacji jest w dużej mierze wynikiem tego, że specyfikacja J2EE, choć bogata i elastyczna, jest bardzo obszerna i trudna do opanowania. Możliwość automatycznego przejścia od projektu biznesowego na poziom kodu pozwala, jak twierdzi IBM, "obniżyć barierę przejścia" do tworzenia aplikacji J2EE. Tą drogą podąża także BEA Systems. Przedstawiciele Suna natomiast zapowiadają, że jeszcze w tym roku firma udostępni nowe środowisko, które znacznie ułatwi tworzenie aplikacji Java.

Bezwzględne podporządkowanie procesu tworzenia aplikacji projektowi biznesowemu może stwarzać problemy z utrzymaniem odpowiedniej jakości oprogramowania. Jak twierdzą przedstawiciele IBM, realizacja wielu projektów informatycznych napotyka problemy, ponieważ na poszczególnych etapach dochodzi do zerwania związku między założeniami projektu a możliwością wytworzenia kodu. Według zapewnień producenta, Rational Rapid Developer pozwala utrzymać tę spójność na każdym etapie projektu. Może też służyć jako narzędzie do utrzymania i wprowadzania zmian w już wdrożonych aplikacjach. Automatyzacja nie jest 100-proc. - część logiki trzeba opisać ręcznie. IBM dostarcza jednak gotowe komponenty, szkielety aplikacji i kreatory, dzięki którym nawet te czynności sprowadzają się głównie do wprowadzania parametrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200