Tajwan - stabilizacja i koniec tanich komputerów

Tajwańczycy forsują własne konstrukcje

Tajwańczycy forsują własne konstrukcje

Taipei. Wszystko wskazuje na to, że tanie komputery azjatyckie należą już do przeszłości. Tamtejsi producenci podwyższyli bowiem znacznie poziom swych wyrobów, które z powodzeniem konkurują z amerykańskimi i w związku z tym odpowiednio podnieśli ich ceny. Sprzedaż za granicę gotowych komputerów przez Tajwan osiągnęła już np. w tym roku 20% całego eksportu tej wyspy i przewyższyła wartość eksportu podzespołów, głównie dla producentów amerykańskich. Co więcej, udział gotowych komputerów w tajwańskim eksporcie jest wyższy niż przodującego do tej pory przemysłu zabawkarskiego, którego wyroby wzbudzają zachwyt w oczach dzieci całego świata.

Przyczyna tak szybkiego rozwoju przemysłu elektronicznego na Tajwanie tkwi, zdaniem amerykańskich ekspertów, w tym, że czołowi producenci, tacy jak Scer, Mitac i Copan, za-łprzestali naśladować zachodnie rozwiązania i przystąpili do budowy sprzętu opartego na własnych konstrukcjach. Czynią to z powodzeniem. Zdaniem wspomnianych ekspertów, no tebooki pochodzące z Tajwanu trafiają na rynek w o połowę krótszym czasie, niż to przewidywali fachowcy.

Jest rzeczą znamienną, że mimo skoku technologicznego liczni producenci tajwańscy uskarżają się, iż sprzęt przynosi im stosunkowo niski zysk i w związku z tym popadają w trudności finansowe. Firmy, które przed

kilku laty startowały z niskim kapitałem założycielskim, rozrosły się, wybudowały (częściowo z pomocą państwa) nowoczesne linie technologiczne i szybko zdobyły poważną pozycję na rynku światowym. Wielu firmom jednakże brakuje kapitału dla dalszej ekspansji. Niemniej produkcja sprzętu komputerowego "Made in Taiwan" stale rośnie.

Spada tempo obniżki cen notebooków. Wszystko to rzutuje na reakcje rynku. Ceny miniaturowych komputerów na Tajwanie, które spadły w bieżącym roku aż o 40%, zaczynają się stabilizować. Wiąże się to z likwidacją mniejszych firm komputerowych. Zdaniem tajwańskich eksporterów komputerów osobistych, na wyspie istnieje ok. 50 firm wytwarzających notebooki. Ale nie ma nawet 10 przedsiębiorstw, których miesięczna produkcja przekracza 1000 jednostek.

Notebooki, bazujące na mikroprocesorach 80386 SX (z 32- bitową architekturą wewnętrzną i 16-bitowym kanałem komunikacyjnym), z twardym dyskiem o pojemności 40 MB, można dostać w cenie hurtowej już po 1200 USD. W pierwszych miesiącach tego roku cena podobnego mikrokomputera z dyskiem 20 MB wynosiła 1600 -1800 USD.

Obserwatorzy ekonomiczni uważają, że zaprzestanie produkcji przez wiele małych firm zwolni tempo spadku cen. Przed 6. miesiącami wiele tajwańskich firm zapowiadało produkcję notebooków i bardzo niskie ceny, ale tylko nieliczne z nich były w stanie wyprodukować liczące się ich ilości. "Konkurencja rynkowa znów wróciła do normy. Wojna cen przestaje dawać się we znaki" - skomentował Eddie Chao, szef marketingu w Twinhead International Corp.

Kilku czołowych producentów miniaturowych komputerów przeszło na produkcję kontraktową. Należą do nich CompacElectronics Inc. i Quanta Computer Inc. Inni wytwórcy na większą skalę to: Twinhead, Mi-tax International Corp., Chicony Electronics Co. i Acer Inc.

Subsydiowany przez rząd Market Intelligence Centre MIC (Ośrodek Badań Rynku) przewiduje, że notebooki nadal będą stanowić szybko rosnącą gałąź przemysłu. MIC szacuje, że w pierwszym półroczu 1991 Tajwan wyeksportował 170.000 notebooków i laptopów. Stanowi to 14,4% całości eksportu tajwańskich komputerów osobistych. Ogółem w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. Tajwan wyeksportował 1,176 mln komputerów osobistych, wartości 822 mln USD.

Głównym czynnikiem zmniejszania się liczby producentów mikrokomputerów jest rozpad konsorcjum tajwańskich producentów notebooków, które gromadziło zarówno 47 firm, jak i subsydiowane przez rząd zespoły badawcze. Grupa ta doprowadziła w ub.r. do skonstruowania nowego prototypu notebooka, ale spośród 47 przedsiębiorstw zaledwie kilka rozwinęło produkcję na większą skalę.

Niedawno rozpadła się również druga tego rodzaju organizacja, choć tajwańskie tendencje do tworzenia konsorcjów bynajmniej nie zamarły. The Computers and Communications Labo-ratory CCL, któfe doprowadziło do zawiązania się pierwszego konsorcjum, zgrupowało teraz 15 firm do wspólnego projektowania kolejnego komputera przenośnego i być może -systemu opartego na działaniu pióra świetlnego (pen based). Zdaniem CCL, prace nad prototypami obydwu produktów powinny być zakończone jeszcze w br. "

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200