Tele Atlas wchodzi do Polski

Holenderski dostawca map cyfrowych otworzył biuro w Łodzi, a drugie ma powstać w Warszawie, po przejęciu przez Tele Atlas za 2,9 mln euro spółki PPWK Geoinvent wraz z opracowaną przez polskich inżynierów technologią Mobile Mapping.

Holenderski dostawca map cyfrowych otworzył biuro w Łodzi, a drugie ma powstać w Warszawie, po przejęciu przez Tele Atlas za 2,9 mln euro spółki PPWK Geoinvent wraz z opracowaną przez polskich inżynierów technologią Mobile Mapping.

Tele Atlas wchodzi do Polski

Jack Reinelt, dyrektor zarządzający Tele Atlas Europe EMEA

Będzie ona wykorzystywana przy produkcji map. Notowana na giełdach w Amsterdamie i Frankfurcie holenderska spółka sprzedała w 2005 r. ponad 6 mln cyfrowych map, a jej przychody sięgnęły 200 mln euro (prognozy na ten rok mówią o 250 mln euro). Polska będzie centralą Tele Atlas na Europę Środkowo-Wschodnią.

Przejęty przez Tele Atlas PPWK Geoinvent już wcześniej współpracował z tą spółką. Opracowana w Polsce technologia Mobile Mapping służy do zbierania informacji o drogach nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Specjalnie wyposażane samochody przejeżdżają 1,5 mln km dróg rocznie. "Mobile Mapping będzie wykorzystywany tam gdzie jest najbardziej efektywny, czyli do budowy bazy danych o sieci dróg głównych i autostrad" - mówi Stefan Dunin-Wąsowicz, dyrektor zarządzający Tele Atlas Polska. Przejęta przez Tele Atlas technologia będzie coraz szerzej wykorzystywana do przygotowywania map. "Ośrodek w Łodzi ma status światowego centrum technologii dla naszej grupy i centrum przetwarzania danych. W ostatnim czasie odnotowaliśmy dramatyczny wzrost zatrudnienia z 40 do prawie 150 osób. Część stanowią pracownicy kontraktowi, którzy prowadząc nasze samochody podróżują po całym świecie" - dodaje.

Tele Atlas zamierza w latach 2007-2009 zainwestować w Polsce 3 mln euro w budowę centrum przetwarzania danych i rozwój technologii, przede wszystkim automatyzacji procesu przetwarzania danych.

Tele Atlas wchodzi do Polski

Samochód wyposażony w technologię MOBILE MAPPING służącą do zbierania informacji o drogach.

"Proces ten skróci się z kilku miesięcy do kilku dni, zaś wszelkie aktualizacje będą na bieżąco przesyłane do użytkowników" - mówi Stefan Dunin-Wąsowicz.

Tele Atlas, dzięki uruchomionej w Polsce centrali, planuje także ekspansję w naszym regionie Europy poprzez opracowanie map Estonii i Łotwy. W 2007 r. pojawią się mapy Litwy i Węgier, a następnie poszerzone mapy Polski, Estonii i Łotwy. W planach spółki jest też opracowanie map regionów atrakcyjnych gospodarczo i turystycznie - stolic Słowenii i Chorwacji oraz wybrzeży tego kraju. W bazie danych Tele Atlas znajdują się już mapy 52 krajów, 11,7 mln km dróg Ameryki Północnej i 7,8 mln dróg europejskich. Tele Atlas jest również dostawcą map dla serwisów internetowych (np. Google) i telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200