Twarde jabłko do zgryzienia

Nowe serwery Apple'a mają ''smak i zapach'' produktów dla rynku korporacyjnego. Firma nie jest jednak zdecydowana, czy chce rozszerzać grono odbiorców swojej technologii.

Nowe serwery Apple'a mają ''smak i zapach'' produktów dla rynku korporacyjnego. Firma nie jest jednak zdecydowana, czy chce rozszerzać grono odbiorców swojej technologii.

Apple Computer wprowadził do sprzedaży nową generację serwerów Xserve G5, które mają zastąpić oferowaną dotychczas linię Xserve G4, a także nowe systemy pamięci masowych Xserve RAID G5. Równocześnie firma zaprezentowała technologię Xgrid mającą umożliwić budowę wydajnych klastrów obliczeniowych wykorzystujących platformę Xserve. Urządzenia zbierają pochlebne recenzje za konstrukcję i wydajność. Mimo to Apple waha się z szerszym wejściem na rynek rozwiązań korporacyjnych. Co z tego wyniknie, dowiemy się wkrótce.

Pliki szybko podam

Zoptymalizowane do pracy pod kontrolą systemu operacyjnego Mac OS X Server urządzenia z serii Xserve G5 są przystosowane do instalacji w stelażach - mają wysokość 1U. Każde z nich jest wyposażone w jeden lub dwa procesory G5 2 GHz, do 8 GB 400 MHz pamięci ECC RAM, dedykowaną dla każdego procesora szynę systemową FSB o częstotliwości 1 GHz, dwa interfejsy Gigabit Ethernet, złącza PCI-X dla kart rozszerzeń i 3 niezależne kontrolery dyskowe o wydajności 150 MB/s każdy. W jednym serwerze można umieścić do 3 dysków o maksymalnej pojemności 250 GB każdy, przy czym ich wymiany można dokonywać bez przerywania pracy systemu.

Twarde jabłko do zgryzienia

Xserve G5 i Xserve RAID G5

W nowej wersji serwera poprawiono obsługę sieci VLAN - dotychczas gdy Xserve działał w innej podsieci niż komputery klienckie, pojawiały się problemy. Apple zaczął także oferować systemy dedykowane do pracy w konfiguracjach klastrowych. Według Apple'a serwery G5 zużywają o 10% więcej energii niż modele G4. Jednak całkowicie przeprojektowano w nich chłodzenie, co umożliwiło eliminację występujących wcześniej problemów z silnym nagrzewaniem się systemu. Komputery wykorzystują miedziane radiatory, zestaw czujników temperatury oraz osiem niezależnie sterowanych wentylatorów.

Przy cenie takiej samej jak G4, modele G5 oferują wydajność większą o ok. 60%. Niezależne testy NetBench wykazały, że w systemach wykorzystujących dużą liczbę komputerów klienckich systemy Xserve G5 są o ok. 20% szybsze niż jeden z najszybszych na rynku serwerów plików - IBM eServer x335 pracujący pod kontrolą Windows Server 2003. Takie były wyniki testu przy kilkudziesięciu jednocześnie podłączonych użytkownikach. W teście do 12 klientów IBM eServer z Windows Server 2003 był wydajniejszy.

Doskonała pamięć

Systemy pamięci masowych Xserve RAID G5 są następcami wersji G4. Pierwsza zauważalna różnica dotyczy pojemności. W obudowie o wysokości 3U mieści się 3,5 TB, a więc o 1 TB więcej niż poprzednio. Maksymalna wydajność nowych modeli wynosi 210 MB/s, przy czym mogą one pracować nie tylko pod kontrolą Mac OS X, lecz także Red Hat Linux.

Podstawowy model jest wyposażony w dwa niezależne kontrolery RAID ze 128-megabajtowymi buforami pamięci, dwoma interfejsami Fibre Channel 2 Gb/s oraz dyski z 8 MB pamięci podręcznej o łącznej pojemności 1 TB. W Xserve RAID Apple zaimplementował funkcję emulacji LUN (Logical Unit Number). Pozwala to aplikacjom uzyskiwać bezpośredni dostęp do dysków logicznych bez korzystania z dodatkowych serwerów udostępniających udziały sieciowe.

Apple nie zmienił katalogowych cen ani serwerów, ani systemów pamięci masowych. W USA kosztują one tyle samo co odpowiednie wersje poprzednich modeli. Ceny Xserve G5 zaczynają się od ok. 3 tys. USD, a Xserve RAID - 6 tys. USD.

Z pewną taką nieśmiałością

Pozytywny odbiór nowych systemów przez klientów i ich osiągi przy umiarkowanych cenach każą zapytać, czy Apple nie ulegnie pokusie poszerzenia grona odbiorców swojej technologii. Oficjalnie Apple koncentruje się na rynku edukacyjnym i użytkownikach zajmujących się obróbką grafiki, wideo i dźwięku. Pytani o rynek korporacyjny, przedstawiciele firmy udzielają odpowiedzi wymijających, czekając zapewne na rozwój wypadków. Stwierdzają jedynie, że nowe modele powstały, gdyż takie było życzenie klientów, zwłaszcza tych z branży obróbki multimedialnej. Choć jednocześnie mówią, że byłoby miło, gdyby serwery Apple znalazły odbiorców w innych firmach i przedsiębiorstwach.

Analitycy są przekonani, że nie zajmując jasnego stanowiska, firma sama stawia się w niekorzystnej sytuacji. Odbiorca korporacyjny, oprócz funkcjonalności i ceny, bierze pod uwagę długofalowe plany rozwoju i politykę wsparcia ze strony dostawcy. Sprawę komplikuje fakt, że Xserve jest praktycznie pierwszą generacją tej klasy sprzętu w ofercie Apple'a. Pierwsze modele Xserve i Xserve RAID pojawiły się ok. 1,5 roku temu.

Bez przypiekania

IBM wprowadzi wkrótce na rynek pierwszą generację procesorów PowerPC 970FX wytwarzanych w technologii 90 nanometrów. Obecnie dostępne są już ograniczone partie tych układów, a masowa produkcja ma się rozpocząć w najbliższym czasie.

Procesory mają być wkrótce instalowane zarówno w najnowszych serwerach Xserve G5, jak i nadchodzących modelach komputerów biurkowych PowerMac i laptopów PowerBook. Procesory PowerPC 970FX będą wykorzystywać wszystkie technologiczne osiągnięcia IBM w dziedzinie produkcji półprzewodników. Oprócz techniki litograficznej 90 nanometrów firma posłuży się odprężonymi płytkami krzemowymi (strained silicon), technologią izolacyjną SOI (Silicon On Insulator) oraz zastosuje miedziane ścieżki przewodzące.

PowerPC G5 to procesor RISC, który wykorzystuje inny zestaw instrukcji niż układy intelowskie, takie jak Pentium 4 lub Athlon. Ale architektura tego układu przypomina 64-bitowe procesory AMD i podobnie jak one umożliwia uruchamianie aplikacji zarówno 32-, jak i 64-bitowych.

Nowe procesory IBM będą wykorzystywać zaawansowaną kontrolę poboru mocy. Dzięki ciągłej kontroli i przewidywaniu zapotrzebowania na energię podczas pracy procesor PowerPC 970FX 2.0 GHz będzie zużywać zaledwie 24,5 W, a więc tyle co najoszczędniejsze pod tym względem układy Intela - Pentium M. Nowy procesor znajdzie zastosowanie nie tylko w notebookach, ale również w serwerach kompaktowych (blade) i urządzeniach sieciowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200