Trudne początki

Niska cena, mały pobór mocy, ale niska wydajność to główne cechy procesorów VIA Cyrix III.

Niska cena, mały pobór mocy, ale niska wydajność to główne cechy procesorów VIA Cyrix III.

Cyrix III są pierwszymi układami przeznaczonymi do instalacji w komputerach klasy PC, oferowanymi przez VIA Technologies. Od końca sierpnia tego roku można je kupić również na polskim rynku. Zgodnie z oczekiwaniami są to układy bardzo tanie: ceny netto wynoszą ok. 270 zł (Cyrix III 500 MHz, FSB 100) i 295 zł (Cyrix III 533 MHz, FSB 133). Niebawem także pojawią się komputery wyposażone w te nowe procesory firmy VIA, dlatego warto znać zalety i wady tych układów.

Atutem jest cena

Cyrix III, wcześniej określany mianem Samuel, jest układem przeznaczonym do tanich modeli PC i tzw. przystawek internetowych. Procesor ma być konkurencyjny dla Durona AMD i Celerona Intela, od którego jest prawie 2 razy tańszy.

Zaletą Cyrix III jest pełna zgodność z Celeronem. Jest to jedyny tego typu układ na rynku, który nie wymaga żadnych zmian w konstrukcji sprzętu i może być wymiennie instalowany w komputerach przeznaczonych dla procesorów intelowskich standardu Socket 370. Możliwość wykorzystania przez VIA architektury P6 wynika z umów dotyczących wymiany licencji z National Semiconductor, zawartych przed wykupieniem Cyrix. National Semiconductor wcześniej zawarł porozumienia z Intelem, udostępniające tej firmie prawa do korzystania z technologii intelowskich. Cyrix III obsługują też oba konkurencyjne, rozszerzone zestawy instrukcji multimedialnych: AMD 3DNow i Intel MMX.

Procesory VIA charakteryzuje względnie mały pobór mocy, który przy maksymalnym obciążeniu wynosi ok. 10 W (w stanie nieaktywnym - 2 W). Dlatego mogą one znaleźć zastosowanie również w komputerach przenośnych.

Niestety, wydajność Cyrix III zdecydowanie ustępuje porównywalnym modelom Celerona, zwłaszcza przy uruchamianiu aplikacji multimedialnych. Wynika to m.in. z architektury procesora, którego pierwsze wersje są poz- bawione pamięci podręcznej poziomu drugiego (L2), i słabej efektywności jednostki FPU, wykonującej obliczenia zmiennoprzecinkowe. Jak wynika z niezależnych testów (tecChannel), Cyrix III 500 MHz co najmniej o 30% ustępuje Celeron 500 MHz przy uruchamianiu zestawu standardowych aplikacji (test SYSMark 98).

Cyrix tylko z nazwy

VIA Technologies kupiła w ub.r. 2 znane firmy zajmujące się projektowaniem procesorów - Cyrix (National Semiconductor) i IDT. Pierwsze układy VIA miały być oparte na architekturze Cyrixa. Ich premiera była opóźniana - jak oficjalnie przyznawali przedstawiciele producenta - ze względu na "niezadowalającą wydajność procesorów". Gdy wreszcie Cyrix III pojawił się na rynku w czerwcu br., okazało się, że VIA zrezygnowała z architektury Cyrix - procesory wykorzystują ulepszoną wersję rdzenia opracowanego przez IDT dla układów WinChip. Nazwa Cyrix została utrzymana przez VIA wyłącznie ze względów marketingowych.

Procesory są wytwarzane w zaawansowanej technologii 0,18 ľm i zawierają 11,2 mln tranzystorów na powierzchni 72 mm2. Dla porównania, Intel Celeron 566 MHz ma ok. 9,5 mln tranzystorów (plus 9,3 mln tranzystorów pamięci L2) i powierzchnię 104 mm2.

Co dalej?

Jeszcze w tym roku VIA zamierza wprowadzić procesory Cyrix III o częstotliwości zegara: 566, 600 i 667 MHz. Na początku 2001 r. mają się pojawić modele o zmienionej konstrukcji, określane obecnie jako Samuel 2. Będą one wyposażone w zintegrowaną pamięć podręczną L2. Zwiększy to niewątpliwie wydajność procesorów, ale może obniżyć ich konkurencyjność pod względem ceny. Wiadomo że niska cena Cyrix III wynika m.in. z braku pamięci L2.

Konkurencja z Intelem i AMD, nawet na rynku najtańszych procesorów, okazała się trudniejsza niż spodziewało się kierownictwo tajwańskiej firmy. VIA liczy przede wszystkim na sprzedaż Cyrix III w krajach azjatyckich, gdzie cena komputerów jest największą barierą popytu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200