Ukryte koszty systemu

Przejście na nowe wersje systemów operacyjnych Windows wymaga od użytkowników wymiany sterowników niektórych urządzeń i aplikacji.

Przejście na nowe wersje systemów operacyjnych Windows wymaga od użytkowników wymiany sterowników niektórych urządzeń i aplikacji.

Od kilku tygodni na rynku jest Windows Me, ostatnia wersja systemu bazująca na rdzeniu Windows 9x. 16 października br. pojawi się w sprzedaży wersja polska. Alternatywą dla niego jest Windows 2000 Professional. Polska wersja systemu jest wprawdzie w sprzedaży od niemal pół roku, ale dopiero niedawno Microsoft wprowadził zestaw poprawek SP1. Pojawienie się pakietu SP1 jest przez wielu użytkowników, przede wszystkim w przedsiębiorstwach, uważane za moment, w którym aktualizacja systemu staje się bezpieczna. Obie nowe wersje Windows, zarówno 2000, jak i Me zostały dobrze ocenione przez specjalistów i użytkowników.

Problemy ze sterownikami

Podstawowe pytanie brzmi: czy wybrać Windows 2000 oparty na stabilnym NT, przy tym wyposażonym w interfejs i funkcje przypominające systemy Windows 9x dla użytkowników indywidualnych? Wybór tej opcji wydaje się oczywisty dla użytkowników zmęczonych awariami Windows 9x. Co może ich powstrzymać? Fakt, że Windows 2000 jest systemem przeznaczonym dla przedsiębiorstw i z tego wynikają poważne konsekwencje.

Windows 2000 jest gorzej wyposażony w funkcje multimedialne. Wymaga aplikacji w wersjach przystosowanych do pracy pod kontrolą Windows NT lub 2000. Trzeba pogodzić się z tym, że wiele programów dla użytkowników indywidualnych i przeznaczonych dla Windows 9x nie będzie prawidłowo funkcjonować.

Te same problemy pojawiają się w przypadku sprzętu i urządzeń peryferyjnych. Jednym z największych problemów po instalacji Windows 2000 może być konieczność aktualizacji sterowników, które nie zawsze są dostępne w odpowiedniej wersji. Problem pojawia się wówczas, gdy wykorzystywane urządzenia pochodzą od mniej znanych producentów lub gdy są to stare modele.

Podsumowując, jeśli komputer jest wyposażony w bogaty zestaw oprogramowania i wiele urządzeń peryferyjnych, instalacja Windows 2000 może okazać się kosztowna i kłopotliwa.

Dwie zmiany

Pod tym względem znacznie łatwiejszy wydaje się upgrade do Windows Me, chociaż i w tym przypadku można oczekiwać problemów ze wsteczną zgodnością oprogramowania. Problemy dotyczą przede wszystkim programów antywirusowych, narzędziowych, niektórych wersji sterowników, a także oprogramowania typu firewall i szyfrującego. Mimo że Windows Me nie wprowadza zasadniczych modyfikacji w porównaniu z Windows 9x, to Microsoft zmienił dwa istotne elementy: Windows Me nie obsługuje trybu Real Mode DOS i wykorzystuje mechanizm stosu sieciowego TCP/IP, taki jak Windows 2000, a nie Windows 98. W efekcie instalacja Windows Me wymaga aktualizacji niektórych programów - nie zawsze jest to bezpłatny upgrade lub poprawka. Przykładowo, programy Symantec, jak Norton SystemWorks, Internet Security, Personal Firewall, wymagają zakupu nowych wersji. Również użytkownicy Dr. Solomon's AntiVirus i PGP Personal Privacy muszą instalować nowe wersje lub zrezygnować z tych aplikacji.

Windows Me nie dopuszcza bezpośredniego dostępu do pamięci RAM. Jak uzasadniają przedstawiciele Microsoftu, modyfikacja ta wpływa na poprawę stabilności, gdyż nie kontrolowany przez Windows zapis pamięci był jedną z głównych przyczyn zawieszania się systemu. Zmiana ta powoduje, że sterowniki stosujące mechanizmy dostępu do pamięci nie będą pracować pod kontrolą Windows Me.

Warto zwrócić uwagę, że Windows Me wykorzystuje tzw. system WDM (Windows Driver Model). Sterowniki opracowane zgodnie ze specyfikacją WDM mogą pracować zarówno pod kontrolą Windows Me, jak i Windows 2000. Jest to jeden z pierwszych elementów zapowiadanej integracji i ujednolicenia systemów Windows, która ma nastąpić wraz z pojawieniem się na rynku w połowie przyszłego roku wersji Whistler.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200