UE chce lepszej telekomunikacji

Komisja Europejska zagroziła, że pozwie 10 krajów UE (w tym Polskę) do unijnego sądu za brak nowelizacji błędnych przepisów telekomunikacyjnych. Zmianie mają ulec m.in. kwestie zachowywania numeru przy zmianie operatora dla użytkowników kart pre-paid oraz obciążenia finansowe dla małych i średnich operatorów.

Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt o prawie telekomunikacyjnym ma poprawić błędny zapis w poprzedniej ustawie, w której słowo "user" przetłumaczono jako abonent, a nie użytkownik. Ta drobna różnica spowodowała, że niemal 12 mln osób, korzystających z popularnych kart pre-paidowych nie może liczyć na zachowanie swojego numeru telefonu w przypadku przejścia do konkurencji - nie są oni bowiem abonentami w świetle ustawy, ponieważ nie płacą abonamentu.

Komisja Europejska zwróciła także uwagę na fakt, że Polska wprowadzi znowelizowane prawo do zachowywania numerów jako jeden z ostatnich krajów UE.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Kolejnym niedociągnięciem istniejącego prawa telekomunikacyjnego jest zapisany w artykule 55 obowiązek prowadzenia przez wszystkich operatorów pełnej księgowości (w tym przeprowadzania szczegółowych kontroli przez biegłych rewidentów). Przepis ten praktycznie uniemożliwia funkcjonowanie małym firmom telekomunikacyjnym, jest też w swej istocie unikatowy w skali całej UE. W nowym projekcie artykuł 55 ma zostać zmieniony.

Nowelizacja poprawi także rolę Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) w kontrolowaniu przestrzegania obowiązującego prawa telekomunikacyjnego przez operatorów. URTiP będzie mógł wydawać decyzje z atrybutem natychmiastowej wykonalności, co skutecznie ograniczy ignorowanie postanowień urzędu przez duże firmy telekomunikacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200