UC lekarstwem na niebezpieczeństwa IM

Jednym z atutów przemawiających za wdrożeniem systemów zintegrowanej telekomunikacji jest większe bezpieczeństwo w porównaniu z publicznie dostępnymi rozwiązaniami IM.

Jednym z atutów przemawiających za wdrożeniem systemów zintegrowanej telekomunikacji jest większe bezpieczeństwo w porównaniu z publicznie dostępnymi rozwiązaniami IM.

Klienckie oprogramowanie do obsługi zintegrowanej komunikacji, takie jak IBM SameTime, Cisco Unified Personal Communicator lub Microsoft Office Communicator, obok innych zaawansowanych funkcji, jak automatyczna detekcja obecności/dostępności rozmówców i szybkie uruchamianie internetowych połączeń tele- lub wideokonferencyjnych, oferuje również możliwość korzystania z systemu wiadomości natychmiastowych IM (Instant Messaging).

Warto podkreślić, że mechanizmy IM zintegrowane w pakietach UC są z reguły znacznie bardziej bezpieczne niż w wypadku korzystania z publicznych, szeroko dostępnych systemów IM, jak Skype, GoogleTalk lub Gadu-Gadu. Trudno jednak oczekiwać, aby przedsiębiorstwa lub korporacje zaczęły masowo korzystać z systemów UC i całkowicie eliminować możliwość korzystania z publicznych usług IM. Tak uważa Eric Lai z Computerworld USA i dodaje, że "większość firm wdrażających UC będzie raczej zachęcać pracowników do korzystania z bezpieczniejszych kanałów komunikacyjnych, starając się jednocześnie monitorować i zarządzać kanałami mniej bezpiecznymi".

Bowiem eliminacja możliwości korzystania z publicznych połączeń IM nie tylko jest trudna, ale przede wszystkim grozi ograniczeniem produktywności i przekształceniem firmowego systemu IT w bezpieczniejszą, ale odizolowaną wyspę.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele problemów dotyczących bezpieczeństwa IM można wyeliminować wdrażając firmowy system UC. Wówczas bowiem serwer zarządzający komunikacją jest pod pełną kontrolą, możliwa jest zaawansowana autentykacja użytkowników, filtrowanie ruchu, zabezpieczanie przed wyciekiem ważnych informacji, a także ochrona transmisji przez jej automatyczne szyfrowanie.

Komunikatory w liczbach

Liczba wiadomości IM przesyłanych w sieciach publicznych jest obecnie 8-krotnie większa niż tych, które wykorzystują korporacyjne systemy komunikacyjne, a stosunek ten nie ulegnie zmianie do roku 2011.

Liczba użytkowników korporacyjnych systemów IM

67 mln - 2007 r.

127 mln - 2011 r.

Liczba zainstalowanych aplikacji IM wykorzystujących oprogramowanie niezależnych usługodawców zainstalowane przez użytkowników komputerów PC:

15 mln - 2007 r.

97 mln - 2011 r.

82 mld wiadomości IM zostanie przesłanych w sieciach publicznych w 2011 r.

Według Radicati Group

90% menedżerów IT w ostatnich 6 miesiącach zanotowało problemy dotyczące bezpieczeństwa zarządzanego przez nich systemu związane z publicznymi usługami IM, konferencjami webowymi lub publicznymi systemami VoIP.

Wyniki ankiety opublikowanejw październiku przez FaceTime Communications

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200