Szybkie łącze do domu

Potrzeby cyfrowego świata stawiają coraz wyższe wymagania, standardem powinno być łącze 10 Mb/s, a niebawem pojawią się w Polsce oferty łącz 100 Mb/s. Dla cyfrowych usług Triple Play, niezbędne będzie właśnie takie pasmo. Problemem jest jego dostarczenie.

Szybkie łącze do domu
Jedną z koncepcji jest Metro Ethernet. Zakłada ona doprowadzenie łącza światłowodowego do budynku, instalację konwertera mediów wraz z routerem oraz klasycznego przełącznika sieciowego 100/1000Mbit. Połączenie z siecią szkieletową operatora odbywa się w technologii optycznej (od koncentratora światłowodowego do urządzeń zainstalowanych w budynku), połączenie do mieszkań jest zaś wykonane przy pomocy tradycyjnych łącz 100Base-TX. Jest to technologia tania, popularna i wspierana przez praktycznie wszystkich producentów urządzeń komputerowych.

Skrętka do domu

Szybkie łącze w kablówce

Wymienione w tekście koncepcje dostarczania szerokopasmowego łącza nie są jedyne. Operatorzy kablowi zaczynają wdrażać system transmisji danych standardu DOCSIS 3.0 I-CMTS, dzięki któremu będą mogli zaoferować łącze o szybkości powyżej 100 Mb/s. Standard ten przewiduje także transmisję cyfrowego wideo (IPTV). Wdrożenie DOCSIS 3.0 mają w planach ogólnopolskie sieci kablowe, takie jak UPC Polska, a także lokalni dostawcy - np. Sileman z Rudy Śląskiej.

Najważniejsze różnice polegają na wyborze metody transmisji danych do sieci operatora. Może to być czysty Ethernet, Ethernet over MPLS, DWDM lub SDH. Rozwiązania oparte na czystym Ethernecie są tanie, ale cechują się niższą niezawodnością i są trudno skalowalne. Osiągnięcie wysokiej stabilności transferu przy dużych obciążeniach jest trudne, a zarządzanie ruchem - ograniczone. Przy większej skali (powyżej kilkuset węzłów) mogą pojawiać się problemy związane z przepełnieniem tablic w przełącznikach sieciowych, co z kolei powoduje drastyczny spadek wydajności. Z tego powodu sieci wykorzystujące "czysty" Ethernet sprawdzą się w niedużej skali, przy łączeniu niewielkich lokalizacji. Tam też wygrywają, ze względu na cenę.

Najsprawniejsze i najbardziej niezawodne łącza to Ethernet over MPLS, gdyż wspierają QoS i zapewnią niezawodność połączenia niezbędną do sprawnej transmisji usług Triple Play. Ze względu na koszty, Ethernet over MPLS w pierwszej kolejności pojawi się w ofercie dużych operatorów.

Końcowy odcinek, wykonany już w technologii 100Base-TX, wymaga odpowiednich przełączników. Przykładem urządzeń, które operatorzy będą mogli wykorzystać przy budowie sieci, są nowe przełączniki z serii EX2200 firmy Juniper. Dostępne są cztery modele X2200-24T-4G (24 porty) i EX2200-48T-4G (48 portów) oraz EX2200-24P-4G i EX2200-48P-4G (także odpowiednio 24 i 48 portów) z obsługą POE. Pobierają one mniej niż dwa waty na port, przełączają ruch w warstwie drugiej i trzeciej, posiadają narzędzia zdalnego zarządzania. Ponieważ dwa ostatnie wymienione modele obsługują IEEE 802.3af POE, można za ich pomocą stosować urządzenia konwergentne, takie jak telefony, kamery telewizyjne i bezprzewodowe punkty dostępowe. W ten sposób można także wykorzystać sieć lokalną do transmisji danych wideo, pochodzących z monitoringu budynków. Ponadto centralne zasilanie telefonów IP umożliwia realizację niezawodnej sieci o podtrzymaniu zasilania przez operatora, podobnie jak w tradycyjnej telefonii kablowej. Osiągnięcie podobnej funkcjonalności w innym modelu (DSL, radio) jest bardzo trudne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200