Travan integruje stacje QIC z komputerem PC

Być może już wkrótce dostęp do plików zapisanych na taśmie magnetycznej będzie równie prostym zadaniem, jak uruchomienie programu rezydującego na dysku twardym. A wszystko to za sprawą technologii Travan, której twórcą jest 3M i współpracujące z nią firmy.

Być może już wkrótce dostęp do plików zapisanych na taśmie magnetycznej będzie równie prostym zadaniem, jak uruchomienie programu rezydującego na dysku twardym. A wszystko to za sprawą technologii Travan, której twórcą jest 3M i współpracujące z nią firmy.

Szczegóły technologii Travan ujawniono na początku maja br. w Hongkongu, na odbywającym się tam sympozjum producentów pamięci masowej, w której oprócz 3M uczestniczyli wielcy tego rynku, tacy jak: Hewlett-Packard, Conner Peripherals i Sony.

Głównymi elementami tej technologii są: program zarządzania plikami zapisanymi na taśmie magnetycznej (dzięki któremu stacja pamięci taśmowej postrzegana jest przez system DOS w podobny sposób, jak napęd dysków twardych czy stacja dyskietek) i specjalizowane oprogramowanie typu HSM (Hierarchical Storage Management - hierarchiczne zarządzanie pamięcią). Obsługa plików zapisanych na stacji pamięci taśmowej, a więc operacje pisania, czytania, usuwania, przeglądania itp. przebiega w identyczny sposób, jak w przypadku plików rezydujących na HD czy CD-ROM.

Dzięki zastosowaniu nowych technik zapisu systemu Travan, na kasecie mieści się ponad dwa razy więcej danych, niż w powszechnie stosowanym systemie QIC (Quarter-Inch-Cartrige), opartym na taśmie o szerokości 1/4". Co ważne, Travan jest technologią w pełni zgodną z systemem QIC.

Chociaż czas dostępu do plików zapisanych na pamięci taśmowej jest wielokrotnie większy niż w przypadku dysku HD czy stacji CD-ROM, zaletą tego nośnika jest duża pojemność. Wbrew pozorom szybkość transferu danych ze stacji pamięci magnetycznej do pamięci RAM jest trzykrotnie większa niż w przypadku stacji CD-ROM (oczywiście nie licząc czasu wyszukiwania początku pliku na taśmie magnetycznej). Stacja pamięci taśmowej przesyła plik o pojemności 20 MB szybciej niż stacja CD-ROM. Zaletą pamięci taśmowej jest też niski koszt nośnika.

Kolejnym elementem technologii Travan jest program hierarchicznego zarządzania pamięcią Infinite Disk. Program przegląda cyklicznie pliki zapisane na dysku twardym, wyszukując rzadko używane. Jeśli jakiś plik nie był np. przetwarzany przez ostatnie x dni, to Infinite Disk przepisuje go automatycznie (poddając uprzednio kompresji) na stacje pamięci magnetycznej. Nazwa pliku jest jednak zachowana w tablicy FAT i użytownik postrzega go nadal jako jeden z plików zapisanych na dysku twardym. Operacja przywoływania pliku do pracy (czyli przepisania z taśmy na HD) odbywa się w sposób przezroczysty dla użytkownika.

Do popularności pamięci taśmowej przyczynić się może gwałtowny rozwój aplikacji multimedialnych, które operują na plikach bardzo dużej pojemności. Można tu wymienić zastosowania, takie jak: zapisywanie sesji wideokonferencji, przetwarzanie plików wideo czy praca w sieci Internet. Powstające w lawinowym tempie serwery WWW przesyłają coraz więcej informacji w postaci plików audiowideo (mapy, zdjęcia, grafika komputerowa), które można gromadzić na stacjach pamięci magnetycznej. 3M ma nadzieję, że głównymi odbiorcami stacji systemu Travan będą producenci komputerów PC klasy "low end", wyposażonych w dyski twarde mniejszej pojemności.

Pierwszą firmą oferującą system archiwizowania danych oparty na technologii Travan (stacja pamięci kasetowej QIC) jest Hewlett-Packard. Stacja T1000 wraz z oprogramowaniem kosztuje 250 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200