Tablety w korporacji

Prognozom o popularności tabletów tylko w segmencie rozrywkowo-konsumenckim przeczą ostatnie dane analityków rynkowych. Przeprowadzone badania dowodzą, że te przenośne gadżety stają się narzędziami pracy stale powiększającej się grupy pracowników mobilnych, zyskując na znaczeniu w środowisku biznesowym.

Specjaliści rynku IT już od pewnego czasu przewidywali, że zaangażowanie się w promocję tabletów takich potentatów, jak Apple, Motorola, Research In Motion czy Samsung, wymusi wręcz wzrost zainteresowania tymi urządzeniami w środowisku biznesowym. Majowy raport grupy analitycznej iPass zdecydowanie rozwiewa wątpliwości osób sceptycznie nastawionych wobec szerokiego stosowania tabletów w korporacjach. Warto zauważyć, że wśród tej grupy znaczną część stanowią administratorzy sieci firmowych, którzy obawiają się wzmożonej liczby incydentów (wirusy, trojany, włamania) po oddaniu w ręce pracowników nowego narzędzia pracy mobilnej.

Tablety w korporacji

Wysoka pozycja produktów Apple’a jest niepodważalna, ale, jak zauważają specjaliści, producent nie powinien spoczywać na laurach. Głównym konkurentem iPadów mogą stać się tablety z systemem operacyjnym Android, zyskującym popularność w zawrotnym tempie.

Zdecydowana większość respondentów badania iPass (87%), przeprowadzonego na grupie 3,7 tys. osób z 1,1 tys. firm, przyznaje jednocześnie, że tablet służy im do faktycznego wykonywania obowiązków służbowych (a nie do celów rozrywkowych, kojarzonych często z tymi urządzeniami).

Autorzy "The iPass Global Mobile Workforce Report" zwracają uwagę, że administratorom sieci będzie coraz trudniej ignorować fakt, że pracownicy chętnie sięgają po tablety i dla własnego spokoju powinni oni już teraz wdrażać odpowiednie reguły polityki bezpieczeństwa oraz przeprowadzać szkolenia.

Jeden mobilny gadżet już nie wystarcza

Osoby zatrudnione w korporacjach, szczególnie na stanowiskach kierowniczych lub związanych z handlem, są przyzwyczajone do codziennego używania laptopów i smartfonów. Nieodłącznym elementem tego zbioru stają się tablety, które dopełniają funkcjonalnie pozostałą dwójkę, a w pewnych sytuacjach mogą ją nawet zastąpić.

Tablety w korporacji

SugarSync jest kolejną usługą, pozwalającą na zdalne przechowywanie plików. Aplikacja pozwala synchronizować dowolne foldery na komputerze; obsługuje MS Windows oraz Mac OS oraz systemy mobilne (iOS, BlackBerry OS, Google Android i Windows Mobile). Za darmo jest 5 GB przestrzeni dyskowej, a za 4,99

Raport iPass przynosi ciekawe dane dotyczące wykorzystywania poszczególnych urządzeń mobilnych. Tablety są urządzeniami z wyboru w przypadku robienia notatek podczas spotkań służbowych (prześcignęły w tej kategorii laptopy o ponad 16%) oraz oglądania filmów zamieszczonych w internecie (streaming). W tej ostatniej konkurencji tablety zdecydowanie wyprzedziły laptopy (68,3% do 25,4%) i smartfony (68,3% do 4,3%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200