Umowy generalne z administracją

Departament Informatyki URM zamierza podpisać umowy generalne z Novellem i Informixem.

Departament Informatyki URM zamierza podpisać umowy generalne z Novellem i Informixem.

Novell Polska i Informix Software Sp. z o.o. będą, z chwilą podpisania umów generalnych z Departamentem Informatyki Urzędu Rady Ministrów, kolejnymi po Oracle'u i Microsofcie oficjalnymi dostawcami dla rządu polskiego. Janusz Maszkiewicz, dyrektor departamentu zakłada, że obie umowy zostaną wynegocjowane i podpisane prawdopodobnie w czerwcu 1996 roku. Przedstawiciele Novella i Informixa odmówili komentarza na temat planowanych umów.

Pierwszą, znaczącą umowę generalną Departament podpisał w grudniu ub.r. ze spółką Microsoft. W ciągu pięciu miesięcy trwania umowy, administracja publiczna otrzymała oprogramowanie o wartości kilkudziesięciu tys. USD.

Podstawową zaletą tej umowy jest możliwość uzyskania przez urzędy państwowe znacznych, nawet 60% rabatów przy dostawach oprogramowania. Warunkiem zniżek jest jednak dokonanie zakupów za określoną sumę w perspektywie np. dwóch lat.

"Jeśli jednak nie wykonamy umówionego planu, nie grożą nam żadne konsekwencje oprócz renegocjacji umowy" - twierdzi Janusz Maszkiewicz. Firma podpisująca z departamentem umowę generalną ma, oprócz zapewnionej sprzedaży do klienta przez ustalony czas, prawo nazywać się "oficjalnym dostawcą rządu polskiego". Janusz Maszkiewicz jest zdania, iż firmy często wykorzystują ten tytuł, by zawierać umowy z administracją innych krajów.

W trakcie trwania majowego IX Ogólnopolskiego Forum Teleinformatyki, departament podpisał umowę z firmą Santa

Cruz Operation (SCO). Dzięki niej urzędy państwowe i administracja samorządowa będzie mogła kupować unixowe systemy operacyjne o 35, 45 i 60% taniej, w zależności od wielkości zamówienia. Ponadto obie strony zajmą się organizacją szkoleń w trzech ośrodkach - w Katowicach, Warszawie i Koszalinie. "Szkolić będziemy instruktorów dla kadry zatrudnionej w administracji" - powiedział Zbigniew Zdanowicz, przedstawiciel SCO na kraje Europy Środkowej.

Santa Cruz Operation wyposaży także 16 ośrodków Terenowych Baz Danych w serwery aplikacyjne SCO UnixWare 2.1.

"Podpisanie umowy generalnej nie oznacza bynajmniej, iż administracja rezygnuje z przetargu" - twierdzi Janusz Maszkiewicz. Jednak w praktyce oferowane upusty cenowe przez firmy oficjalnie współpracujące z rządem są tak duże, że ich oferta jest zazwyczaj preferowana przez zamawiającego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200