Szansa na sukces

Firmy notowane w rankingu ''Pracodawca Roku'', sporządzonym przez AIESEC, poszukują informatyków. Na nowych pracowników czekają atrakcyjne wynagrodzenia i bogaty system szkoleń.

Firmy notowane w rankingu ''Pracodawca Roku'', sporządzonym przez AIESEC, poszukują informatyków. Na nowych pracowników czekają atrakcyjne wynagrodzenia i bogaty system szkoleń.

Wszystkie firmy z czołówki tegorocznego rankingu "Pracodawca Roku", organizowanego przez Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC, poszukują pracowników z dyplomami ukończenia studiów informatycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się specjaliści od baz danych, których poszukują praktycznie wszystkiekoncerny zachodnie.

Koncerny, które zajmują stabilną pozycję na rynku, nie przeprowadzają zazwyczaj szerokiej akcji rekrutacyjnej. Nowych pracowników szuka się głównie za pośrednictwem ogłoszeń w prasie i kanałami prywatnymi. "Rzadko zatrudniamy jednocześnie więcej niż dwie, trzy osoby - mówi Mariusz Kozłowski, kierownik działu usług informatycznych w firmie Arthur Andersen, którą po raz drugi z rzędu AIESEC wybrało na "Pracodawcę Roku". - Dla takiej liczby nie opłaca się przeprowadzać szerokiej akcji rekrutacyjnej". Niektóre firmy, np. ABB, mają własne stoiska podczas targów pracy, organizowanych na wyższych uczelniach.

Wykształceni i odporni

Warunkiem koniecznym przy uzyskaniu zatrudnienia jest dyplom ukończenia szkoły wyższej. Preferowane jest wykształcenie informatyczne, choć wszyscy podkreślają, że najważniejsze są cechy charakteru kandydatów i ich wiedza praktyczna. Często zdarza się tak, że do przeprowadzenia nowego wdrożenia firmy zatrudniają doświadczonych fachowców, którym muszą płacić wysokie pensje. Po dokładnym zapoznaniu się z systemem, zatrudniani są nowi pracownicy, często bez doświadczenia, którzy zajmują się jego administracją. Warto więc przy poszukiwaniu pracy obserwować rynek wdrożeń.

Posada informatyka wiąże się coraz częściej z nie normowanym czasem pracy i częstymi wyjazdami, toteż od pracowników wymagana jest dyspozycyjność. Ważnym elementem rekrutacji jest ocena cech psychofizycznych nowego pracownika, jak np. komunikatywność. Zdaniem Macieja Medyńskiego z Price Waterhouse, właśnie umiejętności interpersonalne są najbardziej cenną cechą osobową pracownika. "Kandydat do pracy u nas musi przede wszystkim lubić to, co robi" - mówi Grzegorz Wiszenko z firmy Tricon, wydzielonej z koncernu PepsiCo, który zajął miejsce w drugiej dziesiątce. Tylko zadowolenie z wykonywanej pracy może zagwarantować pracodawcy zapał i chęć do dalszej nauki ze strony pracownika. Zdolność do szybkiego przyswajania wiadomości jest cechą w branży bardzo pożądaną. Informatycy powinni również wykazywać się dużą odpornością na stres, gdyż nawet zaawansowane narzędzia mogą czasem zawieść.

Nowa elita

Najłatwiej uzyskać atrakcyjne zatrudnienie ludziom młodym, chociaż granica ta jest umowna. "Właściwie nie zatrudniamy tylko ludzi w wieku przedemerytalnym" - mówi Stanisław Kucharski, dyrektor zakładu informatyki w ABB Zamech Elbląg, firmie, która została sklasyfikowana w drugiej dziesiątce rankingu. W Arthur Andersenie najchętniej widzieliby informatyków bezpośrednio po studiach.

Większość firm deklaruje, że płeć pracownika nie ma dla nich żadnego znaczenia. "W ABB jednym z systemów produkcyjnych zarządza kobieta i nikomu to nie przeszkadza" - mówi Stanisław Kucharski. Jednak jak w każdym zawodzie, pracodawcy niechętnie zatrudniają młode kobiety, głównie ze względu na przerwy związane z macierzyństwem.

Wśród najbardziej poszukiwanych informatyków prym wiodą specjaliści od relacyjnych baz danych i języka SQL. Poszukują ich operatorzy telefonii komórkowej, firmy z sektora finansowego, a także zakłady produkcyjne. Firmy konsultingowe, takie jak Arthur Andersen czy Price Waterhouse, często poszukują fachowców znających Lotus Notes, a także problematykę sieci lokalnych.

"Wciąż poszukujemy administratorów systemu bazodanowego SCO Unix - mówi Grzegorz Wiszenko. - Do ich obowiązków należałaby bieżąca obsługa systemu, a także wprowadzanie do niego własnych innowacji". Zainteresowani pracą informatyka powinni rozejrzeć się za ofertami firm działających na rynku telefonii komórkowej, którzy oferują pracę na różnych platformach sprzętowych. Pozwala to na uzyskanie różnorakich doświadczeń zawodowych. Podobnie wygląda to w ABB. "Pracę u nas znajdą informatycy praktycznie wszystkich specjalności, znawcy problematyki sieci LAN, a także systemów zarządzania SAP, Triton firmy Baan, Metaphase, administratorzy baz danych i rożnych systemów operacyjnych, a także fachowcy od Lotus Notesa i MS Office - mówi Stanisław Kucharski. - Szukamy także informatyków, zajmujących się specjalistycznymi systemami zarządzającymi procesem produkcyjnym".

Co tu dają

Zarobki osób znajdujących zatrudnienie na stanowiskach informatycznych okryte są tajemnicą. Można się jedna spodziewać, że są one dość atrakcyjne. Przed nowymi pracownikami otwierają się również możliwości awansu. "W naszej firmie co roku przeprowadzamy promocję personelu, z którą związane są również podwyżki płac" - mówi Mariusz Kozłowski z Arthur Andersen.

Istotnym elementem przyciągającym do dużych firm wartościowych, młodych pracowników jest możliwość podwyższania kwalifikacji. We wszystkich koncernach pracownicy mogą za darmo uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Ciekawy system opracowano w ABB. Nowy pracownik ma ustalaną "ścieżkę kariery" tj. system szkoleń, które powinien zaliczyć w związku z zajmowanym stanowiskiem. Wszyscy pracownicy działu informatyki w ABB miesiąc w roku spędzają na szkoleniach organizowanych przez najlepsze zagraniczne firmy edukacyjne. "Zarobki w firmie są na tyle konkurencyjne, że ludzie rzadko rezygnują z pracy u nas. Dotyczy to także zakładów położonych w Polsce centralnej, gdzie informatykom płaci się najwięcej" - mówi Stanisław Kucharski.

Wyniki szóstej ankiety "Pracodawca Roku '97", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Studentów Nauk Eko

1 Arthur Andersen

2 Procter&Gamble

3 Unilever

4 Citibank

5 Coca-Cola

6 Bank Handlowy w Warszawie SA

7 Master Foods

8 Pekao SA

9 Price Waterhouse

10 Coopers&Lybrand

* W badaniach uczestniczyło 2,6 tys. studentów z 38 uczelni

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200