Szybciej, coraz szybciej

Czy USB zastąpi wkrótce wszystkie rodzaje portów, w jakie wyposażony jest dzisiejszy komputer PC? Czy FireWire stanie się wiodącą techniką szybkich połączeń między komputerem a urządzeniami peryferyjnymi?

Czy USB zastąpi wkrótce wszystkie rodzaje portów, w jakie wyposażony jest dzisiejszy komputer PC? Czy FireWire stanie się wiodącą techniką szybkich połączeń między komputerem a urządzeniami peryferyjnymi?

Universal Serial Bus

USB (Universal Serial Bus - Uniwersalna Magistrala Szeregowa) prawdopodobnie stanie się wkrótce jedynym portem, w jakie wyposażone będą komputery PC. Pierwsze systemy zawierające czterobolcowe płaskie łącza USB ukazały się na rynku już w ub.r.

Stosowane powszechnie łącze szeregowe RS-232 może (zależnie od rodzaju zainstalowanego w komputerze układu UART - Universal Asynchronous Recei-ver/Transmitter) przesyłać dane z szybkością od 9,6 do 115,2 kb/s. Tymczasem maksymalne pasmo przenoszenia danych dla łącza USB wynosi aż 12 Mb/s. Wystarczy go na urządzenia współpracujące z komputerem - począwszy od obsługi myszy, klawiatury aż do modemów, skanerów, drukarek lub adapterów ISDN (ale bez połączeń VGA i kabli zasilających).

USB może pracować asynchronicznie lub izochronicznie. Przesyłanie danych izochroniczne, stosowane przy transmisji audio lub wideo, daje najwyższy priorytet właśnie takim danym, bez przerwań wywołujących dodatkowe procedury. USB pozwala łączyć, za pośrednictwem 4 przewodów, do 127 urządzeń z komputerem PC lub koncentratorem. Dane można przesyłać między dwoma połączeniami na odległość do pięciu metrów, a urządzenia peryferyjne można przyłączać lub odłączać bez konieczności wyłączania zasilania systemu. Dwa porty standardu USB są stosowane w większości komputerów z Pentium II - a to dzięki układom chipset LX i BX, które obsługują ten interfejs.

FireWire

Kandydatem ubiegającym się o prymat wśród technik szybkich połączeń między komputerem a urządzeniami peryferyjnymi jest FireWire (nazwa rzadziej stosowana - IEEE 1394) - technika wspierana przez Apple i wykorzystująca układy półprzewodnikowe opracowane w firmie Texas Instruments. Jej zasadniczą przewagą nad UBS jest szybkość transmisji - wynosi 100 Mb/s z możliwością zwiększenia do 400 Mb/s. Przewiduje się, że w obszarze zastosowań FireWire znajdzie się obsługa urządzeń korzystających obecnie z połączeń SCSI - dysków HDD, CD-ROM, streamerów. Inne zastosowanie dla FireWire to łącza z cyfrowymi kamerami wideo, magnetowidami itp. Uważa się, że ważnym zadaniem połączeń FireWire będzie współpraca między komputerami PC a urządzeniami elektroniki powszechnego użytku.

Standard IEEE 1394, obsługiwany przez najnowszy chipset 440BX, pracuje z sześcioma przewodami (w tym dwa podające napięcia zasilające do 40 V), zaś pojedynczy element połączeń może mieć długość do 4,5 m. Zwolennikiem FireWire jest m.in. firma Adaptec. Jedną z zalet tego typu połączeń jest niska cena. FireWire jest szeregową odmianą interfejsu SCSI - 3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200