Szeregowiec USB

Kolejna wersja interfejsu USB ma zapewnić transmisję danych z szybkością do 240 Mb/s.

Kolejna wersja interfejsu USB ma zapewnić transmisję danych z szybkością do 240 Mb/s.

Zanim interfejsy Universal Serial Bus (USB) staną się standardowym wyposażeniem urządzeń peryferyjnych, być może pojawi się już nowa wersja złącza - USB 2.0. Intel ujawnił, że przygotowuje nową wersję interfejsu, którego wstępna specyfikacja zostanie opublikowana do września br. W pracach nad rozwojem nowego USB biorą udział też Compaq, Microsoft, NEC, HP, Lucent i Philips. Nowe USB miałyby działać 10-20 razy szybciej niż obecne.

Opublikowanie nowej specyfikacji interfejsu nie oznacza, że na rynku w szybkim czasie pojawią się wykorzystujące go urządzenia. Intel przewiduje, że nastąpi to dopiero pod koniec 2000 r. Ustanowienie standardu pozwoli jednak niezależnym producentom wcześniej przygotować się do zmiany technologicznej.

Obecnie interfejs szeregowy USB pozwala na transmisję danych z szybkością do 12 Mb/s.

Jego największą zaletą jest możliwość podłączenia do 127 urządzeń peryferyjnych bez przerywania pracy systemu. Większość komputerów PC, notebooków i komputerów Macintosh jest już standardowo wyposażona w takie złącze. Dostępnych jest też sporo urządzeń peryferyjnych z interfejsem USB, ale do tej pory nie wyeliminowały one urządzeń z przestarzałymi złączami Centronics.

USB umożliwia podłączanie tylko urządzeń wymagających względnie małej przepustowości, takich jak klawiatury, skanery, aparaty cyfrowe lub drukarki, dla których 12 Mb/s jest wartością wystarczającą. Choć pierwotna specyfikacja USB powstała przed kilkoma laty, to niewielka szybkość transmisji danych nie wynikała z problemów technologicznych, a raczej ekonomicznych. USB miał stać się interfejsem powszechnie stosowanym, jego twórcy zaś założyli, że musi to być rozwiązanie tanie.

USB stopniowo zdobywa popularność i prawdopodobnie w najbliższych latach stanie się typowym interfejsem dla urządzeń peryferyjnych o niskich wymaganiach co do szybkości transmisji danych. Jest to standard uzupełniający szybkie złącza IEEE 1394 (FireWire), które pozwalają na podłączanie bardziej wymagającego sprzętu, jakim są np. dyski lub kamery wideo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200