Unix na millennium

Analitycy są zgodni, że pozycja Unixa będzie niezmiennie umacniać się.

Analitycy są zgodni, że pozycja Unixa będzie niezmiennie umacniać się.

Dni Unixa nie są wcale nie są policzone – twierdzą analitycy z Abeerden Group, zapowiadając znaczny wzrost sprzedaży serwerów unixowych do końca 2000 r. Wprawdzie Unix przegrywa rywalizację o klienta w półprofesjonalnych zastosowaniach inżynierskich lub małych sieciach korporacyjnych, jednak jego wykorzystanie w dużych systemach jest i będzie coraz większe. W roku 1996 na świecie sprzedano systemy unixowe za sumę 20 mld USD. W roku 2000 wartość tego rynku ma wzrosnąć dwukrotnie.

Szacuje się, że wielkim przegranym w wojnie o platformę systemową będzie mainframe. Unix jest natomiast naturalnym wyborem administratorów dużych systemów, którzy zastanawiają się nad zmianą środowiska aplikacyjnego z mainframe’a. Bardziej sceptyczne, co do losów Unixa, są inne firmy analityczne - Gartner Group, IDC i Forrester Research. Lecz i one przyznają, że wzrost sprzedaży systemów unixowych będzie kształtował się bez zmian w ciągu najbliższych kilku lat.

Największym zagrożeniem dla rozwoju Unixa jest od dłuższego czasu Windows NT. Szacuje się, że wartość sprzedaży serwerów NT wzrośnie z 800 mln w ub.r. do 9 mld USD za 3 lata. Jednak ze względu na niższą skalowalność systemu, wiarygodność i dostępność, Windows NT pozostanie domeną małych i średnich sieci korporacyjnych. Unix będzie najpoważniejszym rozwiązaniem dla dużych systemów.

Wojna między Unixem a NT jeszcze się nie rozpoczęła – twierdzą analitycy. Wciąż bowiem systemy te kierowane są do innych odbiorców. Producenci obu systemów nie będą w przyszłości konkurować cenowo, a raczej skoncentrują się na dodawaniu nowych funkcji.

Atutem dla Unixa ma być – zdaniem analityków z Aberdeen Group – kompletne rozwiązanie problemu roku 2000. Ocenia się, że do końca wieku wiele aplikacji zostanie przeniesionych z mainframe na architekturę klient/serwer właśnie ze względu na problemy datowania w starszym oprogramowaniu na systemy mainframe. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść Unixa jest rozwój rynku hurtowni danych. Systemy unixowe są bowiem podstawową platformą dla tych rozwiązań.

Obsługa baz danych i mainframe'owych aplikacji może się okazać na przełomie wieku głównym zastosowaniem Unixa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200