Trzy razy szybciej

Właściciele stacji roboczych HP z serii C i J mogą za 10 tyś. USD unowocześnić swoje kompuetry.

Właściciele stacji roboczych HP z serii C i J mogą za 10 tyś. USD unowocześnić swoje kompuetry.

Na początku czerwca br. odbyła się światowa premiera najnowszego procesora firmy Hewlett-Packard - PA RISC 8000 z zegarem o częstotliwości 180 MHz. W Polsce po raz pierwszy procesor zostanie przedstawiony na czerwcowych targach CAD/CAM '96. Obecnie firma wprowadza na rynek procesory przeznaczone dla stacji roboczych. Na początku września br. pojawią się na rynku układy dla serwerów.

Stary za nowy

Hewlett-Packard zaproponował wymianę starych procesorów na PA RISC 8000. Akcja ta dotyczy stacji roboczych HP z serii C i J, w których wystarczy wymienić jedynie stary procesor na nowy. W serwerach serii T, D i K wymagana jest także wymiana płyty głównej. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, spowodowane jest to zbyt małą przepustowością płyty głównej w stosunku do wymagań procesora. "Różnica w cenie między starymi wersjami a nowym procesorem wynosi ok. 10 tys. USD. Tyle będą musieli zapłacić użytkownicy, którzy zdecydują się na wymianę procesorów w stacjach roboczych. Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądała wymiana procesorów i płyt

głównych w przypadku naszych serwerów. Znajdą się one w ofercie dopiero we wrześniu i wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej" - oświadczyła Małgorzata Osińska z Hewlett-Packard Polska.

Hewlett-Packard sprzedał w Polsce kilkaset tego typu serwerów, jednak nie wszystkie instytucje, które je zakupiły, zamierzają od razu przeprowadzić wymianę procesorów. Krzysztof Derkacz, informatyk z Banku Gdańskiego, oświadczył, że inicjatywa wymiany procesora musi wyjść od firmy HP, a dopiero wtedy będą mogli ją rozważyć, biorąc pod uwagę swoje potrzeby. Natomiast krakowskie Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet, które posiada dwa serwery HP, zamierza wymienić stare procesory na PA 8000. "Zamierzamy wymienić nasze procesory, ponieważ są one trzy razy szybsze od poprzedniej wersji. W naszym przypadku upgrade ten wiąże się także z wymianą całej płyty głównej" - powiedział prof. Marian Noga, dyrektor Cyfronetu.

Pierwszy w pełni 64-bitowy

Jak twierdzą przedstawiciele producenta, PA RISC 8000 jest pierwszym w pełni 64-bitowym procesorem HP, wyposażonym w układ przetwarzania symetrycznego SMP (Symmetric Multiprocessing), który umożliwia jednoczesną pracę wielu procesorów.

PA 8000 jest wyposażony m.in. w zoptymalizowaną organizację szybkiej pamięci cache i w całkowicie zmieniony, szybki interfejs magistrali wewnętrznej. "Stanowi to nowość w porównaniu ze starymi wersjami procesora PA-RISC. Jeśli PA-7200 jest jedynie przebudowany w stosunku do PA-7100, to procesor PA-8000 różni się całkowicie nową strukturą w stosunku do swojej starszej wersji, jaką był układ PA-7200" - powiedział Kuba Baran z HP Polska.

PA-RISC jest stosowaną przez HP architekturą procesorów opartą na przetwarzaniu ograniczonego zbioru rozkazów.

Umożliwia ona tzw. inteligentne wykonywanie rozkazów. Polega ono na wykonywaniu rozkazów w miarę rozwiązywania zależności między danymi, niezależnie od ustalonej w programie kolejności.

Obecnie komputery HP tworzone w architekturze PA-RISC obejmują pełną gamę modeli - od stacji roboczych w cenie poniżej 4 tys. USD, po 14-procesorowe systemy dużej mocy z przetwarzaniem symetrycznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200