Udrażnianie portów

Sieć Gigabit Ethernet umożliwi gdyńskiemu portowi wymianę informacji w systemie EDI.

Sieć Gigabit Ethernet umożliwi gdyńskiemu portowi wymianę informacji w systemie EDI.

Port Gdynia Holding SA świadczy usługi informatyczne na rzecz kilku terminali przeładunkowych i firm o charakterze pomocniczym, w których ma część udziałów. Jest właścicielem pracującego w nich sprzętu i oprogramowania. W około 20 budynkach na terenie portu zainstalowano 700 przyłączy do dużej, lokalnej sieci, opartej na technologii Ethernet. W szkielecie sieci jest wykorzystywany znacznie wydajniejszy Gigabit Ethernet.

Z siłą gigabitów

"Kiedy na rynku pojawił się Gigabit Ethernet, wydał nam się rozwiązaniem najbardziej efektywnym dla naszych potrzeb. Technologia zapewnia nam wystarczające bezpieczeństwo i jest dwa, trzy razy tańsza od rozwiązań alternatywnych, np. od ATM" - mówi Stanisław Lachowski, główny informatyk Portu Gdynia Holding SA. Wcześniej port wykorzystywał znacznie mniejszą sieć opartą na technologii FDDI. Kiedy zaszła potrzeba połączenia szybką siecią większej liczby budynków i komputerów, koszty rozbudowy sieci FDDI okazały się zbyt wysokie.

Do realizacji połączeń w technologii Gigabit Ethernet między budynkami wykorzystano nitki istniejących światłowodów jednomodowych. Tam gdzie połączeń takich dotychczas nie było, zastosowano światłowody wielomodowe. W obrębie budynków sieć zrealizowano na bazie miedzianej skrętki piątej kategorii. Wykorzystano sprzęt 3Com. Rdzeń sieci składa się z czterech przełączników routujących CoreBuilder 3500 i przełączników SuperStak II Switch 3900, do których podłączone są serwery i przełączniki SuperStack II Switch 3300, obsługujące komputery użytkowników. Komunikacja między przełącznikami 3900 a 3300 jest realizowana za pomocą Fast Ethernetu. Przewidziano możliwość wydzielenia w ramach sieci lokalnej pewnej liczby sieci wirtualnych, które pozwoliłyby oddzielić ruch sieciowy generowany przez niezależne firmy działające na terenie portu.

Dwa segmenty i intranet

Podstawowy segment sieci portu obejmuje centralę i połączone z nią budynki. Ze względu na duże zapotrzebowanie na zasoby sieci, a także bezpieczeństwo danych, zdecydowano się zrealizować oddzielny segment sieciowy w budynku Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, oddalonego od centrali o ok. 7 km. W terminalu pracuje nowy klaster Windows NT Server Enterprise Edition, składający się z 2 serwerów IBM Netfinity 7000 M10 (każdy z nich ma 4 procesory Pentium III Xeon). Pracuje na nim Oracle8 Enterprise Edition oraz system wspomagania operacyjnego terminalu kontenerowego COCONS (Container Control System). Zastąpił on eksploatowaną jeszcze do niedawna, lecz niezgodną z rokiem 2000, aplikację działającą na komputerze PDP-11/44, opracowaną przez informatyków Portu Gdynia.

Oprócz klastra w terminalu pracują dwa serwery Netfinity 5500, z których jeden ma obsługiwać intranet, drugi - Port Community System (PCS), tworzony przez informatyków firmy. System, którego realizacja ma zakończyć się w przyszłym roku, umożliwi elektroniczną wymianę informacji w standardzie EDI między Portem Gdynia, jego partnerami i klientami. Jako aplikację kliencką użytkownicy będą mogli wykorzystywać przeglądarkę internetową, obsługującą Javę, lub standardowe oprogramowanie klienta Oracle'a. PCS będzie aplikacją złożoną z dziesięciu głównych modułów - od śledzenia manewrów statków, po przekaz informacji z operatorami transportu naziemnego, służbami celnymi itp.

"W związku z planowanym rozwojem Port Community System trudno ocenić docelową liczbę użytkowników sieci korporacyjnej PGH" - twierdzi Stanisław Lachowski. Przybliżone prognozy na najbliższe lata mówią nawet o kilku tysiącach. Informatyków natomiast jest w gdyńskim porcie 32, z czego 12 to projektanci i programiści.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200